ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Kuku

Zasady gry (instrukcja)


Kuku jest bardzo prostą grą karcianą przeznaczoną dla 2 lub więcej osób. Zaleca się grać pełną talią kart lub jeśli graczy jest mało można grać kartami od 9. W Kuku grać może nawet do kilkunastu osób.

Cel gry

Celem gry jest skompletowanie trzech kart tego samego koloru lub trzech kart o tej samej wartości.

Przebieg gry

Rozdający daje każdemu z graczy po trzy karty, natomiast jednemu - siedzącemu po swojej lewej stronie cztery. Reszta kart nie pełni już żadnej roli w grze.

Gracz który ma cztery karty, oddaje jedną kartę (zwykle tę, która mu nie pasuje) idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kolejnemu graczowi. Jeśli dana karta powróci do tej samej osoby i grające osoby wyrażą zgodę, wówczas gracz może zamienić kartę na inną kartę z talii. Jeżeli któryś z graczy zbierze trzy karty tej samej wartości lub w takim samym kolorze, wygrywa, mówiąc: kuku!. Jeśli ta osoba nie krzyknie kuku, a reszta graczy krzyknie wówczas osoba ta przegrywa. W sytuacji gdy wszyscy gracze poza jednym mają zebrane kuku, wówczas gra się kończy a przegrany gracz musi odgadnąć kuku innych graczy, może pomóc sobie jedynie własnymi kartami.

Wariantem gry, jest kuku bite.
Osobom, które przegrają i nie zgadną co mają gracze posiadający kuku wymyśla się kary. Karą jest bicie kartami po ręce. Ilość uderzeń kartami zależy od wylosowanej przez gracza, który przegrał, karty czyli minimalnie dwa uderzenia a maksymalnie 21 uderzeń (punktów). Siła uderzeń zależna jest od koloru wylosowanej przez gracza karty. I tak:

  • wylosowany Kier (czerwo) - bardzo mocne uderzenia;
  • wylosowane Karob (dzwonek) - mocne uderzenia;
  • wylosowany Pik (wino) - dowolna karta anuluje karę;
  • wylosowany Trefl (żołądź) - słabe uderzenia.

Szukaj

Kategorie gier

W naszym serwisie znajdziesz opisy 92gier.

  • kategoria liczba gier
  • planszowe 59
  • karciane 29
  • inne 4

Najwyżej ocenianie gry

Najczęściej oceniane

Kategorie wiekowe