Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Wystawa dla dzieci

Łodzie ludów świata


Termin i miejsce

wystawa stała

Centralne Muzeum Morskie Żuraw i Skład Kolonialny
Szeroka 67/68
Szerok Gdańsk
tel: 058 301 69 38,
O wystawie
 Łodzie ludów świata

Kolekcja łodzi egzotycznych eksponowana na salach Składu Kolonialnego liczy prawie 40 obiektów, pochodzących ze wszystkich kontynentów. Została zebrana dzięki ofiarności kapitanów i marynarzy Polskich Linii Oceanicznych, a także polskich placówek zagranicznych. Wśród eksponatów znajdują się modele łodzi i tratew charakterystyczne dla różnych kultur, wyrabiane z różnych materiałów i różnymi metodami. Możemy zobaczyć czółna drążone, łodzie z trzciny, papirusu, plecionkowe, korowce i skórzaki, śledzić ich rozwój aż do narodzin łodzi klepkowej, usztywnionej żebrami.
Inna część eksponatów pokazuje ewolucję w wykorzystywaniu siły napędowej. Oglądamy łodzie napędzane "na pych" pagajami, wiosłami opartymi na dulkach aż do tych, które korzystały z siły napędowej wiatru.
Oto dwa przykładów z tej egzotycznej kolekcji:


Czółno żłobione dihenge, Kribi, Kamerun
Najmniejsze z czółen żłobionych (długość poniżej 4 m, szerokość poniżej 40 cm) zwane są z powodu swojego mikroskopijnego wyglądu czółnami - moskitami. Wykonane z pnia bardzo lekkiego drzewa parasolowego są przenoszone po prostu na głowie. Żeby rybak płynący po morzu mógł zachować na takim czółnie równowagę, musi trzymać nogi na zewnątrz, a więc dosiada go okrakiem.

Łódź rybacka "gal bumak", okolice Dakaru, Senegal
Największa z naszych łodzi ma długość ponad 14,5 m i szerokość 2 m. Została podniesiona z morza przez załogę statku PLO "Zambrów" u wybrzeży Senegalu. Dzięki nazwiskom namalowanym na burtach można było ustalić, że należała do rybaków z plemienia Lebu, którzy mają swoje osady w okolicy stolicy Senegalu - Dakaru. Oprócz konstrukcji, która polega na podwyższeniu bazowej dłubanki kilkoma pasami poszycia, charakteryzuje się wystającymi "rożcami" na obu końcach. Jak inne tego typu łodzie senegalskie poza licznymi napisami ma barwne burty, a także magiczną ochronę w postaci amuletów wykonanych z koźlich rogów zawieszonych na dziobie. Kiedyś do napędu łodzi służył żagiel, teraz we wbudowanej na rufie studni umieszcza się silnik.


Cena

normalny: 6 PLN

ulgowy: 4 PLN

Organizator

maluchy.pl - portal dla rodziców

 
Przykładowa
51-800 Wrocław