Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Hiszpania - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Hiszpania. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Hiszpania jest położona na południowo-zachodnim krańcu Europy i obejmuje znaczną część Półwyspu Iberyjskiego bez wąskiego pasa zachodniego wybrzeża należącego do Portugalii. Do Hiszpanii należą również Baleary, składające się z położonej w środkowej części Morza Śródziemnego Ibizy, Majorki i Menorki, oraz podzwrotnikowe Wyspy Kanaryjskie, znajdujące się nieopodal zachodniego wybrzeża Afryki. Przez około 2500 lat Hiszpanię zamieszkiwały bardzo różne ludy ? na początku byli to Fenicjanie, później Kartagińczycy, Rzymianie, Wandale, Wizygoci, Maurowie. Każda z tych kultur miała wkład w tworzenie charakteru kraju. Hiszpania stała się zjednoczonym państwem dopiero w 1492 roku, kiedy to za sprawą katolickiej pary królewskiej, Izabeli i Ferdynanda, opuścili Grenadę ostatni Maurowie. W tym samym roku miała miejsce pierwsza w dziejach nowożytnych podróż z Europy do Ameryki, która rozpoczęła Złoty Wiek Hiszpanii. Dzięki swym koloniom stała się ona bajecznie bogatym krajem. Skarby te zostały jednak wkrótce roztrwonione w bezsensownych wojnach, Hiszpania zaś schowała się za potężną barierą, jaką stanowi łańcuch Pirenejów. Hiszpania, która w 1936 roku pojawiła się ponownie na arenie międzynarodowej, była krajem bardzo biednym, targanym wojną domową pomiędzy lewicowymi republikanami a prawicowymi nacjonalistami z generałem Franco na czele. Po zwycięstwie w 1939 Franco ustanowił dyktaturę, która zakończyła się dopiero z jego śmiercią w 1975 roku. Obecnie Hiszpania jest monarchią konstytucyjną. Przez ostatnie dwadzieścia lat coraz więcej władzy przekazano 17 autonomicznym regionom. Ich mieszkańcy bardzo cenią sobie niezależność, która przejawia się zarówno w sposobie myślenia, jak i we względnej wolności od ingerencji ze strony rządu centralnego. Oba te czynniki przyczyniły się do powstania i trwania namiętnych ?nacjonalizmów regionalnych?, zwłaszcza wśród Katalończyków i Basków. Najbardziej jaskrawym przykładem tego szczególnego patriotyzmu jest fakt, że tylko 60 procent Hiszpanów używa kastylijskiego jako swego języka naturalnego.

Najlepszą porą do odwiedzenia większości regionów Hiszpanii jest okres od końca wiosny do początku lata oraz od końca lata do wczesnej jesieni. Można wtedy uniknąć największych upałów, nie wspominając o tłumach turystów czy wysokich cenach w hotelach. Zimą temperatury na równinach w głębi kraju znacznie spadają. Temperatury letnie na północy są idealne do pływania i opalania się, ale na północnym zachodzie należy spodziewać się deszczu o każdej porze. W samym środku lata nawet mieszkańcy Madrytu starają się uciec od suszy i nieznośnego upału panującego w stolicy i w głębi kraju, natomiast powietrze na południowych i wschodnich terenach wybrzeża może być nieprzyjemnie wilgotne. W poszukiwaniu słońca zimą najlepiej udać się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie temperatury rzadko spadają poniżej 17°C. W Hiszpanii wybrzeże południowe oraz rejony środkowego i południowo-wschodniego wybrzeża cieszą się łagodnymi temperaturami przez cały rok, choć pływanie zimą jest raczej niewskazane. Oczywiście, zima to najlepsza pora dla narciarzy ? można wybrać się w Pireneje, Picos de Europa, a w Andaluzji ? w Sierra Nevada.

Zróżnicowanie krajobrazu i rozmaitość atrakcji w Hiszpanii gwarantują niezmiernie interesujący pobyt zarówno dla nowo przybyłych, jak i doświadczonych podróżników. Goście odwiedzający Hiszpanię po raz pierwszy , mogą zaplanować trasę, która pozwoli im zobaczyć historycznie najważniejsze i najbardziej interesujące miasta. Madryt ? stolica i centrum komunikacyjne Hiszpanii ? znajduje się w geograficznym sercu kraju i jest najbardziej oczywistym początkiem trasy zwiedzania Hiszpanii. Miasto jest interesujące nie tylko ze względu na własne atrakcje, ale także jako punkt wyjścia do zwiedzania wielu bardzo ciekawych miast w okolicy. Barcelona, ciesząca się światową sławą głównie ze względu na architekturę i styl, powinna znaleźć się wysoko na liście priorytetów. Jest przede wszystkim znacznie atrakcyjniejsza niż Madryt. Andaluzja, której sama nazwa wywołuje namiętne emocje, to region, który trzeba koniecznie zobaczyć ze względu na jego słynne białe wioski i widowiskowe dziedzictwo Maurów, znajdujące się w Sewilii, Cordobie i Grenadzie. Wielu turystów przyjeżdża co roku do Hiszpanii, by zrelaksować się na tutejszych plażach. Możliwości po temu jest bez liku. Słynne na cały świat wybrzeża rozciągają się od Costa Brava na wschodnim krańcu Pirenejów przez Gibraltar, aż po Costa de la Luz i portugalską granicę. Nie należy także zapominać o Balearach, które oferują miejscowości wypoczynkowe o charakterze od prostego po bardzo wyrafinowany. Turyści poszukujący mocnego zimowego słońca powinni pamiętać także o wulkanicznych Wyspach Kanaryjskich. W Hiszpanii są nadal liczne miejsca, które odwiedza niewielu turystów. Ozdobą Kraju Basków jest pełne wdzięku miasto San Sebastian i stylowe Bilbao, w którym od 10 lat znajduje się Muzeum Guggenheima. W starożytnej Kastylii-Leon znajdują się wspaniałe stare miasta, takie jak Burgos, Leon, Palencia, Salamanka, Soria, Valladolid i Zamora. Nawarra słynie z przepędzania byków, stanowiącego część odbywającego się w Pampelunie festiwalu San Fermin. Pomiędzy Madrytem a Andaluzją znajdują się dwa najmniej odwiedzane regiony Hiszpanii ? Kastylia-La Mancha, znana z wybornych win, i oddalone od innych miasto Cuenca, słynące ze swych Casas Colgadas - wiszących domów.

Poza oczywistymi atrakcjami historycznymi Hiszpania oferuje wspaniałe plaże i niezwykle zróżnicowaną linię brzegową. Nic dziwnego, że jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu podczas urlopu jest tu uprawianie sportów związanych z wodą. Na nartach wodnych można jeździć we wszystkich większych kurortach. Doskonałą propozycją jest również windsurfing, nurkowanie czy żeglarstwo. Odwiedzając Hiszpanię, warto również zakosztować jej życia nocnego. Barcelona jest pod tym względem jednym z najciekawszych miejsc w Europie. Madryt to miasto, które nigdy nie śpi, a Ibiza jest europejskim liderem klubbingu. Wiele lokali oferuje ponadto pokazy flamenco. Niestety, większości turystów udaje się jedynie zobaczyć występy w komercyjnym stylu flamenco tablaos, za które hotel otrzymuje procent od każdego sprzedanego biletu. Aby zobaczyć prawdziwe flamenco, należy udać się do specjalnych barów lub klubów w Andaluzji, a najlepiej poprosić kierowcę taksówki, aby zawiózł nas w odpowiednie miejsce. Hiszpanie uwielbiają także operę, zwłaszcza swych rodzimych artystów. Koncerty odbywają się w Auditorio Nacional de Musica w Madrycie. O szczegóły koncertów i recitali należy się dowiadywać w biurze lokalnej informacji turystycznej.

Hiszpanie traktują jedzenie bardzo poważnie. Trudno się rozczarować różnorodnością i smakiem dużych porcji serwowanych w lokalnych restaurantes (restauracjach) na terenie całej Hiszpanii. Każdy region ma własną kuchnię, od potraw z owoców morza na północy po potrawy z ryżu na wschodzie, od pieczeni w centrum po soczyste szynki i smażone ryby na południu. A do każdego dania zazwyczaj pasuje lokalne wino.
Klasyczną hiszpańską potrawą jest paella. Jej nazwa pochodzi od czarnej żelaznej patelni, w której w rosole gotuje się przyprawiony szafranem ryż, a następnie ? w zależności od rodzaju paelli opisanej w karcie ? kucharz dodaje kurczaka, owoce morza, chorizo (ostra kiełbasa), królika czy warzywa. Innymi narodowymi daniami są: przyrządzony z siekanych pomidorów, papryki, ogórków, cebuli i grzanek chłodnik ? gazpacho oraz omlet ziemniaczany lub kukurydziany ? tortilla. Na deser koniecznie należy zamówić budyń jajeczny lub marcepan czy nugat.

Nowoczesna Hiszpania przestała już słynąć jako zagłębie marnej taniochy. Jednakże wielbiciele kiczu nie mają się co martwić ? obok prawdziwie gustownych pamiątek z wakacji w Hiszpanii, takich jak ceramika, wyroby skórzane i przysmaki od oliwy z oliwek po nugat, okropne słomiane osiołki i plakaty reklamujące walkę byków są nadal bardzo popularne. Z podróży do Hiszpanii można przywieźć także sztuczne perły. Te, które produkuje się na Majorce, są tak doskonałe, że czasem nawet eksperci nie są w stanie odróżnić ich od naturalnych. Atrakcyjną pamiątką może okazać się również ceramika ? głównym centrum najwyżej cenionej ceramiki jest miejscowość Talavera de la Reina, położona na zachód od Madrytu. Hiszpania słynie także z haftów i koronek. Tradycyjne wyroby tego typu sprzedawane są w całym kraju. Trzeba jednak uważać na cygańskich sprzedawców ulicznych, którzy oferują towar po niskiej cenie ? ich wyroby są zazwyczaj znacznie niższej jakości niż ?oryginały?. Buszując po sklepach, warto zwrócić uwagę także na hiszpańskie wyroby ze skóry i na słynną porcelanę z Walencji.

Informacje
Powierzchnia504 782 km2
Liczba mieszkańców42,7 miliona
Językhiszpański (kastylijski), inne języki: kataloński, gallego, euskara, andaluzyjski
Walutaeuro (?)
StolicaMadryt
Polecamy

Hiszpania. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Przestępczość w Hiszpanii w ostatnich latach znacznie wzrosła, zwłaszcza w kurortach i dużych miastach. Należy uważać na kieszonkowców i złodziei torebek. Warto nosić przy sobie tylko minimalną ilość gotówki i trzymać ją, wraz z dokumentami, czekami podróżnymi i kartami kredytowymi w małej torebce jak najbliżej ciała. Najważniejsze przedmioty i dokumenty warto zdeponować w hotelowym sejfie. Nigdy nie wolno pozostawiać bez opieki torebki, teczki czy walizki. Nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów, takich jak aparat fotograficzny lub kamera, w zaparkowanym samochodzie ? szczególnie w nocy. Najczęstszym przestępstwem popełnianym w Hiszpanii na cudzoziemcach jest właśnie kradzież cennych przedmiotów z wynajmowanego samochodu. Na wszelki wypadek warto mieć kopie najważniejszych dokumentów i biletów lotniczych ? nie wolno oczywiście trzymać ich razem z oryginałami. Oszczędzi nam to dużo czasu w przypadku kradzieży.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Hiszpania Berlitz