ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dokumenty dla dziecka na wyjazd za granicę - dowód czy paszport?

-
Dokumenty dla dziecka na wyjazd za granicę - dowód czy paszport?
Jeśli planujemy wyjazd za granicę, należy pamiętać o tym, by oprócz bagażu, zabrać odpowiednie dokumenty. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i najmłodszych podróżników. Należy odpowiednio wcześniej zadbać o wyrobienie dokumentu tożsamości dla dziecka. Obywatele UE nie muszą okazywać dowodu osobistego ani paszportu, kiedy wjeżdżają z jednego kraju strefy Schengen do drugiego. Warto jednak mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość.

Od 26 czerwca 2012 roku straciły ważność zapisy w paszportach rodziców. Dzisiaj każde dziecko przekraczające granice kraju, musi mieć własny dokument tożsamości - ważny paszport albo dowód osobisty. Dowód osobisty albo paszport może otrzymać już nawet kilkudniowe dziecko.

Dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy przez dzieckoDowód osobisty – dla osoby niepełnoletniej (dzieci do lat 18) wydawany jest na okres 5 lat. Jego wyrobienie jest darmowe. Czas oczekiwania trwa około miesiąca.

Dowód osobisty uprawnia do podróżowania po krajach, które są członkami Unii Europejskiej, czyli:
Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Ponadto, tylko za okazaniem dowodu możemy wjechać za granicę Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.

Paszport – uprawnia do podróżowania po całym świecie. Wydawany jest na okres: 12 miesięcy (paszport tymczasowy) - dla dzieci do lat 5 (na żądanie rodziców dla dzieci do lat 5 może być wydany paszport 5-letni), 5 lat dla dzieci w przedziale wiekowym 5 – 13 lat, 10 lat. Koszt wydania paszportu dla dzieci wynosi: za paszport tymczasowy – 30 zł, za paszport dla dzieci, które ukończyły 7 lat a nie ukończyły lat 13 – 60 zł, za paszport dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 7 lat – 30 zł, za paszport ważny 10 lat – 140 zł. Uwaga: uczniom i studentom przysługuje ulga w opłacie w wysokości 50% opłaty paszportowej. Przeciętnie czas oczekiwania na paszport nie przekracza 30 dni.

Uwaga! Od 11 sierpnia 2012 r. termin ważności paszportów dla dzieci ulega wydłużeniu do 5 lat.

Nie do wszystkich państw sam paszport jest wystarczający. Do niektórych krajów takich jak np. Białoruś, Chin, Egipt, Kuba czy do większości państw afrykańskich potrzebna jest jeszcze wiza.

Wyjazd do krajów nienależących do strefy Schengen

Jeśli decydujemy się wyjechać z dzieckiem do krajów spoza strefy Schengen, np. do Rumunii, Bułgarii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry, Albanii i Gruzji, to także musimy zabrać dokumenty dla siebie i dziecka. Choć w krajach tych nie ma obowiązku okazywania dowodu na wewnętrznych granicach, trzeba pamiętać, że o ich okazanie możemy być poproszeni podczas zwykłej, drogowej kontroli. Przekraczając granicę kraju spoza strefy Schengen musimy okazać ważny dowód osobisty lub paszport.

Dziecko w samolocieA co w sytuacji, gdy rodzice chcą wysłać pociechę na przykład na zagraniczne wakacje do cioci? Przede wszystkim – dziecko musi mieć wspomniany już dokument. Po drugie, należy uzgodnić z przewoźnikiem kwestie przelotu dziecka oraz jego odbioru na lotnisku przez osoby trzecie. To właśnie przewoźnik bierze bowiem odpowiedzialność za naszą pociechę.


W razie wątpliwości

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przekroczeniem granicy wraz z dzieckiem lub przez nie samo, specjaliści radzą, aby skontaktować się wcześniej z przedstawicielem dyplomatycznym danego kraju. To wiele wyjaśni i pozwala na bezstresowe rozpoczęcie wakacji.

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.