ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dokumenty dla dziecka na wyjazd za granicę - dowód czy paszport?

-
Dokumenty dla dziecka na wyjazd za granicę - dowód czy paszport?
Jeśli planujemy wyjazd za granicę, to trzeba pamiętać o tym, by – oprócz bagażu, zabrać odpowiednie dokumenty. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i najmłodszych podróżników. Należy przynajmniej miesiąc wcześniej zadbać o wyrobienie dokumentu tożsamości dla dziecka.

Od 26 czerwca 2012 roku straciły ważność zapisy w paszportach rodziców. Dzisiaj każde dziecko przekraczające granice kraju, musi mieć własny dokument tożsamości - ważny paszport albo dowód osobisty. Dowód osobisty albo paszport może otrzymać już nawet kilkudniowe dziecko.Dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy przez dziecko:

Dowód osobisty – dla osoby niepełnoletniej (dzieci do lat 18) wydawany jest na okres 5 lat. Jego wyrobienie jest darmowe. Czas oczekiwania trwa około miesiąca.
Uprawnia do podróżowania po krajach, które są członkami Unii Europejskiej, czyli:
Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Ponadto, tylko za okazaniem dowodu możemy wjechać za granicę Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.

Paszport – uprawnia do podróżowania po całym świecie. Koszt dla dzieci do lat 13 to 30 złotych, dla dzieci powyżej 13 roku życia i studentów: 70 złotych, czas oczekiwania uzależniony od okresu składania wniosku. Paszport dla dzieci do lat 5 jest ważny przez 12 miesięcy. Przez pięć lat dla dzieci w przedziale wieku 5-13 lat. (Uwaga! W lipcu 2012 roku Prezydent podpisał nowelizację do ustawy, która wydłuża czas ważności paszportu dla dzieci do pierwszego roku życia do 5 lat.

Wyjazd do strefy Schengen

Jeśli decydujemy się wyjechać z dzieckiem do strefy Schengen, a konkretnie do Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Serbii i Gruzji, to także musimy zabrać dokumenty dla siebie i dziecka. Choć w krajach tych nie ma obowiązku okazywania dowodu na wewnętrznych granicach, trzeba pamiętać, że o ich okazanie możemy być poproszeni podczas zwykłej, drogowej kontroli.

Dziecko w samolocie

A co w sytuacji, gdy rodzice chcą wysłać pociechę na przykład na zagraniczne wakacje do cioci? Przede wszystkim – dziecko musi mieć wspomniany już dokument. Po drugie, należy uzgodnić z przewoźnikiem kwestie przelotu dziecka oraz jego odbioru na lotnisku przez osoby trzecie. To właśnie przewoźnik bierze bowiem odpowiedzialność za naszą pociechę.

W razie wątpliwości

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przekroczeniem granicy wraz z dzieckiem lub przez nie samo, specjaliści radzą, aby skontaktować się wcześniej z przedstawicielem dyplomatycznym danego kraju. To wiele wyjaśni i pozwala na bezstresowe rozpoczęcie wakacji.

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.