Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Chleb z ziarnami zboża, czyli czytanie, to połowa sukcesu

> 
Ludek
wto, 26 maj 2015 - 09:52
Z racji zmiany diety i przestawienie się na zdrowe odżywianie, postanowiłam upiec chlebek z całymi ziarnami zboża. Zazwyczaj jak robię coś po raz pierwszy, to spędzam sporo czasu w necie szukając przepisów, ale tym razem było inaczej. 29.gif

Chlebów parÄ™ już upiekÅ‚am, wiÄ™c nie korzystam z konkretnego przepisu, tylko dajÄ™ skÅ‚adniki „ na oko” i kontrolujÄ™ konsystencjÄ™ ciasta.
Zrobiłam sobie mieszankę chlebową z mąk pełnoziarnistych. Nastawiłam maszynę, po wstępnym wymieszaniu, wrzuciłam moje ziarenka i zadowolona poszłam spać. Rano będzie świeżutki chlebek. icon_smile.gif

Chlebek wyrósł bardzo ładnie, co nie zawsze następuje przy mące pełnoziarnistej, więc oczami wyobraźni, już widzę piękne kanapeczki z aromatyczną kawą. 03.gif
Kroję i tu już moje pierwsze oznaki niepokoju, ciemny chleb w białe kropki, jak muchomor, ale zapach piękny, psy się kręcą i domagają swojej działki. Dstały po kromce. Zjadły z apetytem. Jak one zjadły, to i ja spróbuję. 06.gif

Posmarowałam kromkę pastą z ciecierzycy, którą na tą okazję specjalnie zrobiłam (również debiut, bardzo smaczny) i dobrze, że nie wgryzłam się zbyt energicznie, bo moje zęby byłyby zagrożone. 04.gif
Okazało się, że ziarna są tak twarde, jak przed upieczeniem. Mam tylko nadzieję, że nie są szkodliwe, bo i tak pochłonęłam 2 kromki, tylko już ostrożnie gryząc. W smaku chlebek smaczny 06.gif

Po fakcie doczytałam, że powinnam ziarna wcześniej namoczyć i jeszcze do tego ugotować. 04.gif

Mój przepis dla chętnych, którzy chcieliby spróbować:

700 ml mÄ…ki
Można dać dowolne, u mnie: 500 ml mąki pszennej pełnoziarnistej, 50 g maki z amarantusa, 150 g maki orkiszowej pełnoziarnistej
ok. 150 ml ziaren zboża
można dowolnie regulować ilość. Ja na początek podeszłam ostrożnie, więc uzyskałam chleb z ziarnami, a nie chleb z ziaren icon_smile.gif. (Będę oczywiście dalej eksperymentować)

300 ml kefiru
10 g soli
1,5 g drożdży w kostce
1 łyżeczka ksylitolu

Dzień wcześniej:
1. Ziarna zalać wodą w stosunku 1:4 pszenica, 1:3 żyto i moczyć 8-12 godz.
2. Ugotować 50-60 min. (szybkowar 20 min.)
3. Dobrze odsączyć. Nie wrzucać mokrych, bo zrobi się gniot. Ziarna można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce.

Dzień pieczenia:
4. Drożdże nastawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (drożdże, łyżeczka mąki pszennej pełnoziarnistej, ksylitol) na ok. 15 min. Moje nie wyrosły jakoś bardzo, ale tym się nie przejęłam, bo później też jeszcze mają na to czas
5. Do maszyny wlałam wszystkie płynne składniki (zaczyn z drożdży , kefir)
6. Wsypałam mąki
7. Zrobiłam dziurkę w mące, wsypałam sól i zasypałam mąką
Gdzieś wyczytałam, że tak się powinno robić, ale nie wiem dlaczego
8. Ustawiłam program na chleb pełnoziarnisty.
9. Po wstępnym wymieszaniu składników przez maszynę dodałam ziaren. Teraz już wiem, że trzeba je wcześniej obrobić
10. Po upieczeniu zostawić w maszynie na kilka minut, ale nie za długo, bo zwilgotnieje od spodu.
11. Ostudzić, lepiej się będzie kroił.

Ten post edytował Ludek wto, 26 maj 2015 - 09:53
Ludek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,093
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:10
Skąd: Warszawa - Bródno
Nr użytkownika: 247

GG:


post wto, 26 maj 2015 - 09:52
Post #1

Z racji zmiany diety i przestawienie się na zdrowe odżywianie, postanowiłam upiec chlebek z całymi ziarnami zboża. Zazwyczaj jak robię coś po raz pierwszy, to spędzam sporo czasu w necie szukając przepisów, ale tym razem było inaczej. 29.gif

Chlebów parÄ™ już upiekÅ‚am, wiÄ™c nie korzystam z konkretnego przepisu, tylko dajÄ™ skÅ‚adniki „ na oko” i kontrolujÄ™ konsystencjÄ™ ciasta.
Zrobiłam sobie mieszankę chlebową z mąk pełnoziarnistych. Nastawiłam maszynę, po wstępnym wymieszaniu, wrzuciłam moje ziarenka i zadowolona poszłam spać. Rano będzie świeżutki chlebek. icon_smile.gif

Chlebek wyrósł bardzo ładnie, co nie zawsze następuje przy mące pełnoziarnistej, więc oczami wyobraźni, już widzę piękne kanapeczki z aromatyczną kawą. 03.gif
Kroję i tu już moje pierwsze oznaki niepokoju, ciemny chleb w białe kropki, jak muchomor, ale zapach piękny, psy się kręcą i domagają swojej działki. Dstały po kromce. Zjadły z apetytem. Jak one zjadły, to i ja spróbuję. 06.gif

Posmarowałam kromkę pastą z ciecierzycy, którą na tą okazję specjalnie zrobiłam (również debiut, bardzo smaczny) i dobrze, że nie wgryzłam się zbyt energicznie, bo moje zęby byłyby zagrożone. 04.gif
Okazało się, że ziarna są tak twarde, jak przed upieczeniem. Mam tylko nadzieję, że nie są szkodliwe, bo i tak pochłonęłam 2 kromki, tylko już ostrożnie gryząc. W smaku chlebek smaczny 06.gif

Po fakcie doczytałam, że powinnam ziarna wcześniej namoczyć i jeszcze do tego ugotować. 04.gif

Mój przepis dla chętnych, którzy chcieliby spróbować:

700 ml mÄ…ki
Można dać dowolne, u mnie: 500 ml mąki pszennej pełnoziarnistej, 50 g maki z amarantusa, 150 g maki orkiszowej pełnoziarnistej
ok. 150 ml ziaren zboża
można dowolnie regulować ilość. Ja na początek podeszłam ostrożnie, więc uzyskałam chleb z ziarnami, a nie chleb z ziaren icon_smile.gif. (Będę oczywiście dalej eksperymentować)

300 ml kefiru
10 g soli
1,5 g drożdży w kostce
1 łyżeczka ksylitolu

Dzień wcześniej:
1. Ziarna zalać wodą w stosunku 1:4 pszenica, 1:3 żyto i moczyć 8-12 godz.
2. Ugotować 50-60 min. (szybkowar 20 min.)
3. Dobrze odsączyć. Nie wrzucać mokrych, bo zrobi się gniot. Ziarna można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce.

Dzień pieczenia:
4. Drożdże nastawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (drożdże, łyżeczka mąki pszennej pełnoziarnistej, ksylitol) na ok. 15 min. Moje nie wyrosły jakoś bardzo, ale tym się nie przejęłam, bo później też jeszcze mają na to czas
5. Do maszyny wlałam wszystkie płynne składniki (zaczyn z drożdży , kefir)
6. Wsypałam mąki
7. Zrobiłam dziurkę w mące, wsypałam sól i zasypałam mąką
Gdzieś wyczytałam, że tak się powinno robić, ale nie wiem dlaczego
8. Ustawiłam program na chleb pełnoziarnisty.
9. Po wstępnym wymieszaniu składników przez maszynę dodałam ziaren. Teraz już wiem, że trzeba je wcześniej obrobić
10. Po upieczeniu zostawić w maszynie na kilka minut, ale nie za długo, bo zwilgotnieje od spodu.
11. Ostudzić, lepiej się będzie kroił.

--------------------
Pozdrawiam,Ludek
Duża Panna :) 10.02.2001
ana
wto, 26 maj 2015 - 16:26
gdzie dostaÅ‚aÅ› ziarna zbóż chlebowych? caÅ‚e to jedzÄ… tylko zwierzÄ™ta☺ Zazwyczaj kiedy mowa o ziarna to chodzi o siemiÄ™ czy slonecznik
ana


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,413
Dołączył: czw, 16 gru 04 - 12:06
SkÄ…d: ^
Nr użytkownika: 2,421




post wto, 26 maj 2015 - 16:26
Post #2

gdzie dostaÅ‚aÅ› ziarna zbóż chlebowych? caÅ‚e to jedzÄ… tylko zwierzÄ™ta☺ Zazwyczaj kiedy mowa o ziarna to chodzi o siemiÄ™ czy slonecznik

--------------------
mama Wiktora (ur. 21.10.04)
Ludek
śro, 27 maj 2015 - 09:29
W Kauflandzie icon_smile.gif


To ja zwierz jestem 04.gif Dzisiaj już są bardziej miękkie 03.gif
W piekarni mozna kupic chleby z dużą iliością całych ziaren i to mnie zainspirowało.
Namoczyłam juz zboża, jutro pieczenie icon_smile.gif

Ten post edytował Ludek śro, 27 maj 2015 - 09:30
Ludek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,093
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:10
Skąd: Warszawa - Bródno
Nr użytkownika: 247

GG:


post śro, 27 maj 2015 - 09:29
Post #3

W Kauflandzie icon_smile.gif


To ja zwierz jestem 04.gif Dzisiaj już są bardziej miękkie 03.gif
W piekarni mozna kupic chleby z dużą iliością całych ziaren i to mnie zainspirowało.
Namoczyłam juz zboża, jutro pieczenie icon_smile.gif

--------------------
Pozdrawiam,Ludek
Duża Panna :) 10.02.2001
ania.m
śro, 27 maj 2015 - 10:00
Daj znać jak wyszło. Ja też się przymierzam do takiego chleba.
Tyle że ja nie mam maszyny do chleba i piekę w piekarniku, a chleb robię na zakwasie 06.gif
ania.m


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,411
Dołączył: czw, 01 wrz 11 - 14:45
Skąd: Białystok
Nr użytkownika: 37,612




post śro, 27 maj 2015 - 10:00
Post #4

Daj znać jak wyszło. Ja też się przymierzam do takiego chleba.
Tyle że ja nie mam maszyny do chleba i piekę w piekarniku, a chleb robię na zakwasie 06.gif

--------------------
D.(uża) 2011 i M.(ały) 2013
Ludek
śro, 27 maj 2015 - 12:18
To nie ma znaczenia, czy maszyna, czy piekarnik.

Ostatnio nastawiałam drożdże, wyciągam maszynę, patrzę, a tu mieszadła wcięło 29.gif
Zrobiłam ciasto, zostawiłam do rośnięcia i wzięłam sie za szukanie mieszadeł.
Upiekłam w piekarniku i tez wyszedł smaczny.

Nie mam cierpliwości do chleba na zakwasie. Zakwaś trzeba zrobić, czekać, aż wyrośnie itp.
A, że do tego, jakiś kwaśny mi sie wydaje, to zadowalam sie drożdżowym 03.gif
Ludek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,093
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:10
Skąd: Warszawa - Bródno
Nr użytkownika: 247

GG:


post śro, 27 maj 2015 - 12:18
Post #5

To nie ma znaczenia, czy maszyna, czy piekarnik.

Ostatnio nastawiałam drożdże, wyciągam maszynę, patrzę, a tu mieszadła wcięło 29.gif
Zrobiłam ciasto, zostawiłam do rośnięcia i wzięłam sie za szukanie mieszadeł.
Upiekłam w piekarniku i tez wyszedł smaczny.

Nie mam cierpliwości do chleba na zakwasie. Zakwaś trzeba zrobić, czekać, aż wyrośnie itp.
A, że do tego, jakiś kwaśny mi sie wydaje, to zadowalam sie drożdżowym 03.gif


--------------------
Pozdrawiam,Ludek
Duża Panna :) 10.02.2001
ania.m
śro, 27 maj 2015 - 13:00
A ja za to nigdy z drożdżami nie robiłam.
Także w najbliższym czasie wypróbuję Twój przepis.
Mnie też czasem irytuje to czekanie 29.gif
A zamiast ksylitolu może być zwykły cukier? To chyba tylko jako pożywka dla drożdży ma być?
ania.m


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,411
Dołączył: czw, 01 wrz 11 - 14:45
Skąd: Białystok
Nr użytkownika: 37,612




post śro, 27 maj 2015 - 13:00
Post #6

A ja za to nigdy z drożdżami nie robiłam.
Także w najbliższym czasie wypróbuję Twój przepis.
Mnie też czasem irytuje to czekanie 29.gif
A zamiast ksylitolu może być zwykły cukier? To chyba tylko jako pożywka dla drożdży ma być?

--------------------
D.(uża) 2011 i M.(ały) 2013
Ludek
czw, 28 maj 2015 - 10:14
CYTAT(ania.m @ Wed, 27 May 2015 - 14:00) *
A zamiast ksylitolu może być zwykły cukier? To chyba tylko jako pożywka dla drożdży ma być?


Jak najbardziej. Ja na diecie 06.gif

Wczoraj rozgotowałam zboże 29.gif i własnie się zastanawiam, czy w związku z tym mogę go użyć, czy gniot wyjdzie.

Ludek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,093
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:10
Skąd: Warszawa - Bródno
Nr użytkownika: 247

GG:


post czw, 28 maj 2015 - 10:14
Post #7

CYTAT(ania.m @ Wed, 27 May 2015 - 14:00) *
A zamiast ksylitolu może być zwykły cukier? To chyba tylko jako pożywka dla drożdży ma być?


Jak najbardziej. Ja na diecie 06.gif

Wczoraj rozgotowałam zboże 29.gif i własnie się zastanawiam, czy w związku z tym mogę go użyć, czy gniot wyjdzie.



--------------------
Pozdrawiam,Ludek
Duża Panna :) 10.02.2001
A_KA
piÄ…, 29 maj 2015 - 08:35
Dziewczyny, przymierzam się do pieczenia chleba. Chcę kupić maszynę (raz, że to wygodniejsze, mniej pracy wymaga, poza tym nie ufam mojemu piekarnikowi, ciasta mi spala, jedynie mięso pieczone w rękawie, czy ciasteczka kruche wychodzą dobrze icon_wink.gif )

Mam jednak pewne obawy czy mi ten chleb wyjdzie 29.gif .
JakieÅ› rady dla poczÄ…tkujÄ…cej? 06.gif

Jaka maszyna do pieczenia? Jakiej unikać? Jaka konsystencja ciasta?

Czy bezglutenowy chleb piekłyście? Na takim mi najbardziej by zależało. Słyszałam, że lubi nie urosnąć... icon_sad.gif
A_KA


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166




post piÄ…, 29 maj 2015 - 08:35
Post #8

Dziewczyny, przymierzam się do pieczenia chleba. Chcę kupić maszynę (raz, że to wygodniejsze, mniej pracy wymaga, poza tym nie ufam mojemu piekarnikowi, ciasta mi spala, jedynie mięso pieczone w rękawie, czy ciasteczka kruche wychodzą dobrze icon_wink.gif )

Mam jednak pewne obawy czy mi ten chleb wyjdzie 29.gif .
JakieÅ› rady dla poczÄ…tkujÄ…cej? 06.gif

Jaka maszyna do pieczenia? Jakiej unikać? Jaka konsystencja ciasta?

Czy bezglutenowy chleb piekłyście? Na takim mi najbardziej by zależało. Słyszałam, że lubi nie urosnąć... icon_sad.gif

--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
monte
piÄ…, 29 maj 2015 - 09:25
CYTAT(A_KA @ Fri, 29 May 2015 - 09:35) *
Dziewczyny, przymierzam się do pieczenia chleba. Chcę kupić maszynę (raz, że to wygodniejsze, mniej pracy wymaga, poza tym nie ufam mojemu piekarnikowi, ciasta mi spala, jedynie mięso pieczone w rękawie, czy ciasteczka kruche wychodzą dobrze icon_wink.gif )

Mam jednak pewne obawy czy mi ten chleb wyjdzie 29.gif .
JakieÅ› rady dla poczÄ…tkujÄ…cej? 06.gif

Jaka maszyna do pieczenia? Jakiej unikać? Jaka konsystencja ciasta?

Czy bezglutenowy chleb piekłyście? Na takim mi najbardziej by zależało. Słyszałam, że lubi nie urosnąć... icon_sad.gif


Mam maszynę od kilku lat, Moulinex, ostatnio korzystam z niej rzadko, ale jakiś czas temu była na okrągło w użyciu: piekłam w niej chleby (zarówno z gotowych mieszanek, jak i z przepisów książkowych - wychodziły zawsze) i wyrabiałam ciasto drożdżowe, głównie na pizzę.
Nie przypominam sobie żadnych większych trudności, a wszystkie najważniejsze uwagi zawsze masz w instrukcji dokładnie opisane (np. że zawsze najpierw mokre, potem suche, że płyny nie zimne, ile może być dodatków, żeby chleb wyrósł, itp.).
Jakiś czas temu znalazłąm fajne przepisy na pieczywo bezglutenowe, zresztą dużo jest tego na jej blogu, ale mimo, że mam ochotę spróbować, jeszcze nie robiłam, bo sama jem chleba bardzo niewiele, a reszta rodziny nie ma diety eliminacyjnej i jakoś trudno mi się zabrać. Ale podobają mi się te propozycje! icon_smile.gif
Jak się skusisz, daj znać, jak wyszło!
monte


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,789
Dołączył: wto, 13 cze 06 - 19:09
Nr użytkownika: 6,254




post piÄ…, 29 maj 2015 - 09:25
Post #9

CYTAT(A_KA @ Fri, 29 May 2015 - 09:35) *
Dziewczyny, przymierzam się do pieczenia chleba. Chcę kupić maszynę (raz, że to wygodniejsze, mniej pracy wymaga, poza tym nie ufam mojemu piekarnikowi, ciasta mi spala, jedynie mięso pieczone w rękawie, czy ciasteczka kruche wychodzą dobrze icon_wink.gif )

Mam jednak pewne obawy czy mi ten chleb wyjdzie 29.gif .
JakieÅ› rady dla poczÄ…tkujÄ…cej? 06.gif

Jaka maszyna do pieczenia? Jakiej unikać? Jaka konsystencja ciasta?

Czy bezglutenowy chleb piekłyście? Na takim mi najbardziej by zależało. Słyszałam, że lubi nie urosnąć... icon_sad.gif


Mam maszynę od kilku lat, Moulinex, ostatnio korzystam z niej rzadko, ale jakiś czas temu była na okrągło w użyciu: piekłam w niej chleby (zarówno z gotowych mieszanek, jak i z przepisów książkowych - wychodziły zawsze) i wyrabiałam ciasto drożdżowe, głównie na pizzę.
Nie przypominam sobie żadnych większych trudności, a wszystkie najważniejsze uwagi zawsze masz w instrukcji dokładnie opisane (np. że zawsze najpierw mokre, potem suche, że płyny nie zimne, ile może być dodatków, żeby chleb wyrósł, itp.).
Jakiś czas temu znalazłąm fajne przepisy na pieczywo bezglutenowe, zresztą dużo jest tego na jej blogu, ale mimo, że mam ochotę spróbować, jeszcze nie robiłam, bo sama jem chleba bardzo niewiele, a reszta rodziny nie ma diety eliminacyjnej i jakoś trudno mi się zabrać. Ale podobają mi się te propozycje! icon_smile.gif
Jak się skusisz, daj znać, jak wyszło!

--------------------
A_KA
piÄ…, 29 maj 2015 - 11:17
Bardzo fajny blog icon_smile.gif. Mnóstwo przepisów, również bezglutenowych. Dzięki!

Jak się odważę i upiekę chleb - dam znać icon_wink.gif.

A_KA


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,985
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 13:16
Nr użytkownika: 166




post piÄ…, 29 maj 2015 - 11:17
Post #10

Bardzo fajny blog icon_smile.gif. Mnóstwo przepisów, również bezglutenowych. Dzięki!

Jak się odważę i upiekę chleb - dam znać icon_wink.gif.



--------------------
Zwróć swą twarz ku słońcu, a cień zostanie w tyle...
kuna87
piÄ…, 29 maj 2015 - 12:04
Ja akurat piekłam czystoziarnisty

Robiłam z tego przepisu
Składniki:
1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
2 szklanki płatków owsianych
10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru lub miodu
5 łyżek rozpuszczonego masła klarowanego
1 1/2 szklanki letniej wody
Wykonanie:

Wodę wymieszać z roztopionym masłem i dodać wszystkie ziarna. Dobrze wymieszać i odstawić do wchłonięcia płynu na około 2h. Piec 50-60 minut w 185 st. C. Wyjąć i odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc).

Jest to wspaniały pełnowartościowy i zdrowy zamiennik zwykłego pieczywa.

źródło https://durszlak.pl/przepis/chleb-czystozia...czystoziarnisty

Ostatnio nawet zmieniałam go pod siebie i dodawałam trochę żurawiny, trochę otrębów icon_smile.gif
chlebek super, tylko się trochę kruszył
kuna87


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 351
Dołączył: czw, 26 lut 15 - 21:11
Nr użytkownika: 45,434




post piÄ…, 29 maj 2015 - 12:04
Post #11

Ja akurat piekłam czystoziarnisty

Robiłam z tego przepisu
Składniki:
1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
2 szklanki płatków owsianych
10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru lub miodu
5 łyżek rozpuszczonego masła klarowanego
1 1/2 szklanki letniej wody
Wykonanie:

Wodę wymieszać z roztopionym masłem i dodać wszystkie ziarna. Dobrze wymieszać i odstawić do wchłonięcia płynu na około 2h. Piec 50-60 minut w 185 st. C. Wyjąć i odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc).

Jest to wspaniały pełnowartościowy i zdrowy zamiennik zwykłego pieczywa.

źródło https://durszlak.pl/przepis/chleb-czystozia...czystoziarnisty

Ostatnio nawet zmieniałam go pod siebie i dodawałam trochę żurawiny, trochę otrębów icon_smile.gif
chlebek super, tylko się trochę kruszył

--------------------
6-08-2015 2 kreseczka <jupi>
> Chleb z ziarnami zboża, czyli czytanie, to poÅ‚owa sukcesu
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 26 kwi 2024 - 16:18
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama