Maluchy.pl logo    

Aktualności

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

Rząd postanowił kontynuować program Maluch, zapoczątkowany w 2011, zaproponował jednak jego zmodyfikowaną i rozszerzoną wersję, nadając mu nazwę MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj więcej >

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic

Nauka czytania - 3,5 latek - jakie książki polecacie?

-
, + Jakieś sprawdzone zabawy, patenty...
pinola
post Tue, 17 Jun 2008 - 14:55
Post #1

Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 4,762

Witam
Moja 3,5 letnia Pati bardzo zainteresowała sie literkami. Mamy taką pościel na naszym małżeńskim łożu i kiedyś dla zabawy pokazałam jej literki i wyjaśniłam, która to od jej imienia, Kami, mamy taty itd. Szybko to zapamiętała i codziennie domagała sie nowych literek i wyjaśnień "do kogo one należą". I teraz w sklepie, na ulicy, w telewizji co rusz rozpoznaje literki i krzyczy "O - P jak Patrycja, M jak misiu"etc.
Mnie to bardzo cieszy i chciałabym niepostrzeżenie, przez zabawę nauczyć ja czytać.
Nie wiem tylko jak sie za to zabrać aby nie spalić jej zapału. Elementarz dla 1klasisty?
Czy znacie jakieś fajne książeczki do nauki czytania dla przedszkolaków? Albo klocki? Albo...

Będę wdzięczna za Wasze rady i... patenty. I "literaturę" przede wszystkim.
Pozdrawiam!

--------------------
Mama Patinki (23.02.2005) i Kamili (09.09.2007)
Go to the top of the page PM

Quote Post
marghe.
post Tue, 17 Jun 2008 - 22:58
Post #2

Nr użytkownika: 1,758

Tablica + kreda
ew. literki do naklejania na lodówkę

Quote Post
Agnieszka AZJ
post Tue, 17 Jun 2008 - 23:06
Post #3

Grupa: Administratorzy
Nr użytkownika: 1,355

GG:

CYTAT(pinola @ Tue, 17 Jun 2008 - 15:55) *
Mnie to bardzo cieszy i chciałabym niepostrzeżenie, przez zabawę nauczyć ja czytać.
Nie wiem tylko jak sie za to zabrać aby nie spalić jej zapału. Elementarz dla 1klasisty?
Czy znacie jakieś fajne książeczki do nauki czytania dla przedszkolaków? Albo klocki? Albo...

Nic na siłę - albo chwyci sama, albo odpuść.

Tak jak pisała Marg - tablica, kreda, klocki z literkami, literki magnetyczne.

Jak pyta - odpowiadaj.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)

Quote Post
Kitka*
post Fri, 20 Jun 2008 - 18:01
Post #4

Nr użytkownika: 7,255

GG:

Ja poprosiłam na forum o używane podręczniki dla 6-latków. Dominikowi bardzo się spodobały. Przeglądamy sobie, literujemy krótkie wyrazy, czytam mu czytanki. Wszystko to robimy, kiedy Dominik sam zaproponuje. Oprócz tego piszę mu literki lub wyrazy, modeluję literki z ciastoliny. Dodam tylko, że syn jest zafascynowany literami nie od dziś, żeby nie było, że to moja ambicja, żeby nauczyć go już czytać. Wszystko robimy na jego własną prośbę. Teraz jest na etapie, żeby mu literować różne słowa. Potrafi też kilka literek napisać, nie rysuje za to domków czy ludzików.
Magnesy na lodówkę, to był dla niego prawdziwy hit. Baaardzo długo się nimi bawił (teraz już mu się znudziły).
Pinola, poczytaj sobie o metodzie Domana. Może jakieś elementy tej metody Cię zainspirują icon_wink.gif
Jeśli córeczka naprawdę polubi zabawy z literkami, to na pewno nie zgasisz jej zapału. Przecież znasz ją i wiesz czy coś ją interesuje, czy już nie. Myślę, że nie ma co sobie zawracać głowy fachową literaturą. W trakcie zabawy-nauki pomysły same będą Wam przychodzić do głowy.
Ja staram się tylko wykorzystywać zainteresowanie Dominika. Czasem sama coś proponuję, ale najczęściej to on inic[użytkownik x] zabawy, które utrwalają i rozwijają umiejętność czytania.

Życzę powodzenia i przede wszystkim, dobrej zabawy icon_biggrin.gif

Ten post edytował Kitka* Fri, 20 Jun 2008 - 18:02

--------------------

Quote Post
moniczar
post Fri, 20 Jun 2008 - 19:17
Post #5

Nr użytkownika: 2,016

Wszystkie książeczki dla małych dzieci - duży druk i większe odstępy między linijkami. A jeżeli chodzi o metodę to spróbuj "Odimienną metodę nauki czytania" I. Majchrzak. Osobiście zostawiłabym wszystko na żywioł - idziecie do sklepu to np literujcie, sylabizujcie nazwy sklepów, które spotykacie.

--------------------
Pozdrawiam. Monika

[sygnatura naruszająca regulamin została usunięta przez administratora]

Quote Post
Roberta
post Thu, 26 Jun 2008 - 12:47
Post #6

Nr użytkownika: 1,566

Kacperek też się interesował literami i nagle odkryłam, że czyta icon_eek.gif .
Oprócz magnesów na lodówkę, to poskutkowało czytanie "bajek" na dobranoc, kiedy to podczas czytania pokazywaliśmy tekst palcem i kazaliśmy, żeby czytał pojedyncze litery, które zna np. i, z, w, o, potem wyrazy dwuliterowe np.: to, on, że, do.

Niech się rozwija jej talent, ale, błagam, nic na siłę.

--------------------
Mama Kacperka (24.12.2001), Igorka (14.07.2004), Hubercika (24.10.2006) i aniołka (10 t.c. ['] 5.12.2008)
Klient FCJPNFM

Quote Post
pinola
post Thu, 26 Jun 2008 - 14:59
Post #7

Nr użytkownika: 4,762

Dziękuję Wam za inspiracje. Ja znalazłam w sieci trochę informacji o "Glottodydaktyce", prof. Rocławskim i sklep z ksiązkami, ćwiczeniami i klockami. Na razie sama się uczę jak uczyć- bawiąc.
Zobaczymy - zapał na razie jest duży (jej i mój).
Przy każdej mozliwej okazji odczytujemy literki z samochodów, sklepów, w TV, przedszkolu (na podpisanych rysunkach).
Babcię i opiekunkę juz też wdrażam w tą zabawę.
Ale oczywiście motto "nic na siłę" cały czas naszym próbom "edukacyjnym" towarzyszy.

Swoją drogą to znam 2,5 latka, który już czyta wyrazy (jego rodzice też posiedli tą umiejętność w tym wieku).
Dobre, co icon_eek.gif ?

--------------------
Mama Patinki (23.02.2005) i Kamili (09.09.2007)

Quote Post
Agalu
post Tue, 01 Jul 2008 - 20:17
Post #8

Nr użytkownika: 5,724

GG:

Mój Kacper miał dwa lata jak znał cały alfabet, ale tylko litery duże drukowane, czytał na rejestracjach samochódów, klatkach schodowych i wszedzie gdzie widział literki, a zaczeło się od fascynacji w wieku 1,5 roku klawiaturą, pokazywał literki to mu mówiłam jaka to litera, wtedy już umiał pokazywać ok.5 literek, po drugich urodzinach umiał wszystkie, ale to wyszło samo z siebie, sam sie interesował, sama bym go na siłę nie uczyła

Czytać jeszcze nie umie, ale czesem mówi mi mamo naucz mnie czytać;)najpierw jednak musiałabym nauczyć go małych pisanych literek i wtedy może coś to da, zobaczymy 08.gif

--------------------

Quote Post
danutkka
post Fri, 29 Jul 2016 - 10:14
Post #9

Nr użytkownika: 47,785

ja kupowałam książki na ksiegarnia-internetowa.pl była tam fajna seria, niestety nie pamiętam nazwy, ale zapytaj obsługi

Quote Post
ania.m
post Fri, 29 Jul 2016 - 12:27
Post #10

Nr użytkownika: 37,612

A nie wydaje Ci się, że 12-latek to już raczej czytać potrafi, skoro zaczął w wieku 3,5 lat? 02.gif

--------------------
D.(uża) 2011 i M.(ały) 2013

Quote Post
mitama
post Fri, 10 Nov 2017 - 14:47
Post #11

Nr użytkownika: 44,027

W Empiku masz teraz coś sensownego pod takie dzieci - mówiący długopis TING.
Wiesz o co chodzi? Są do tego specjalne książeczki. Dziecko dostawia długopis w odpowiednie miejsce i wtedy ten dlugopis wydaje adekwatne dźwięki, piosenki, rebusy. Na pewno widzę, że to potrafi zainteresować dziecko - a w przypadku naszego malucha, to już coś. O wpływie na czytanie i pytanie napiszę za jakiś czas - na razie nie mam na jakiej podstawie oceniać icon_wink.gif

Quote Post
mamanka
post Sat, 11 Nov 2017 - 21:42
Post #12

Nr użytkownika: 50,735

Fascynacja literkami to jak najbardziej naturalna rzecz u maluchów złwaszcza koło trzeciego roku życia. Mają opanowane już spore umięjętności ruchowe, często mowę i zaczynają być ciekawe kolejnych rzeczy. Jeżeli jeszcze spędzaliśmy z naszym maluchem sporo czasu z książeczkami oglądając je i czytając mu to tym bardziej jest to dla niego ciekawe. Warto pamietać, że każda czynność ma swój czas i nawet najlepsze ciasto przestaje smakować jeżeli jest nam wpychane na siłe. Warto u trzylatków pobudzać zainteresowanie literkami i np. jak pytają jaka to literka to im mówić. Czasem jakąś narysować i poprosić o pokazanie. Pamiętajmy, że nasz 3 latek ma jeszcze czas na czytanie samodzielne i warto zostawiać mu przestrzeń na eksplorowanie innych dziedzin życia.

--------------------
Efektmama.pl - blog nie tylko dla mam :-)

Quote Post
jakuna
post Wczoraj, 20 Nov 2017 - 23:27
Post #13

Nr użytkownika: 49,609

U mojego starszego syna fascynacja literkami zaczęła się około trzeciego roku życia, młodsza córka już teraz w wieku dwóch lat rozpoznaje pojedyncze literki. Pomogły bajki z pociągiem na którym literki jeździły (ulubiona kreskówka), potem pomalowaliśmy ścianę farbą magnetyczną i teraz mamy fazę magnesowych literek. Potem kolejnym krokiem jest przejście na sylaby, a dalej na całe zdania. Tu jest dobre podsumowanie.

Quote Post
> Nauka czytania - 3,5 latek - jakie książki polecacie?, + Jakieś sprawdzone zabawy, patenty...

Start new topic Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tue, 21 Nov 2017 - 09:08
lista postów tego wątku
© 2002 - 2017  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl    |   Nasze banery i logo  |  Reklama u nas  |  Centrum prasowe