Śpiewnik - Powstanie Warszawskie « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Śpiewnik - Powstanie Warszawskie

-
Śpiewnik - Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie i cały okres okupacji, to z pewnością bolesne wspomnienia dla większości Polaków. Aby jednak duch w narodzie nie zniknął, żołnierzowi polskiemu towarzyszyła w tym czasie piosenka. W czasie Powstania Warszawskiego powstało wiele wspaniałych utworów, zarówno podniosłych, jak i żartobliwych, oddających klimat tamtego okresu.

Waleczni Powstańcy pomimo niesprzyjających okoliczności śpiewali wesołe piosenki, ponadto przez cały czas Powstania były organizowane również koncerty muzyki rozrywkowej i poważnej. Mimo upływu tylu lat piosenki powstańcze w dalszym ciągu są w pamięci Polaków, często są śpiewane przez harcerzy i nadal wywołują wzruszenie i refleksję nawiązując do historii Warszawy i Polski.

Od 2006 roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia, w Warszawie na placu Piłsudskiego organizowany jest cykliczny koncert Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Inicjatorem i organizatorem koncertów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Piosenki śpiewane są przez profesjonalnych wykonawców, śpiewaków i orkiestrę, oraz przez tzw. Chór Warszawiaków, czyli amatorski zespół mieszkańców stolicy. Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Śpiewać przychodzą całe rodziny, grupy przyjaciół, starsi mieszkańcy stolicy oraz wszyscy zainteresowani historią Warszawy, którzy dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze.

Śpiewnik Powstania Warszawskiego:


Chłopcy silni jak stal
Dorota
Dziś idę walczyć, mamo!
Hej, chłopcy, bagnet na broń
Hymn Szarych Szeregów
Mała dziewczynka z AK
Marsz Kompanii K-3
Marsz Mokotowa
Marsz Żoliborza
Modlitwa Armii Krajowej
Natalia
O chłopakach z AK (Pierwszego sierpnia)
Pałacyk Michla
Piosenka o mojej Warszawie
Sanitariuszka Małgorzatka
Siekiera, motyka
Szturmówka
Warszawianka 1831
Warszawo ma
Warszawskie dzieci
Zośka


Powstanie Warszawskie piosenki

Śpiewnik - Powstanie Warszawskie - dodano: 2020-07-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.