ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kupno nowego samochodu rodzinnego - o czym pamiętać?

-
Kupno nowego samochodu rodzinnego - o czym pamiętać?
Są samochody, które już na pierwszy rzut oka nazywamy rodzinnymi. Przyjrzyjmy się im w tym artykule, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki, które należy brać pod uwagę w trakcie ich kupna na rynku pierwotnym lub wtórnym. Nowe auto dla całej Twojej rodziny musi spełniać konkretne wymagania. Jakie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.Nowy samochód dla rodziny - o czym pamiętać?


Zacznijmy od wyjaśnienia określenia "nowy" w odniesieniu do samochodu. Nowym samochodem może być auto opuszczające salon dealera, ale to samo powiesz o pojeździe z drugiej ręki, który będzie nowym środkiem transportu w Twojej rodzinie. Dlatego zacznij od określenia swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Ciekawych samochodów rodzinnych - nowych i używanych - jest na rynku bardzo wiele, stąd rada o porównywaniu ofert i pogłębionych poszukiwaniach.

Gdy kupujesz fabrycznie nowy samochód rodzinny, przyjrzyj się szczegółom oferty, przeanalizuj np. koszty związane z wersją wyposażeniową. Z kolei szukając auta na rynku wtórnym, selektywnie i ostrożnie podchodź do atrakcyjnych finansowo ofert, szczególnie ze strony prywatnych sprzedawców i "handlarzy". Sprawdź również wszystkie formalności do załatwienia, np. w związku z opodatkowaniem umowy kupna-sprzedaży czy terminem przerejestrowania pojazdu w urzędzie (więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu/).

Najważniejsze parametry samochodów rodzinnych


Auto rodzinne powinno mieć przestronne wnętrze - z 5, a nawet 7 miejscami. To bardzo ważne, szczególnie gdy samochodem są przewożone dzieci w fotelikach. Rodzina potrzebuje przestrzeni na co dzień, nie wspominając o dalszych wyjazdach, np. wakacyjnych. Pojemne wnętrza aut są też udogodnieniem dla kierowcy, dorosłych pasażerów i seniorów, którzy mają problemy z wsiadaniem i wysiadaniem. Przestronny musi być też bagażnik, skoro autem porusza się cała rodzina, np. na duże zakupy czy do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne.

Samochody rodzinne ocenia się też przez pryzmat bezpieczeństwa i systemów, które minimalizują ryzyko wypadku i jego konsekwencji. Warto sprawdzać ten element specyfikacji każdego z aut branych pod uwagę. Czy jest coś ważniejszego od życia i zdrowia najbliższych osób? Przewożenie dzieci czy rodziców to codzienna, duża odpowiedzialność.

Istotne przy kupnie nowego samochodu rodzinnego są też czynniki ekonomiczne, a więc:
  • wartość samej transakcji - koszt pojazdu w salonie lub na rynku wtórnym,
  • koszty części zamiennych i najczęstszych prac serwisowych,
  • koszty ubezpieczenia (obowiązkowe OC, dodatkowe polisy),
  • średnie zużycie paliwa.

Auto dla całej rodziny - dobry wybór i przemyślane finansowanie


Przy planowaniu zakupu samochodu rodzinnego weź pod uwagę wszystkie niezbędne kryteria, a następnie określ możliwy budżet. Jeżeli nie posiadasz dostatecznie dużych oszczędności, postaraj się o kredyt gotówkowy, pożyczkę ratalną lub kredyt samochodowy. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy, dlatego trudno wskazać jeden, uniwersalny, korzystny dla wszystkich wybór.

Już na etapie kupowania samochodu rodzinnego warto pamiętać o kwestii obowiązkowego ubezpieczenia. Składka OC jest obliczana przez poszczególne towarzystwa w sposób indywidualny, uzależniony od wielu czynników, np. Twojego "stażu" w roli kierowcy czy miejsca zamieszkania. Firmy oferujące OC oceniają też potencjalne ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem Twojego samochodu. Aby oszczędzić środki w związku z obowiązkową polisą, przed zakupem wykonaj kalkulację na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.


Kupno nowego samochodu rodzinnego - o czym pamiętać? - dodano: 2021-03-11

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.