ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać fotelik samochodowy

-
Jak wybrać fotelik samochodowy
Niedługo urodzi się Ci dziecko i musisz odebrać je ze szpitala? Konieczny jest zakup fotelika samochodowego. Twoje dziecko potrzebuje nowy fotelik? Fotelik samochodowy musi być dobrany pod kątem wagi, wzrostu i wieku Twojego dziecka. Zobacz, co musisz wiedzieć o zakupie fotelika samochodowego.




Dlaczego fotelik jest konieczny?


Pasy bezpieczeństwa w samochodzie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa dziecku, tak więc powstały foteliki samochodowe dla dzieci. Dziecko należy przewozić w foteliku, aż osiągnie 150 cm wzrostu.

Foteliki samochodowe: kategorie wagowe


  • Grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13 kg) - foteliki samochodowe dla niemowląt. Będzie to pierwszy fotelik noworodka. Potocznie znane jako nosidełka, można też je kupić w zestawie z wózkiem, do którego można je podpiąć. Pałąk fotelika oprócz przenoszenia służy jako dodatkowe zabezpieczenie w razie kolizji. Foteliki grupy 0 i 0+ zawsze montuje się tyłem do kierunku jazdy.

  • Grupa 1 (9-18 kg) - foteliki samochodowe dla dzieci w wieku 3-4 lat. Można je montować przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

  • Grupa 2 (15-26 kg) i grupa 3 (22-36 kg) - wiek 4-6 lat i 6-11 lat. Zdecydowana większość fotelików tych grup nie ma pięciopunktowych pasów, dziecko zabezpiecza się pasami samochodowymi.

Na rynku dostępne są też foteliki samochodowe w innych grupach, np. 0-18 kg, 9-36 kg, 15-25 kg. Na przykład fotelik samochodowy capsula MT5 jest odpowiedni dla dzieci o wadze 15-36 kg, czyli „będzie rósł” z dzieckiem. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ale też trzeba zwrócić uwagę na potrzeby indywidualnego dziecka. Taki fotelik będzie za duży dla drobnego dziecka, a za mały dla większego.

Uwaga: przydzielona kategoria 15-36 kg nie znaczy, że dziecko będzie z niego korzystało wyłącznie w określonym przedziale wagowym. Czasami dziecko wyrasta z takiego fotelika wcześniej lub mimo 15 kg fotelik jest dla niego za duży.

Co z dziećmi o wadze 36+?


Foteliki "kończą się" na wadze 36 kg. Jeśli dziecko przekroczyło 36 kg, ale nadal komfortowo mieści się w foteliku, zaleca się dalsze korzystanie z fotelika, aż dziecko wyrośnie, czyli kiedy linia oczu dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika i nie da się już zapiąć pasów. Dalej niestety na rynku nie ma opcji, która jest tak samo bezpieczna, co fotelik.

Jedną z opcji jest nabycie fotelika z homologacją amerykańską (prawo nie zabrania korzystania z homologacji innych niż europejska). Foteliki amerykańskie zostały przetestowane i mogą z nich korzystać dzieci nawet do 50 kilogramów. Są jednak kosztowne - mowa o prywatnym imporcie z USA.

Homologacja i testy zderzeniowe


Oczywiście rodzicom zależy na najbardziej bezpiecznym modelom na rynku. Fotelik samochodowy wyprodukowany w Europie musi mieć homologację ECE, oznaczoną symbolem ECE 44/03 lub ECE 44/04. Jest to europejski certyfikat bezpieczeństwa, który gwarantuje, że produkt spełnia europejskie wymagania techniczne. Ten certyfikat wymaga jednak tylko minimalne wymagania techniczne. Aby mieć 100% pewność, że produkt jest bezpieczny, trzeba sprawdzić wyniki testów zderzeniowych, na przykład przeprowadzonych przez ADAC - Allgemeiner Deutscher Automobil-Club oraz innych zrzeszonych europejskich klubów. Dobry fotelik to taki, który otrzymał w testach zderzeniowych wynik co najmniej 3. Oprócz homologacji i testów zderzeniowych warto też sprawdzić opinie użytkowników.

fotelik na co zwrócić uwagę


A co z Isofix?


ISOFIX to system mocowania fotelików na siedzeniach w samochodzie. Przykładowy fotelik Isofix ma dwa uchwyty, które znajdują się między siedziskiem a oparciem fotela, czyli jest bezpośrednio przymocowany do konstrukcji pojazdu. To gwarantuje sztywniejsze mocowania i tym samym wyższy stopień bezpieczeństwa. Sam Isofix jednak niczego nie daje: fotelik musi być dobrany do samochodu. Czasami w aucie, w którym już jest Isofix, nie da się poprawnie zapiąć fotelika z Isofix. Źle dobrany Isofix nie jest tak dobry, jak idealnie dobrany fotelik na pasy. A jeśli w samochodzie nie ma Isofixa? Zakup Isofix można pominąć - lepiej postawić na wysokiej jakości fotelik na pasy.

Czy można kupić fotelik samochodowy używany?


Koszt nowego fotelika dobrej jakości jest spory, co może obciążyć niektóre budżety. Zakup używanego fotelika przypomina trochę zakup kota w worku: fotelik może być uszkodzony i tym samym nie gwarantować bezpieczeństwa. Jeśli kupujesz fotelik z drugiej ręki, sprawdź jego gwarancję. Ogólnie zaleca się korzystanie z fotelików maksymalnie przez 5 lat, ponieważ materiały z czasem się zużywają i pogarszają jakość używanego produktu. Lepiej też kupić fotelik od bliskiej osoby.

Jak zamontować fotelik samochodowy?


Montaż fotelika należy przeprowadzić zgodnie z jego instrukcją.
  • Środkowe miejsce na tylnym siedzeniu. Musi tam znajdować się dostęp do 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub do specjalnych punktów montażowych ISOFIX. Jest to najbezpieczniejsze miejsce, ponieważ dziecko jest zabezpieczone na wypadek zderzenia czołowego i bocznego.

  • Z tyłu za siedzeniem pasażera. Fotelik można tak przymocować, kiedy auto nie ma pasów ani systemu ISOFIX. Ułatwienie dla rodziców: z tego miejsca wygodniej jest wyciągnąć fotelik.

  • Na przednim siedzeniu. Ta opcja jest możliwa wyłącznie wtedy, kiedy nie ma poduszki powietrznej lub została ona odłączona.

Tyłem do kierunku jazdy należy przewozić niemowlęta, ale zaleca się, aby robić to jak najdłużej - nawet do 2. roku życia i dłużej. Mięśnie szyi małego dziecka utrzymują głowę w pionie, ale jeszcze nie stanowią oparcia dla głowy, ponieważ są za słabe. W przypadku kolizji dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru własnej głowy, co może doprowadzić do poważnych urazów, a nawet złamania kręgu szyjnego.

Inne zmartwienia rodziców


  • Foteliki montowane 3-punktowym pasem samochodowym mogą być uciążliwe. Czasami bardzo ciężko je zamontować lub nie da się ich dobrze zapiąć. Dlatego też przy zakupie każdego fotelika niezbędna jest przymiarka fotelika.

  • Tapicerkę zawsze można ściągnąć do prania, a to, jak łatwo ją ściągnąć zależy od modelu fotelika. Zawsze czytaj instrukcję obsługi fotelika: tam znajdziesz szczegóły dotyczące prania.

  • Twoje dziecko się poci? Zawsze możesz zaopatrzyć się w specjalne wkładki antypotowe. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt ma odpowiednie certyfikaty.

Wybór fotelika nie jest łatwy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Jaki fotelik samochodowy kupić", ponieważ to zależy od dziecka. Kawa w rękę i trzeba wziąć się za porządny research.

Jak wybrać fotelik samochodowy - dodano: 2021-08-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.