ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać fotelik dla dziecka

-
Jak wybrać fotelik dla dziecka
Twój maluch już wyrósł i potrzebny jest nowy fotelik? Przed Tobą ciężkie zadanie, ponieważ starsze dzieci są trochę "lekceważone" przez producentów fotelików samochodowych. Dlatego też przedstawimy Ci najlepsze opcje dla Twojego starszaka.

Foteliki samochodowe dla dzieci a przepisy


Na początek musisz wiedzieć następujące kwestie:
 • Kierowca ma obowiązek przewozić dziecko poniżej 150 cm do 18-ego roku życia w foteliku bądź na podstawce.
 • Dziecko może podróżować bez fotelika/podkładki, jeśli się nie mieści, czyli waży ponad 36 kg/ma ponad 135 cm wzrostu.
 • Przepisy dopuszczają przewóz dzieci o wzroście co najmniej 1,35 m bez fotelika (jeśli nie można dobrać dla niego odpowiedniego siedziska), ale wyłącznie z tyłu i muszą być przypięte pasami.
 • Jeśli w samochodzie 3 dzieci, to jedno dziecko nie musi być w foteliku, jeśli nie ma dla nie miejsca - wystarczą jedynie pasy.
 • Dziecko można przewozić na podkładce, jeśli jego waga przekracza 25 kg, ale też nie przekracza 36.
 • Siedziska produkowane na terenie UE muszą mieć homologację europejską - nigdy nie kupuj fotelików i podkładek bez homologacji i bez testów zderzeniowych. Patrz na produkty z homologacją ECE R 44/03 oraz 44/04.


Foteliki samochodowe 15-36 kg


Jest to ostatnia kategoria wagowa fotelików - pierwsze dwie to grupa 0/0+ (0-10 kg/0-13 kg) oraz grupa 1 (9-18 kg). Foteliki 15-36 kg są odpowiednie dla dzieci w wieku 4-11 lat, czyli jest de facto produktem uniwersalnym, który ma „rosnąć” z dzieckiem. Zakup tego fotelika nie jest jednak oczywisty. Może okazać się za duży dla drobniejszego dziecka, za mały dla większego lub dziecko z niego wyrośnie wcześniej.

36 nie oznacza, że dziecko będzie musiało przestać z niego korzystać po przekroczeniu 36 kg. Fotelik samochodowy to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Twojej pociechy. Jeśli dziecko nadal mieści się w swoim foteliku, czyli jego linia oczu nie wystaje ponad górną krawędź fotelika i może komfortowo zapiąć pasy, najlepiej dalej korzystać z fotelika. Jeśli dziecko wyrosło i Ty masz taką możliwość, możesz zastanowić się nad fotelikiem z homologacją amerykańską (legalne na terenie Europy), z którego mogą korzystać dzieci o wadze do 50 kg. Są drogie, ponieważ trzeba je prywatnie importować z USA.

Od kiedy można używać podkładki samochodowej?


Według przepisów, podstawki/boostery/podkładki są traktowane tak samo, jak foteliki. Nie istnieją konkretne przepisy dokładnie określające, kiedy zmienić fotelik na podkładkę. Siedziska są przeznaczone jedynie dla starszych dzieci (15 kg i więcej), których nie da się przewieźć w foteliku.

Źródło ilustracji: www.autoczescionline24.pl


Źródło ilustracji: www.autoczescionline24.pl


Zanim zaczniesz przeglądać produkty, weź pod uwagę następujące czynniki:
 • Są one łatwiejsze w obsłudze i montażu - wystarczy w prawidłowy sposób ustawić pas bezpieczeństwa przy podłokietniku i dobrze ułożyć produkt na tylnej kanapie.
 • Są bardziej komfortowe dla dziecka, ale nie zapewniają tego samego poziomu bezpieczeństwa co foteliki, chronią jedynie przy zderzeniach czołowych.
 • Zwróć uwagę na materiał. Na przykład ten ze zdjęcia jest wykonany z poliestru; najniższej jakości podstawki są wykonywane ze styropianu.
 • Zwróć uwagę na ISOFIX. Jeśli samochód nie ma ISOFIX, postaw na podkładki niewymagające tego systemu.
 • Homologacje (ECE R 44/03 oraz 44/04) i testy zderzeniowe są ważne! Nie kupuj fotelików i podkładek bez żadnych atestów.


Oczywiście, każde dziecko jest wyjątkowe, czyli siedzisko musi zostać dobrane do jego potrzeb. Obserwuj wagę i wzrost swojej pociechy i na tej podstawie szukaj odpowiedniej podstawki. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie dziecka ze sobą na zakupy, ponieważ to one będzie korzystało z podstawki.Jak wybrać fotelik dla dziecka - dodano: 2021-09-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.