ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy?

-
Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy?
Wybór odpowiedniego i bezpiecznego fotelika samochodowego, to wciąż dość kontrowersyjny temat. Większość rodziców bowiem wciąż wybiera do przewożenia dziecka fotelik o jak najniższej cenie, najczęściej zaraz po Łupinie zaopatrując się w fotelik montowany przodem.

Zmiana podejścia do tematu, zazwyczaj trwa długo i okraszona jest wieloma wątpliwościami dotyczącymi przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki RWF (Rear Way Facing – fotelik tyłem do kierunku jazdy) to najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku fotelików do przewożenia dziecka. Takie foteliki umożliwiają przewożenie malucha do około 5-6 roku życia. Oczywiście granice te mogą się różnić w zależności od wybranego modelu fotelika oraz budowy ciała dziecka.

Przewożenie pociechy tyłem do kierunku jazdy jest aż pięciokrotnie bezpieczniejsze niż przewożenie przodem, dlatego specjaliści rekomendują ten sposób tak długo, jak będzie to możliwe. Niestety wielu rodziców ma wątpliwości odnośnie wyboru fotelika RWF. Jest kilka głównych powodów, dla których rodzice wstrzymują się przed zakupem Fotelika tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy jest drogi


Owszem, cena fotelika RWF zazwyczaj kilkukrotnie przewyższa cenę fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy. Jednak biorąc pod uwagę to, jak ogromną różnicę w bezpieczeństwie przewożenia malucha one zapewniają, łatwiej przełknąć tę kwotę. Jeśli rodzic nie posiada 1500 zł na nowy fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, zawsze może rozważyć kupno na raty.

Większość sklepów daje taką możliwość. Niejednokrotnie rodzice przeznaczają kwoty w granicach 1000 zł - 3000 zł na wózki. Bezpieczny fotelik samochodowy wydaje się być jeszcze ważniejszym wydatkiem, dlaczego więc rodzice na tym oszczędzają? Czy bezpieczeństwo dziecka nie powinno być na pierwszym miejscu?

Dziecko płacze podczas jazdy tyłem do kierunku jazdy


Dokładnie tak, dziecko, które wyrasta z łupiny odczuwa dyskomfort, ponieważ ten typ fotelika ogranicza widoczność i możliwości ruchowe dzieciom. W takiej sytuacji rodzice często wybierają fotelik montowany przodem (bo o zgrozo, wszyscy tak wożą!?), dziecko przestaje płakać a rodzice uznają, że problem został rozwiązany.

Rozwiązaniem nie jest zmiana kierunku jazdy a zakup modelu odpowiadającego wiekowi i wadze dziecka. Maluch posadzony tyłem do kierunku jazdy już nie płacze, ponieważ nie musi już leżeć w pozycji, jaką wymuszają foteliki w zakresie wagowym 0-13 kg. Pozycja siedząca jest tym, co zadowala malucha.

Wybrór fotelika montowanego tyłem do jazdy


Dziecko nic nie widzi!


Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy dają zdecydowanie większe możliwości na widok niż te montowane przodem. Przez boczne szyby oraz szybę tylną maluch ma doskonałe widoki na otoczenie. A niekończące się opowiadania o tym, co widać za oknem są tego jasnym potwierdzeniem.

Fotele RWF zajmują dużo miejsca i trudno je zamontować


Tak, przy maluchach fotelik powinien być bardziej odchylony do tyłu, tak aby główka dziecka nie opadała, kiedy ono zaśnie. Jednak wraz z upływem czasu i dorastaniem dziecka, fotelik montuje się coraz bardziej pionowo. Montaż fotelika RWF nie jest skomplikowany. na rynku znajduje się bardzo dużo fotelików montowanych za pomocą systemu ISOFIX, dzięki niemu w łatwy i bezpieczny sposób fotelik można szybko zamontować.

A co z fotelikami, które montujemy za pomocą pasów kotwiczących? Zazwyczaj raz zamontowany fotelik, spokojnie trzyma się na swoim miejscu przez dłuższy czas. Oczywiście trzeba, co jakiś czas sprawdzić naciąg, i poprawić ewentualne luzy. Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy foteli trzeba wymontowywać bardzo często. A jeśli już tak się zdarza, to po kilku razach nabieramy wprawy, i montaż zajmuje kilka minut.

Dziecko ma za mało miejsca na nogi i brudzi kanapę


W sklepach stacjonarnych jak i internetowych za niewielką kwotę można kupić matę ochronną na kanapę. Jest ona skonstruowana tak, aby nie wpływać na bezpieczeństwo montażu fotelika i skutecznie ochrania kanapę przed zabrudzeniami.

Z obserwacji własnego dziecka wiem, że foteliki RWF nie zabierają miejsca na nogi. Maluch ma cały czas pełen komfort, i dużo miejsca na układanie nóg w dowolny sposób. Nie ma o co się martwić.

A jakie są plusy zakupu fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy?


Po pierwsze i najważniejsze bezpieczeństwo. dziecko przewożone tyłem do kierunku jazdy ma aż pięciokrotnie większe szanse na przeżycie lub uniknięcie obrażeń niż to przewożone przodem do kierunku jazdy. Należy pamiętać, że fotelik samochodowy dla dziecka potrzebny jest do zapewnienia mu bezpieczeństwa w trakcie podróży a nie jako zabezpieczenie przed otrzymaniem mandatu.
Warto więc postawić na bezpieczeństwo i zapewnić maluchowi odpowiedni fotelik samochodowy.

Fotelik montowany tyłem do jazdy


Źródło: https://www.besafe.com.pl

Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy? - dodano: 2021-12-31

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.