ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wybór fotelika samochodowego dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

-
Wybór fotelika samochodowego dla dzieci - na co zwrócić uwagę?
Zakup fotelika samochodowego jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Produkt musi być dopasowany zarówno do potrzeb malucha, jak i rodziców, a przy tym pasować do samochodu i co najważniejsze zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego, przed zakupem warto zweryfikować, jakie modele są dostępne na rynku, co oferują producenci i na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasze dziecko było bezpieczne w czasie podróży.

Fotelik samochodowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Wybierając fotelik dla swojego malucha, nie powinieneś przykuwać zbyt dużej uwagi do jego walorów estetycznych, takich jak kolor czy wzór materiału. Głównym zadaniem fotelika samochodowego nie jest ładny wygląd, a bezpieczeństwo dla Twojego dziecka.

Jest to pierwsza najważniejsza zasada, której warto się trzymać w czasie zakupów. Bezpieczeństwo to priorytet, zwłaszcza gdy dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i nie jest w stanie samodzielnie utrzymać główki.

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, zwróć uwagę na to, czy model posiada niezbędne certyfikaty oraz testy wytrzymałości i bezpieczeństwa. Kolejnym niemniej ważnym aspektem jest system oparcia i długości pasów bezpieczeństwa.

Pamiętaj także o doborze odpowiedniej wielkości fotelika. Musi się on bez problemu zmieścić w aucie, dlatego przed zakupem zmierz powierzchnię samochodu lub najlepiej przymierz fotelik w salonie.

Czego nie może zabraknąć w foteliku?


Fotelik powinien być łatwy w instalacji, idealnie sprawdzają się modele, które są mocowane za pomocą zaczepów z 3-punktowego pasa. Dzięki temu widoczne jest, jak przebiega pas, ponieważ znajduje się on z przodu, a nie z tyłu.

Dobrze, żeby wybrany model miał regulację zagłówka i barkowych pasów bezpieczeństwa. Zadbaj również o to, aby Twoje dziecko było w prawidłowej pozycji w foteliku. Weź pod uwagę te, które mają ochronę boczną.

Dzięki czemu w przypadku nagłego hamowania czy wypadku doskonale ochronią głowę i kręgosłup dziecka. Maluchom często zdarza się ubrudzić fotelik. Dlatego zdecyduj się na produkt, który ma możliwość wyprania poszewki. Kupując fotelik, najlepiej zweryfikować swój wybór w hurtowni fotelików dziecięcych, które posiadają wiele modeli o różnorodnych właściwościach.

Pamiętaj o wygodzie dziecka


Dla maluchów, które w trakcie podróży ucinają sobie drzemki, warto wybrać produkty oferujące funkcje spania. Zdecydowana większość umożliwia regulację siedziska i ustawienie kilku pozycji do spania.

Pamiętaj również, że w upalne dni Twojemu dziecku może być w aucie po prostu gorąco. Dlatego postaw na fotelik samochodowy z przepuszczającym powietrze pokrowcem lub specjalną profilowaną wkładką. Kupując fotelik dla dziecka, jeśli jest taka możliwość, posadź dziecko w foteliku i sprawdź, czy czuje się ono w nim w pełni komfortowo.

Fotelik samochodowy dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.marko-baby.pl/

Fotelik samochodowy dobrany do wagi dziecka


Bardzo istotne jest dopasowanie fotelika do wagi dziecka. Pozwoli to zadbać o jego komforty podczas jazdy oraz bezpieczeństwo. Pierwszy fotelik rodzice muszą wybrać dla niemowlaka, wtedy warto postawić na modele, które sprawdzą się dla maluchów o wadze od 0 do 13 kg. Są to foteliki dla niemowląt w wieku od 6 do 13 miesięcy. Fotelik tego typu, dzięki swojej budowie pozwala na ułożenia dziecka w jego naturalnej pozycji leżącej.

Pierwsza wymiana fotelika zazwyczaj następuje, kiedy dziecko przekracza wagę 9 kg. Wtedy warto postawić na modele dla dzieci w wieku od 3 lat do 5 lat. Produkty te bardzo często posiadają możliwość regulacji zagłówka i oparcia i dają możliwość jazdy na siedzącą lub półleżąc.

Dla starszych dzieci, czyli tych w przedziale od 15 kg do 36 kg, rodzince powinni postawić na fotelik w wersji z oparciem lub bez. Produkty te nie mają już wbudowanych pasów bezpieczeństwa, wobec tego dziecko jest przypinane pasami samochodowymi.

W takich fotelikach zazwyczaj podróżować mogą dzieci od 3 roku życia do 12 roku życia. Jako rodzic, nie powinniśmy przekładać decyzji o zmianie fotelika na model, który jest dostosowany do wieku i wagi dziecka, ponieważ wpłynie to w dużej mierze na jego komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Używany fotelik - czy warto taki kupić?


Czasami rodzice, decydując się na zakup fotelika dla dziecka, biorą pod uwagę modele używane. Związane jest to z podejściem, że przecież fotelik był używany tylko kilka miesięcy przez inne dziecko, a jego stan jest jak nowy.

Ale czy na pewno kupno używanego fotelika będzie bezpieczne dla Twojego malucha? Większość ekspertów zajmujących się profesjonalnym doborem fotelików zdecydowanie odradza kupowanie używanych modeli.

Spowodowane jest to głównie tym, że rodzice nigdy nie będą w stanie ocenić czy używany fotelik nie posiada uszkodzeń. Po pierwsze nigdy nie wiadomo czy fotelik nie brał udziału w wypadku samochodowym. Po drugie fotelik może posiadać wady, które nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Każdy jego element może posiadać mikropęknięcia, które w przypadku wypadku mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci i doprowadzić do urazu lub nawet utraty życia. Warto również wziąć pod uwagę, że z upływem czasu tworzywa, z których wykonany jest fotelik tracą swoje właściwości, a co za tym idzie ich konstrukcja, nie będzie już tak trwała.

Kupując model stary lub używany, rodzice podejmują ryzyko, gdyż nie posiadają one aktualnej homologacji używanej na terenie Unii Europejskiej, stąd są niebezpieczne i niezgodne z prawem. Dbając dobro swojego dziecka, wyposaż auto w foteliki dla dziecka naprawdę dobrej jakości. Postaw na sprawdzonych dystrybutorów fotelików samochodowych.

Każdy rodzic chce zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Dlatego kupując fotelik samochodowy, powinni zwrócić uwagę na to, aby był to model najwyższej jakości, który posłuży do momentu, aż dziecko z niego wyrośnie. (Więcej znajdziesz tutaj: foteliki samochodowe dla dzieci hurtownia).

Wybór fotelika samochodowego dla dzieci - na co zwrócić uwagę? - dodano: 2022-01-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.