
- Pierwszy fotelik - kategoria wagowa. Foteliki samochodowe 0-13 kg
- Uprzęż i zapięcie
- Czy atesty mają znaczenie?
- Jak montować foteliki samochodowe dla noworodka?
Niektórym rodzicom wydaje się, że najprostszym sposobem na zaopatrzenie się w fotelik jest zakupienie specjalnego wózka 3 w 1, a więc wózka wyposażonego w wyjmowane nosidełko samochodowe. Eksperci nie polecają jednak takiego zakupu - pamiętajmy, że fotelik samochodowy ma za zadanie ochronić życie i zdrowie twojej pociechy. Dużo lepszym rozwiązaniem są więc foteliki samochodowe 0-13 kg.
Pierwszy fotelik - kategoria wagowa. Foteliki samochodowe 0-13 kg
Pierwszych wątpliwości można nabrać już w momencie przeglądania kategorii wagowych fotelików, gdyż, niestety, nie są one ujednolicone. Producenci prześcigają się w proponowaniu różnego rodzaju ułatwień, choć niekoniecznie są one słuszne. Właśnie z tego względu w sklepach znajdziemy wspomniane już foteliki 0-13 kg, ale także foteliki 0-10 kg, 0-18 czy 0-36 kg. Jaki powinien być ten pierwszy fotelik samochodowy?
Foteliki dostosowane do zakresu wagowego 0-10 kg są oczywiście dopuszczalne, jednak trzeba liczyć się z faktem, że za kilka miesięcy trzeba będzie dokonać wymiany na większy model. Z kolei w kategorii 0–36 kg trudno znaleźć model odpowiadający zarówno kilkutygodniowym maluchom, jak i starszym dzieciom, przede wszystkim ze względu na konieczność zapewnienia maluchom anatomicznej i bezpiecznej pozycji. Właśnie dlatego najlepiej skupiać się na kategorii wagowej 0-13 kg.
Uprzęż i zapięcie
Fotelik dla noworodka wyróżnia także sposób mocowania nosidełka. W modelach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci stosuje się dwa rodzaje uprzęży wewnętrznej, w której zapina się dziecko: trzypunktową i pięciopunktową. Ta pierwsza jest zdecydowanie popularniejsza, jednak to pięć punktów zapięcia zapewnia lepszą stabilizację dziecka. Oczywiście, właściwie zapięta uprząż trzypunktowa również oferuje akceptowalny poziom bezpieczeństwa, jednak warto rozważyć dodatkowe pasy na biodrach.
Zdecydowana większość fotelików w kategorii 0-13 kg umożliwia mocowanie pasem samochodowym. Można także rozważyć zakup bazy, do działania której potrzebny będzie przeważnie system Isofix. Baza zwiększa stabilność fotelika, przyspiesza jego montaż i eliminuje ryzyko błędu.
Czy atesty mają znaczenie?
To pytanie czysto retoryczne, choć na tym etapie nietrudno o pomyłkę.
Wszystkie foteliki dostępne na rynku muszą spełniać europejską normę homologacyjną ECE R44/04 lub ECE R129, zwaną i-Size, w ramach której przeprowadza się podstawowe testy dynamiczne. Niektórzy producenci próbują jednak przekonać, że to wystarczająca gwarancja bezpieczeństwa. Tymczasem oznaczenie takie określa wyłącznie przynależność fotelika do konkretnej kategorii wagowej.
Warto zatem wybierać foteliki, które uzyskały satysfakcjonujące noty w testach ADAC, Warentest, OAMTC, RACE. Trzy gwiazdki to minimum. Im więcej, tym lepiej.
Jak montować foteliki samochodowe dla noworodka?
Pierwsze foteliki dla dzieci zawsze są montowane tyłem do kierunku jazdy, w taki sposób, by umożliwić dziecku przyjęcie pozycji leżącej lub półleżącej. Robi się tak przez wzgląd na niestabilny jeszcze kręgosłup malucha. Jeśli fotelik ma być mocowany na przednim siedzeniu, koniecznie trzeba wyłączyć poduszki powietrzne.
Najlepsze foteliki samochodowe - jak wybrać? - dodano: 2023-04-20