Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Kobiece badania profilaktyczne

Monika Knapik-Rybka - ginekolog-położnik
Lek. med.; II stopień specjalizacji z ginekologii i położnictwa; Kraków

Monika Knapik-Rybka
-
   

Kobiece badania profilaktyczne
Pragne zaznajomić Panie (a może należałoby raczej napisać -czytelnika, ponieważ swoje teksty adresuję do wszystkich zainteresowanych, bez względu na płeć) z zagadnieniem badań profilaktycznych, którym powinny okresowo poddawać się kobiety.
Celem badań jest wykrywanie stanów przednowotworowych i wczesnych stadiów chorób nowotworowych kobiecych narządów płciowych oraz sutka, a w konsekwencji umożliwienie podjęcia leczenia, gdy choroba jest jeszcze mało zaawansowana.

Do badań tych zaliczamy:
- cytologię,
- badanie w kierunku obecności wirusa HPV,
- mammografię, Rtg i USG sutka (z pewnymi ograniczeniami)
- jako badanie profilaktyczne może być moim zdaniem postrzegane także badanie USG endovaginalne (EV = TV)

Jest moim zamierzeniem by w kolejnych „odcinkach” zapoznać odbiorcę z istotą poszczególnych badań, zaleceniami dotyczącymi częstotliwości ich wykonywania, podstawowymi pojęciami umożliwiającymi kobiecie samodzielną, wstępną interpretację wyniku a także innymi przydatnymi „szczegółami technicznymi”. Informacje te z kolei obligują mnie do przedstawienia w skrócie prawie telegraficznym i oczywiście w maksymalnym uproszczeniu aktualnej sytuacji w zakresie epidemiologii najczęstszych kobiecych nowotworów.


Najstarszym spośród „kobiecych” badań i zarazem najbardziej, jak sadzę, rozpowszechnionym jest badanie cytologiczne. Niech więc omówienie badania cytologicznego rozpocznie cykl poświecony badaniom profilaktycznym. Zapraszam do lektury.

Nie byłabym pewnie sobą gdyby w tekście nie pojawiła się jakaś bardziej osobista nuta. Tak więc, Drodzy Czytelnicy, system opieki zdrowotnej w Polsce jest taki jaki jest i pozostawia wiele do życzenia, ale nawet najlepszy system nie zastąpi świadomego działania człowieka, system nikogo nie doprowadzi siłą do gabinetu lekarskiego, czy też pracowni diagnostycznej. Natomiast efekt ten może z powodzeniem zostać wywarty przez POCZUCIE REALNEGO ZAGROŻENIA. Wiele kobiet zgłasza się do badania profilaktycznego kiedy w ich najbliższym otoczeniu ktoś cierpi bądź umiera z powodu raka… Przykry jest fakt że działanie wywołuje dopiero tak drastyczny bodziec. Ile cierpienia można byłoby zaoszczędzić światu gdyby kobiety skłonne były wykorzystać nawet te skromne możliwości jakie stwarza system.
Proszę Państwa, ja nie jestem gołosłowna, nie staram się o tani efekt. Powyższe słowa piszę na podstawie własnych obserwacji z „akcji cytologicznej”, którą osobiście realizuję. NFZ przeznaczył środki na badania cytologiczne, ja przeznaczyłam swój czas, byłam fizycznie obecna i gotowa do pobierania badań profilaktycznych… Niestety, nie było najważniejszego – kobiet chętnych do skorzystania z akcji. Pomimo informacji w mediach, zaproszeń dostarczanych do skrzynek pocztowych, informacji kierowanych do zakładów pracy, informacji na stronach internetowych NFZ oraz udzielanych przez NFZ telefonicznie, ba, pomimo listy placówek realizujących program profilaktyczny znajdującej się na tablicy ogłoszeń w jednym z pobliskich kościołów ponad 1/4 środków pozostała niewykorzystana.
Czy ta sytuacja może zostać opatrzona jakimkolwiek sensownym komentarzem???Kobiece badania profilaktyczne - dodano: 2007-01-30

                                

Monika Knapik-Rybka
Lek. med.; II stopień specjalizacji z ginekologii i położnictwa; Kraków
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Karmienie piersią a antykoncepcja hormonalna
  Praktyczny kurs USG dla przyszłych rodziców
  Rzecz o bólu, znieczuleniu do porodu... i nie tylko
  Metody antykoncepcji
  Wprowadzenie do sztuki obrony przed magią poczęcia
  Szczepionka "przeciw rakowi szyjki macicy" - aktualne informacje
  Przygotowanie do ciąży


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.