Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Monitoring owulacji

Justyna Makowska - ginekolog-położnik
Lek. med.; ginekolog-androlog; Klinika Leczenia Niepłodności Gameta; Łódź

Justyna Makowska
-
   

Na czym polega monitoring owulacji?

Monitoring owulacji polega na poddaniu się przez kobietę w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego serii badań USG za pomocą głowicy dopochwowej, dokonaniu oceny (stanu śluzówki macicy) i odpowiednich pomiarów (liczby i wielkości pęcherzyków w jajnikach).

Cel badania cyklu

Dzięki monitorowaniu owulacji można określić m.in.:
  • czy cykl przebiega prawidłowo,
  • kiedy rosną pęcherzyki i czy pękają,
  • stan endometrium.


Monitorowanie jajeczkowania to przede wszystkim odpowiedź na pytanie kiedy i czy występuje owulacja oraz pomoc w wyznaczeniu prawdopodobnego momentu owulacji, tym samym wyznaczenie dni płodnych - a co za tym idzie zwiększenie skuteczności starań o ciążę.

Przebieg monitoringu owulacji

Najlepiej jest, aby całe monitorowanie jajeczkowania prowadził jeden lekarz. Podczas każdego badania wykonany jest m.in. pomiar średnicy pęcherzyków i grubości błony śluzowej macicy (tzw.endometrium).

W pierwszej części monitoringu owulacji celem badania jest określenie, czy wzrastają pęcherzyki oraz czy opowiednie jest endometrium, a co za tym idzie wyznaczenia przybliżonego czasu jajeczkowania.
Kolejnym etapem monitoringu jest znalezienie cech przebytej owulacji, czyli śladów po pęknietym pęcherzyku, płynu za macicą w zatoce Douglasa, czy obecności ciałka żółtego na jajniku itd.

Badanie wykonywane jest zwykle co 1-2 dni, najlepiej przez tego samego lekarza. Podczas każdego badania oceniany jest m.in. pomiar średnicy pęcherzyków i szerokości błony śluzowej macicy tzw. endometrium.

Monitoring owulacji - dodano: 2011-02-04

                                

więcej artykułów tego autora:
  Płodność - jak o nią dbać?
  Badania hormonalne - ocena rezerwy jajnikowej


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.