Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Grzybica pochwy


-
   

Niekiedy wystarczy jedynie zwiększona dawka stresu, by mikroflora bakteryjna w kobiecej pochwie została zaburzona. Symptomy tej dysharmonii odczuwa się dość prędko. Pojawia się uporczywy świąd, serowate upławy – świadczące bez wątpienia o grzybicy pochwy - jednej z najpopularniejszych i ze względu na skłonność do częstych nawrotów, niezwykle uciążliwej w leczeniu - choroby kobiecej.

Grzybicę pochwy zwaną inaczej Candida albicans bądź drożdżycą kandydozą, wywołać może oczywiście nie tylko stres. Istnieje wiele czynników?, które sprzyjają rozwojowi zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w obrębie kobiecego układu moczowo-płciowego. Należą do nich m.in. współżycie z zarażonym partnerem, u którego grzybica może przebiegać zupełnie bezobjawowo, ciąża (jak wynika z badań choroba objawia się u 50% ciężarnych), przebyta bezosłonowa kuracja antybiotykowa, a także otyłość, cukrzyca, leczenie hormonami, antykoncepcja, niewłaściwa pielęgnacja (używanie niewłaściwych preparatów), a także bakterie przemieszczające się często ze względu na sąsiedztwo między cewką moczową a pochwą.
Grzybica pojawia się, gdy żyjące w pochwie bakterie kwasu mlekowego odpowiadające za jej odpowiednio kwaśny odczyn zostaną zniszczone. Wówczas tworzy się sprzyjające środowisko do rozwoju grzybów.

Uciążliwe objawy

Objawy drożdżycy bywają dla kobiety nieprzyjemne i bardzo uciążliwe. Najpierw zaczyna odczuwać swędzenie w pochwie i jej okolicach, a następnie może dostrzec zmiany w obrębie śluzu. Na bieliźnie zaczynają pojawiać się grudkowate białe upławy, wyglądem przypominające twarożek. Grzybica łatwo się rozprzestrzenia na zewnątrz pochwy, najczęściej obejmuje też wargi sromowe, a także cewkę moczową. Oprócz świądu narządów i ich okolic kobieta może odczuwać pieczenie, a także ból podczas współżycia płciowego. Pochwa w czasie infekcji grzybiczej nie jest bowiem (ze względu na zmiany w konsystencji śluzu) odpowiednio nawilżona.

Konieczna wizyta u lekarza

Odczuwając pierwsze objawy grzybicy należy jak najprędzej udać się do ginekologa. Po potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisze kobiecie antybiotyk – w postaci globulek dopochwowych i ewentualnego środka doustnego. Solidny lekarz powinien także zaproponować kobiecie kurację dla partnera i przepisać maść dla niego. U mężczyzny grzybica może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dlatego aby wyleczyć kobietę z infekcji i zapobiec nawrotom tej choroby, leczeniu należy także poddać jej partnera. Inaczej może dojść do nieświadomego wtórnego zarażenia drożdżycą.

Niezbędna terapia

Wiele kobiet odczuwa niepotrzebny wstyd i unika wizyty u lekarza próbując „rozprawić” się z grzybicą na własną rękę. Tymczasem bez antybiotyku nigdy to się nie uda. Domowymi sposobami i medykamentami, które można kupić bez recepty – można złagodzić jej objawy. Ale na krótko. Grzybica powróci szybciej niż kobieta się spodziewa. Warto wiedzieć, że nieleczona grzybica może rodzić dalsze konsekwencje zdrowotne, osłabiając układ immunologiczny kobiety i przenosić się na inne organy wewnętrzne. Dlatego mając świadomość, że na tę chorobę zapada ponad połowa populacji kobiecej, należy odrzucić wstyd i leczyć ją u specjalisty.

Grzybica w ciąży

Także ciężarne u których ryzyko wystąpienia grzybicy jest znacznie wyższe niż u kobiet, u których nie zachodzi burza hormonalna, muszą pamiętać, że z chorobą tą natychmiast powinny zgłosić się do swojego lekarza. Konieczna będzie odpowiednia kuracja, następstwem nieleczonej grzybicy u ciężarnej, mogą być później rozmaite powikłania u dzieci takie jak liczne pleśniawki, infekcje skóry oraz alergie.

Profilaktyka po wyleczeniu

Kobieta, której już raz przydarzyła się grzybica, powinna wspomagać swój organizm probiotykami. Choroba bowiem ma tendencję do częstych nawrotów, a probiotyki mogą temu zapobiec. Dlatego po wyleczeniu choroby zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa, należy zacząć regularnie przyjmować probiotyki. Mogą to być substancje doustne, które zadbają o równowagę miedzy dobrymi a złymi drobnoustrojami w całej florze organicznej, w tym także w układzie moczowo-płciowym lub specjalne probiotyki przygotowane z myślą o aplikacji dopochwowej.

Przeprowadzone ostatnio badania naukowe wykazały, że regularne zażywanie przez minimum 6 miesięcy probiotyków przez kobiety, które mają problemy z często nawracającymi infekcjami pochwy łagodzi objawy choroby i skutkuje jej całkowitym zaleczeniem.


Grzybica pochwy - dodano: 2011-09-08

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.