ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

-
Jak wybrać fotelik dla dziecka?
Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, szczególnie kiedy podróżujemy samochodem. Przedstawiamy Państwu krótki poradnik, czym się kierować przy wyborze najodpowiedniejszego fotelika do samochodu dla Waszych pociech.

Przed zakupem fotelika, należy sprawdzić czy pasuje on do naszego samochodu. Nie każdy model da się poprawnie zainstalować, a dobre mocowanie to najważniejszy z punktów bezpieczeństwa. Polecane są 3 i 5 punktowe zapięcia. Stosowane są też zapięcia krzyżowe. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie było w stanie same wypiąć się z pasów.

Szukając fotelika samochodowego dla dziecka, trzeba wybrać przede wszystkim taki, który pasuje do jego wagi, wzrostu i wieku. Najczęściej można spotkać taki ich podział:
0-13 kg – foteliki dla niemowląt, należy montować je tyłem do kierunku jazdy, mogą pełnić również funkcję kołyski. Jeśli chodzi o funkcjonalność, warto również wyszukać model, który będzie kompatybilny z wózkami dziecięcymi. Ważne jest by takie urządzenie było dla dziecka komfortowe, maluch musi czuć się w nim dobrze,
9-18 kg – foteliki dla dzieci 3-4 letnich, można montować je przodem i tyłem do kierunku jazdy, jednak z powodów bezpieczeństwa, rekomendowana jest bardziej ta druga opcja,
15-25 kg i 22-36 kg – to foteliki przeznaczone do montażu przodem, posiadają podwyższone siedzenie i oparcie. Warto zaopatrzyć się na osłonkę przedniego siedzenia, dzięki niej nasza pociecha machając nogami nie zabrudzi tapicerki.

Tylko tak dopasowany fotelik samochodowy daje gwarancję bezpieczeństwa podczas jazdy. Warto zaznajomić się z instrukcją obsługi i sprawdzić w sieci na filmikach instruktażowych jak zamontować takie urządzenie. Jeśli i po tych czynnościach nie mamy pewności, czy poprawnie zainstalowaliśmy fotelik, warto zainstalować
w bazę ISOFIX. Jest to podstawka, którą mocuje się na stałe w samochodzie. Składa się z uchwytów umieszczonych pomiędzy siedzeniem a oparciem fotela, do której bardzo łatwo się go wkłada. Można zainwestować jeszcze w system bocznej ochrony SPS, przydatny w chwilach bocznych kolizji.Polecamy zaznajomić się z testami bezpieczeństwa fotelików, przeprowadzonymi podczas kontrolowanych wypadków drogowych, tzw. crash testach. Im wyższa przyznana nota, tym większa niezawodność. Szukajmy fotelików z najnowszych certyfikatem bezpieczeństwa ECE R44/04. Takie połączenie da nam pewność wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Należy zwrócić uwagę, by foteliki dla dziecka były zrobione z ekologicznych materiałów. Foteliki mogą wydzielać substancje lotne, które mogą zostać wywietrzone, ale są też takie, których wywietrzyć się nie da. Wtedy w grę wchodzi pranie chemiczne. Trudno jest stwierdzić, czy foteliki zawierają toksyczne substancje. Czasami można to wyczuć, jeśli ich zapach jest zbyt intensywny. Na wszelki wypadek polecamy jednak zapoznać się z testami konsumenckimi fotelików.

Jak wybrać fotelik dla dziecka? - dodano: 2012-09-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.