Jak mądrze kupić używany samochód? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak mądrze kupić używany samochód?

-
Jak mądrze kupić używany samochód?
Nowe auto zaczyna tracić na wartości tuż po wyjeździe z salonu. Jeśli np. po roku właściciel chciałby je sprzedać, może się okazać, że straci na tym sporo pieniędzy. Używane auto, w bardzo dobrym stanie, możemy kupić o wiele mniejszym kosztem - warto jednak wiedzieć, jak dokonać rozsądnego zakupu.

Do tego, że używane auto, to tańsze auto, nie trzeba nikogo przekonywać - i mimo, że sam proces weryfikacji samochodu i jego zakupu jest nieco bardziej czasochłonny niż w przypadku nowego modelu, to pozwala sporo zaoszczędzić nabywcy. Zanim zdecydujesz się jednak na zakup używanego samochodu, dowiedz się, co musisz sprawdzić, żeby Twój zakup był nie tylko tańszy, ale i w pełni przemyślany.

Historia pojazdu

To pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz używany samochód. Dzięki poznaniu historii pojazdu dowiesz się, czy auto nie przeszło żadnego poważnego wypadku lub czy nie widnieje w rejestrze jako samochód skradziony. Przebieg historii już w początkowym etapie, da Ci odpowiedzieć, czy warto w ogóle interesować się zakupem danego auta. To jak wygląda sam proces sprawdzenia historii zależy od tego, czy samochód jest krajowy, czy sprowadzony z zagranicy.

  • Samochód krajowy – jeśli krajem pierwszej rejestracji jest Polska, wszystkie informacje znajdziesz w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Za pośrednictwem strony internetowej sam możesz wygenerować raport, w którym znajdą się informacje takie jak data pierwszej rejestracji, daty badań technicznych, stan licznika, daty wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu oraz ewentualne zgłoszenie kradzieży auta. Aby uzyskać informacje wystarczy wpisać numer rejestracyjny i numer VIN.
  • Samochód sprowadzony – jeśli auto zostało sprowadzone z któregoś z krajów UE, USA lub Kanady, informacje na jego temat można sprawdzić w różnych serwisach internetowych. Raport o takim pojeździe powinien zawierać rok i miejsce produkcji auta, rejestr przeglądów, przebieg, zarejestrowane szkody, a także informację, czy auto nie zostało skradzione. Podstawowy raport jest bezpłatny. Jeśli klient chce mieć dostęp do pełnych informacji, musi dokonać opłaty, której wysokość waha się granicach kilkudziesięciu złotych (w zależności od wybranego serwisu).

Obowiązek posiadania ubezpieczenia

Obowiązek posiadania polisy OC na właścicieli wszystkich zarejestrowanych aut, nakłada ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wraz z zakupem auta wszystkie prawa i obowiązki z niej wynikające przechodzą na nowego właściciela pojazdu. Oczywiście umowę można w każdym momencie jej trwania wypowiedzieć. Jeśli jednak nowy właściciel zdecyduje się na kontynuację, musi mieć świadomość, że po okresie obowiązywania nie zostanie ona automatycznie przedłużona. W wyborze nowej polisy pomocny może okazać się kalkulator OC. Warto sprawdzić oferty ubezpieczeń komunikacyjnych sprzedawanych za pośrednictwem Internetu. Polisy są bowiem często tańsze niż w stacjonarnych siedzibach towarzystw ubezpieczeniowych. Polecamy sprawdzić OC online na najtaniejuagenta.pl.

Zanim do tego dojdzie, warto upewnić się, czy na auto, które zamierzamy kupić w ogóle została wykupiona polisa OC. Za jej brak grozi kara finansowa nawet do 4000 zł (w zależności od okresu, w jakim auto pozostawało bez ochrony). Jeśli sprzedający nie chce udostępnić informacji o polisie lub kupujący ma jakiekolwiek wątpliwości, można skorzystać z bazy UFG. Na podstawie numeru VIN lub numeru rejestracyjnego uzyskamy informację, czy samochód posiada ważną polisę OC i w jakim towarzystwie.


Jak mądrze kupić używany samochód? - dodano: 2017-06-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.