ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie skóry okolicy ust

-

Roman Nowicki - dermatolog

Doc. dr hab. nauk med., dyrektor NZOZ VITA MEDICINE, Sopot

Zapalenie skóry okolicy ust
Zapalenie skóry okolicy ustnej (dermatitis perioralis) występuje najczęściej u młodych kobiet po okresie dojrzewania, obecnie jednak, coraz częściej choroba ta obserwowana jest również u dzieci. Wykwity w zapaleniu skóry okolicy ust mają wygląd małych rumieniowych grudek i krost, którym towarzyszy złuszczenie naskórka. Zmiany zlokalizowane są wokół ust, choć niekiedy występować mogą również wokół oczu (dermatitis periorbicularis).

Zapalenie skóry okolicy ust - leczenie


Stosowanie miejscowych preparatów kortykosteroidów (KS) odgrywa istotną rolę w powstaniu wykwitów. Większość dzieci przed wystąpieniem zapalenia leczono kortykosteroidami o umiarkowanie silnym lub silnym działaniu (np. Lorinden, Flucinar, Dermovate itp.). Działania niepożądane wynikają najczęściej z niekontrolowanego stosowania KS przez rodziców pacjentów bez wiedzy lekarza przez wiele miesięcy, a nawet lat w celach profilaktycznych. Chorzy mogą odczuwać wyraźną poprawę w trakcie miejscowej kortykoterapii, po przerwaniu leczenia dochodzi jednak do zaostrzenia zmian. Posterydowe zmiany naczyniowe przebiegają w 2 etapach. Początkowo dominuje skurcz naczyń widoczny jako zblednięcie okolic leczonych. Następnie przy kontynuacji leczenia KS zaczyna dominować trwałe rozszerzenie powierzchownych naczyń skóry, obrzęk tkanek otaczających i nasilenie procesu zapalnego. Towarzyszy temu powstawanie wykwitów grudkowo-krostkowych, które w obrębie twarzy dają charakterystyczny obraz kliniczny, zwany zapaleniem okołoustnym.


Zapalenie skóry u dzieci koło ust


Niepożądane działanie miejscowych preparatów steroidowych:
  • ścieńczenie naskórka
  • powstanie plam przypominających bielactwo
  • zahamowanie syntezy kolagenu i substancji podstawowych tkanki łącznej
  • degradacja włókien kolagenowych
  • rozszerzenia naczyń krwionośnych (teleangiektazje)
  • powstawanie rozstępów skóry
  • w wyniku wieloletniego leczenia skóry powiek GKS może wystąpić jaskra
  • kontaktowa alergia na kortykosteroidy

Leczenie zapalenia skóry okolicy ustnej rozpoczyna się od przerwania stosowania miejscowych preparatów kortykosteroidów. Należy uprzedzić rodziców o możliwości znacznego zaostrzenia objawów choroby w czasie pierwszych 7-14 dni leczenia. Wskazane jest stosowanie łagodnych środków nawilżających i przeciwzapalnych jak np. krem Iwostin, emulsja Fenistil. W przypadku nasilonego świądu i stanu zapalnego można rozważyć ogólne podawanie leków przeciwhistaminowych jak np. Fenistil.

Ponieważ na podłożu zmian zapalnych mogą rozwijać się grzyby z rodzaju Malassezia spp. zaostrzające jeszcze przebieg choroby, dobrą metodą leczenia jest stosowanie miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych, które charakteryzują się dobrym działaniem przeciwzapalnym (np. Lamisilatt w postaci kremu).

Wymienione preparaty niesteroidowe są lekami bezpiecznymi i dostępnymi bez recepty, jednak w każdym przypadku zmian zapalnych, które pojawiają się na skórze dziecka, zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty dermatologa.

Opr. 2003-05-22

Zapalenie skóry okolicy ust - dodano: 2020-01-10

Avatar
Roman Nowicki - dermatolog

Doc. dr hab. nauk med., dyrektor NZOZ VITA MEDICINE, Sopot

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.