Mity, które utrudniają wybór bezpiecznego fotelika samochodowego dla dzieci « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mity, które utrudniają wybór bezpiecznego fotelika samochodowego dla dzieci

-
Mity, które utrudniają wybór bezpiecznego fotelika samochodowego dla dzieci
Wygoda i kolor to istotne cechy fotelika samochodowego, jednak jego przeznaczeniem jest ochrona naszego malucha, zatem do jego wyboru należy podejść nadzwyczaj odpowiedzialnie. Jakie mity krążą na temat fotelików?

Bezpieczeństwo fotelika zależy wyłącznie od ceny


Jak wynika z danych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem dzieci w trakcie podróży, aż 70% fotelików może być nieprawidłowo zamontowanych. Nie ma tu podziału na foteliki drogie i tanie. Niewłaściwie zamontowany, nawet bardzo drogi fotelik nie ochroni dziecka nawet podczas niegroźnej stłuczki.

Im więcej certyfikatów, tym lepiej


Te certyfikaty, które naprawdę mają znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fotelika, pochodzą od niezależnych konsumenckich organizacji jak ADAC, czyli niemiecki automobilklub. Takie organizacje posiadają narzędzia do monitorowania transportu drogowego i jego bezpieczeństwa. Jeśli widzimy certyfikaty i gwiazdki nadawane sobie przez producentów, powinniśmy podchodzić do tego z dystansem, bo nie od dziś wiadomo, że jest to pole do nadużyć, a z testami zderzeniowymi niewiele ma wspólnego.

Warto kupować foteliki "na lata"


Często chcąc zaoszczędzić, rodzice kupują foteliki samochodowe, których będzie można używać nawet kilka lat. Dla części rodziców jest to jednorazowa inwestycja, która jeśli początkowo pochłonie sporo funduszy, będzie dziecku służyć na dłużej. Nic bardziej mylnego. Myśląc zdroworozsądkowo nie trudno wyobrazić sobie jak wiele zmian w budowie ciała i motoryce dziecka zachodzi przez 8 czy 10 lat. Nie ma więc sensu kupowanie fotelika na lata. Tym bardziej, że producenci tacy jak Cybex, Romer, Joie, BeSafe, Recaro, szwedzki AXKID, czy holenderski Maxi-Cosi mają w swojej ofercie foteliki dostosowane do kilku grup wagowych i tylko tego typu foteliki dobrze współpracują z ciałem dziecka nawet przy niegroźnych stłuczkach.

W wygodnym foteliku dziecko może spędzić kilka godzin


Fotelik samochodowy dla niemowlęcia, mimo iż można go wpiąć do stelaża wózka, nie może zastępować wózka. Pediatrzy wskazują, że maksymalna ilość czasu, jaką dziecko może spędzić w foteliku to dwie godziny dziennie. Nie ma zatem mowy o zakupach z użyciem fotelika czy pozostawianiu malucha w foteliku samochodowym na drzemkę. To niezdrowe dla rozwijającego się u małych dzieci układu mięśniowo-szkieletowego.

Homologacja oznacza bezpieczeństwo


Fakt, że wybrany fotelik posiada homologację (czyli jest dopuszczony do sprzedaży) nie jest równoznaczny z bezpieczeństwem jego stosowania. Wiedzą o tym najpopularniejsi producenci, którzy z chęcią dołączają do swoich produktów wyniki testów zderzeniowych wykonanych przez niezależne organizacje konsumenckie.

Ceny tych samych modeli fotelików mogą znacząco się różnić, jednak ważny w wyborze miejsca ich zakupu jest zaufany sklep. W nim, poza szczegółowym opisem producenta, mamy też informacje o EAN, wynik testu zderzeniowego oraz możemy bez przeszkód porozmawiać o szczegółach produktu ze sprzedawcą.


Mity, które utrudniają wybór bezpiecznego fotelika samochodowego dla dzieci - dodano: 2019-09-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.