Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
7 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia   

Młody nie chce czytać

, Jak to zmienić?
> , Jak to zmienić?
Jaco
wto, 06 kwi 2010 - 01:43
To znaczy chce, pod warunkiem, że czytam mu ja. Czytamy książki po kilkaset stron i ograniczeniem nie jest brak zainteresowania po jego stronie tylko moja wydolność głosowa. Gdybym była w stanie to łyknąłby te 400 stron w jeden dzień. Samodzielnie czyta krótkie czytanki, które ma zadawane w ramach pracy domowej i to by było na tyle - poza tym za książkę złapać nie chce.


Jak go zachęcić do samodzielności? Próbowałam już porzucić lekturę w środku akcji i w ten sposób zachęcić go do samodzielnego czytania ale nic to nie dało. Z samym czytaniem kłopotów nie ma. Zastanawiam się czy nie wprowadzić zasady "coś za coś" ale nie jestem przekonana do pozytywnego efektu.
Jaco


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,221
Dołączył: wto, 10 cze 03 - 01:36
Nr użytkownika: 814

GG:


post wto, 06 kwi 2010 - 01:43
Post #1

To znaczy chce, pod warunkiem, że czytam mu ja. Czytamy książki po kilkaset stron i ograniczeniem nie jest brak zainteresowania po jego stronie tylko moja wydolność głosowa. Gdybym była w stanie to łyknąłby te 400 stron w jeden dzień. Samodzielnie czyta krótkie czytanki, które ma zadawane w ramach pracy domowej i to by było na tyle - poza tym za książkę złapać nie chce.


Jak go zachęcić do samodzielności? Próbowałam już porzucić lekturę w środku akcji i w ten sposób zachęcić go do samodzielnego czytania ale nic to nie dało. Z samym czytaniem kłopotów nie ma. Zastanawiam się czy nie wprowadzić zasady "coś za coś" ale nie jestem przekonana do pozytywnego efektu.

--------------------
Jacobina - mama Kuby






skanna
wto, 06 kwi 2010 - 07:33
Ja bym nie czytała wcale. Jak ogólnie lubi czytanie, to pewnie po krótszej lub dłuższej chwili sam zacznie. Póki go będziesz wyręczać, po co chłopak ma się męczyć?
skanna


Grupa: Zbanowani
Postów: 12,705
Dołączył: wto, 05 sie 03 - 08:50
SkÄ…d: ...
Nr użytkownika: 970




post wto, 06 kwi 2010 - 07:33
Post #2

Ja bym nie czytała wcale. Jak ogólnie lubi czytanie, to pewnie po krótszej lub dłuższej chwili sam zacznie. Póki go będziesz wyręczać, po co chłopak ma się męczyć?

--------------------
Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?
- C.K.Norwid

Brałam wszystko na poważnie, to, co dzisiaj jest nieważne
- Kora i Maanam
Graz
wto, 06 kwi 2010 - 08:56
U nas na rozbujanie czytania wspaniale podziałała lektura Koszmarnego Karolka - nagle sie okazało, że leniwe czytelniczo dziecię jest w stanie przeczytac 150 stron bez wstawania z fotela. Cóż że rodzice narzekają, że lektura nienajwyższych lotów - większość dzieci niestety uwielbia Karolka icon_smile.gif
Poza tym komiksy tez sa dobre na "rozczytanie" dziecka. Jeśli te sposoby zawioda, IMHO, trzeba poczekac az dziecko samo dojrzeje.
Graz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,872
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 15:29
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 146




post wto, 06 kwi 2010 - 08:56
Post #3

U nas na rozbujanie czytania wspaniale podziałała lektura Koszmarnego Karolka - nagle sie okazało, że leniwe czytelniczo dziecię jest w stanie przeczytac 150 stron bez wstawania z fotela. Cóż że rodzice narzekają, że lektura nienajwyższych lotów - większość dzieci niestety uwielbia Karolka icon_smile.gif
Poza tym komiksy tez sa dobre na "rozczytanie" dziecka. Jeśli te sposoby zawioda, IMHO, trzeba poczekac az dziecko samo dojrzeje.

--------------------

Szymek 2001
WojtuÅ› 2004
Mikołaj 2010

użytkownik usunięty

Go??







post wto, 06 kwi 2010 - 09:03
Post #4

[post usunięty]
Villi
wto, 06 kwi 2010 - 09:13
U nas na rozbujanie podziałały komiksy - Asteriksy i StarWarsowe icon_smile.gif
HP tylko jedynka.
Villi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,630
Dołączył: czw, 24 kwi 03 - 12:07
Nr użytkownika: 630

GG:


post wto, 06 kwi 2010 - 09:13
Post #5

U nas na rozbujanie podziałały komiksy - Asteriksy i StarWarsowe icon_smile.gif
HP tylko jedynka.

--------------------
If you can't be a good example -- then you'll just have to be a horrible warning.
chojnol
wto, 06 kwi 2010 - 09:19
U nas czytelnicze lody przełamał "Tytus". Żeby zrozumieć obrazki trzeba było doczytać to i owo. Wyrzutów sumienia wyzbyłam się, kiedy wychowawczyni sama zachęcała, żeby dzieci czytały komiksy. Okazały się strzałem w dziesiątkę. Potem była książeczka poradnikowa w stylu "o czym każda dziewczynka wiedzieć powinna" (czytana ukradkiem pod ławką) i teraz moje dziecko przed spaniem czyta sobie samo (Karolcię 'wciągnęła' w tę sobotę, bo zaczynają po świętach ją omawiać). Wspólnie też czytamy - niejakiego Harrego P. - ale to takie rodzinne czytanie w zastępstwie telewizji (postanowiliśmy przeczytać komplet przed premierą kinową 7. części).
chojnol


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 674
Dołączył: śro, 02 kwi 03 - 18:19
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 303




post wto, 06 kwi 2010 - 09:19
Post #6

U nas czytelnicze lody przełamał "Tytus". Żeby zrozumieć obrazki trzeba było doczytać to i owo. Wyrzutów sumienia wyzbyłam się, kiedy wychowawczyni sama zachęcała, żeby dzieci czytały komiksy. Okazały się strzałem w dziesiątkę. Potem była książeczka poradnikowa w stylu "o czym każda dziewczynka wiedzieć powinna" (czytana ukradkiem pod ławką) i teraz moje dziecko przed spaniem czyta sobie samo (Karolcię 'wciągnęła' w tę sobotę, bo zaczynają po świętach ją omawiać). Wspólnie też czytamy - niejakiego Harrego P. - ale to takie rodzinne czytanie w zastępstwie telewizji (postanowiliśmy przeczytać komplet przed premierą kinową 7. części).

--------------------
Julcia (20.12.2001) i
Mika
wto, 06 kwi 2010 - 10:11
u nas też Karolek pomógł
dobry dla tych którzy czytają wielkością i wagą icon_wink.gif ksiażki
Mika


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18,539
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 20:00
Skąd: łysa góra
Nr użytkownika: 190




post wto, 06 kwi 2010 - 10:11
Post #7

u nas też Karolek pomógł
dobry dla tych którzy czytają wielkością i wagą icon_wink.gif ksiażki

--------------------
Mika co jej spacja czasem zanika ;)
1,2,3,Franek
aluc

Go??







post wto, 06 kwi 2010 - 10:20
Post #8

jak już kiedyś pisałam, Maks się rozczytał na komiksach z Kaczorem Donaldem icon_smile.gif na rozczytanienie ma literatury dobrej i niedobrej, jest jedynie skuteczna i nieskuteczna icon_wink.gif dodatkowym bodźcem było to, że komiksów nie czytywam na głos z zasady, a stary czytywa jedynie klasyczne, typu Kajko i Kokosz czy Stawka większa niż życie

nie widzę przy tym możliwości, aby się rozczytać na szkolnych czytankach
joanaz
wto, 06 kwi 2010 - 10:45
dziewczyny nawet nie wiecie jak mi ulżyło. Bo sama meczę się z Zosią, która nie znosi czytać. Czyta nie za dobrze i kółko się zamyka. przyznam się, że wstyd mi było pisać post - jak zachęcić do czytania - bo większość forumowych dzieci płynnie czytało już w przedszkolu. Zosia nie lubi czytać i nie pomagają żadne sztuczki np. wybierz sobie sama książkę z księgarni, biblioteki itp. Może pomogą komiksy ze Skooby Doo.

joanna

joanaz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,857
Dołączył: pią, 29 lip 05 - 14:33
Skąd: Toruń
Nr użytkownika: 3,448




post wto, 06 kwi 2010 - 10:45
Post #9

dziewczyny nawet nie wiecie jak mi ulżyło. Bo sama meczę się z Zosią, która nie znosi czytać. Czyta nie za dobrze i kółko się zamyka. przyznam się, że wstyd mi było pisać post - jak zachęcić do czytania - bo większość forumowych dzieci płynnie czytało już w przedszkolu. Zosia nie lubi czytać i nie pomagają żadne sztuczki np. wybierz sobie sama książkę z księgarni, biblioteki itp. Może pomogą komiksy ze Skooby Doo.

joanna



--------------------
mama Zofii (luty 2001) i Heleny (sierpień 2004)
użytkownik usunięty

Go??







post wto, 06 kwi 2010 - 10:51
Post #10

[post usunięty]
aluc

Go??







post wto, 06 kwi 2010 - 10:57
Post #11

kontynuując za Rosą - u Maksa w ogóle beletrystyka się sprawdza tak sobie (jak u mamusi), chętniej poczyta rozmaite książki o wynalazkach czy innych wykopaliskach albo 300 kultowych zjawisk popkultury PRLu icon_wink.gif

oraz potwierdzam, że płynne czytanie ma się nijak - Maks też czytał superpłynnie, ino nie czytał
cydorka
wto, 06 kwi 2010 - 21:20
CYTAT(aluc @ Tue, 06 Apr 2010 - 09:57) *
kontynuując za Rosą - u Maksa w ogóle beletrystyka się sprawdza tak sobie (jak u mamusi), chętniej poczyta rozmaite książki o wynalazkach czy innych wykopaliskach albo 300 kultowych zjawisk popkultury PRLu icon_wink.gif

oraz potwierdzam, że płynne czytanie ma się nijak - Maks też czytał superpłynnie, ino nie czytał

u nas jak u aluc
beletrystyka prosze bardzo w ilościach hurtowych ale głównie w wydaniu poczytaj mi mamo
komiksy- sam czyta, książki popularno-naukowe, przyrodnicze itp- również sam

cyd
cydorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,410
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 13:09
Nr użytkownika: 343




post wto, 06 kwi 2010 - 21:20
Post #12

CYTAT(aluc @ Tue, 06 Apr 2010 - 09:57) *
kontynuując za Rosą - u Maksa w ogóle beletrystyka się sprawdza tak sobie (jak u mamusi), chętniej poczyta rozmaite książki o wynalazkach czy innych wykopaliskach albo 300 kultowych zjawisk popkultury PRLu icon_wink.gif

oraz potwierdzam, że płynne czytanie ma się nijak - Maks też czytał superpłynnie, ino nie czytał

u nas jak u aluc
beletrystyka prosze bardzo w ilościach hurtowych ale głównie w wydaniu poczytaj mi mamo
komiksy- sam czyta, książki popularno-naukowe, przyrodnicze itp- również sam

cyd
Jaco
wto, 06 kwi 2010 - 21:31
Ano właśnie, nie w umiejętności czytania problem tylko w chęci. Koszmarnego Karolka kupiłam ale bez skutku. Komiksy były grane ale może nie trafiłam na właściwy. Potter - przerażająco gruby. Sposób polecany przez Skannę też nie zdał egzaminu. Może rzeczywiście coś nowego o wynalazkach albo kosmosie przytargam do domu..

A jak też się nie sprawdzi? Czekać czy cisnąć?
Jaco


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,221
Dołączył: wto, 10 cze 03 - 01:36
Nr użytkownika: 814

GG:


post wto, 06 kwi 2010 - 21:31
Post #13

Ano właśnie, nie w umiejętności czytania problem tylko w chęci. Koszmarnego Karolka kupiłam ale bez skutku. Komiksy były grane ale może nie trafiłam na właściwy. Potter - przerażająco gruby. Sposób polecany przez Skannę też nie zdał egzaminu. Może rzeczywiście coś nowego o wynalazkach albo kosmosie przytargam do domu..

A jak też się nie sprawdzi? Czekać czy cisnąć?

--------------------
Jacobina - mama Kuby






Villi
wto, 06 kwi 2010 - 21:42
Jaco jak kosmos spróbuj te komiksy StarWarsowe właśnie.
U nas oprócz beletrystyki sprawdziły się też wszelkiego rodzaju albumy i encyklopedie przyrodnicze. I podręcznik do biologii do (starego) liceum icon_smile.gif
Villi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,630
Dołączył: czw, 24 kwi 03 - 12:07
Nr użytkownika: 630

GG:


post wto, 06 kwi 2010 - 21:42
Post #14

Jaco jak kosmos spróbuj te komiksy StarWarsowe właśnie.
U nas oprócz beletrystyki sprawdziły się też wszelkiego rodzaju albumy i encyklopedie przyrodnicze. I podręcznik do biologii do (starego) liceum icon_smile.gif

--------------------
If you can't be a good example -- then you'll just have to be a horrible warning.
marghe.
wto, 06 kwi 2010 - 22:00
CYTAT(Jaco @ Tue, 06 Apr 2010 - 22:31) *
Może rzeczywiście coś nowego o wynalazkach albo kosmosie przytargam do domu..

Ni Ty targaj tylko Kuba niech targa icon_smile.gif
Sam niech znajduje to, co mu będzie najbardziej pasować.
marghe.


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 21,243
Dołączył: wto, 18 maj 04 - 15:43
Nr użytkownika: 1,758




post wto, 06 kwi 2010 - 22:00
Post #15

CYTAT(Jaco @ Tue, 06 Apr 2010 - 22:31) *
Może rzeczywiście coś nowego o wynalazkach albo kosmosie przytargam do domu..

Ni Ty targaj tylko Kuba niech targa icon_smile.gif
Sam niech znajduje to, co mu będzie najbardziej pasować.
zilka
wto, 06 kwi 2010 - 22:01
CYTAT(aluc @ Tue, 06 Apr 2010 - 11:20) *
nie widzę przy tym możliwości, aby się rozczytać na szkolnych czytankach


Przyjedź do nas to zobaczysz 37.gif Może nie jest to szalone siedzenie w fotelu z książką przez 3 godziny ale Flo dobrowolnie, samodzielnie i bez najmiejszych zachęt czytuje sobie dla przyjemności czytanki - fakt, holenderskie głównie, może one jakieś fajniejsze? 08.gif
zilka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,549
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 10:20
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 160




post wto, 06 kwi 2010 - 22:01
Post #16

CYTAT(aluc @ Tue, 06 Apr 2010 - 11:20) *
nie widzę przy tym możliwości, aby się rozczytać na szkolnych czytankach


Przyjedź do nas to zobaczysz 37.gif Może nie jest to szalone siedzenie w fotelu z książką przez 3 godziny ale Flo dobrowolnie, samodzielnie i bez najmiejszych zachęt czytuje sobie dla przyjemności czytanki - fakt, holenderskie głównie, może one jakieś fajniejsze? 08.gif

--------------------
córki dwie, 2002 i 2007
mama_do_kwadratu
wto, 06 kwi 2010 - 22:04
nasze czytanki szkolne są tragiczne i gdyby to one miały zachęcić moich synów do czytania...nie wiem jakby było

przyznam, że jeden czyta, drugi nie chce- organizowałam konkursy czytelnicze, chodzimy do biblioteki (sami wybierają), pochłaniają pozycje wynalazkowo-kosmiczno-encyklopedyczne

ale mamie i tak mało, więc czekam na rady
mama_do_kwadratu


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,090
Dołączył: sob, 14 cze 03 - 17:06
Nr użytkownika: 826




post wto, 06 kwi 2010 - 22:04
Post #17

nasze czytanki szkolne są tragiczne i gdyby to one miały zachęcić moich synów do czytania...nie wiem jakby było

przyznam, że jeden czyta, drugi nie chce- organizowałam konkursy czytelnicze, chodzimy do biblioteki (sami wybierają), pochłaniają pozycje wynalazkowo-kosmiczno-encyklopedyczne

ale mamie i tak mało, więc czekam na rady

--------------------
Mama Dwóch Takich od Czerwca 2000
Fridge pickers wear bigger knickers
Mafia
śro, 07 kwi 2010 - 07:55
Jaco, a czytanie na zmianę? Jedną strone Ty, drugą (dla odpoczynku Twojego gardła) syn? U nas to pomogło plus komiksy - gazetki typu Kaczor Donald.
Mafia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: czw, 27 kwi 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675




post śro, 07 kwi 2010 - 07:55
Post #18

Jaco, a czytanie na zmianę? Jedną strone Ty, drugą (dla odpoczynku Twojego gardła) syn? U nas to pomogło plus komiksy - gazetki typu Kaczor Donald.

--------------------
Mafia
chojnol
śro, 07 kwi 2010 - 09:21
My mamy rytuał już - wizyt w Empiku, gdzie rodzice buszują między 'swoimi' półkami, a Julka przebiera w swojej tematyce. Potem ciężko ją wyciągnąć jak znajdzie coś interesującego.
A może młody jeszcze za młody? Ja bym nie zmuszała, samo przyjdzie albo i nie (ja dorastałam ponad 20 lat do czytania). Za to pamiętam zmuszanie do szachów - których szczerze nienawidzę do dziś.
chojnol


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 674
Dołączył: śro, 02 kwi 03 - 18:19
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 303




post śro, 07 kwi 2010 - 09:21
Post #19

My mamy rytuał już - wizyt w Empiku, gdzie rodzice buszują między 'swoimi' półkami, a Julka przebiera w swojej tematyce. Potem ciężko ją wyciągnąć jak znajdzie coś interesującego.
A może młody jeszcze za młody? Ja bym nie zmuszała, samo przyjdzie albo i nie (ja dorastałam ponad 20 lat do czytania). Za to pamiętam zmuszanie do szachów - których szczerze nienawidzę do dziś.

--------------------
Julcia (20.12.2001) i
Fragosia
śro, 07 kwi 2010 - 09:38
Jaco z zainteresowaniem sledze wątek i prosze napisz jak Twój syn w końcu polubi czytanie.

Ja zwątpiłam niestety po tekście mojego: "mamusiu są ludzie którzy lubią czytać i tacy co nie lubią - ja należę do tych drugich"

Wypróbowałam wszystkie metody o których piszecie w tym wątku - nie ma szans sam po książke nie sięgnie. 21.gif
Fragosia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,876
Dołączył: pią, 23 cze 06 - 12:27
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 6,387

GG:


post śro, 07 kwi 2010 - 09:38
Post #20

Jaco z zainteresowaniem sledze wątek i prosze napisz jak Twój syn w końcu polubi czytanie.

Ja zwątpiłam niestety po tekście mojego: "mamusiu są ludzie którzy lubią czytać i tacy co nie lubią - ja należę do tych drugich"

Wypróbowałam wszystkie metody o których piszecie w tym wątku - nie ma szans sam po książke nie sięgnie. 21.gif

--------------------
Mama Asi 20.11.2003 i Arusia 06.09.2001
> MÅ‚ody nie chce czytać, Jak to zmienić?
Start new topic
Reply to this topic
7 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 20 cze 2024 - 07:02
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama