Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Porady rodzicow blizniat-jak ulatwic sobie zycie

> 
Kasienka
wto, 20 kwi 2004 - 19:26
jestem ciekawa jak na co dzien radzicie sobie z waszymi blizniakami?? moze macie jakies porady, pomysly jak ulatwic sobie codzienne zycie z dwojka maluchow ?? np karmienie, spacery, zabawy....................
czekamy na wasze ciekawe pomysly icon_wink.gif wymienmy sie nimi! bedzie nam na pewno lzej icon_wink.gif
Kasienka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 55
Dołączył: nie, 13 kwi 03 - 22:35
SkÄ…d: Niemcy-Bad Salzuflen
Nr użytkownika: 571

GG:


post wto, 20 kwi 2004 - 19:26
Post #1

jestem ciekawa jak na co dzien radzicie sobie z waszymi blizniakami?? moze macie jakies porady, pomysly jak ulatwic sobie codzienne zycie z dwojka maluchow ?? np karmienie, spacery, zabawy....................
czekamy na wasze ciekawe pomysly icon_wink.gif wymienmy sie nimi! bedzie nam na pewno lzej icon_wink.gif

--------------------
Kasienka-mama Jowity, Yvette, Amadeusa oraz blizniat Oscara i Olivera ; zona Leszka :-)
sunrise
wto, 19 paź 2010 - 22:29
Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reanimacji bo ja mysle ze to moga byc naprawde cenne porady.
Wiec jesli chodzi o mnie to ja moge powiedziec tak:

Starac sie karmic jednoczesnie oszczedzamy duuuuzo czasu szczegolnie na poczatku gdy karmienia sa dlugie i czeste, jak mi sie dziewczynki "rozjezdrzaly" to mialam wrazenie ze ciagle karmie (siedze z cycem na wierzchu icon_wink.gif )

na poczatku jedno lozeczko w zupelnosci wystarczy jak dla mnie bylo zdecydowanie wygodniej jak spaly w jednym, przenioslam do dwoch osobnych okolo 4-5 miesiaca

uczyc od samego poczatku samodzielnego zasypiania w lozeczku pozniej nie bylo wiekszych problemow, raz po wakacjach mielismy bunt jakes 2 noce i jaka bylam z siebie dumna ze mamy takie wieczory a nie inne!!!!

jak dziecko placze nie koniecznie brac od razu na raczki starac sie zabawic odwrocic uwage no chyba ze cos sie stalo uderzylo sie alo cos w tym stylu. Ja nie mialam / nie mam nikogo do pomocy i zreszta nie zawsze bedzie ktos przy tobie 24h

do kapieli krzeselka w wannie juz oczywiscie icon_smile.gif Takie plastikowe dzieki ktorym mozna dwojke wykapac zupelnie samodzielnie, jednoczesnie i bezpiecznie juz od okola 4-5 miesiaca jak juz prawie siedza icon_wink.gif

zorganizowac sobie plan dnia
w moim przypadku stale pory karmienia, spania, kapania, spacerow i innych stalych rytualow U nas zazwyczaj tylko z 15 minutowa w tyl i przod granica tolerancji. Brzmi jak w wojsku ale u nas nie ma problemu z ... w sumie z niczym z wymienionych rytualow icon_wink.gif Oczywiscie zmieniaja sie one adekwatnie do wieku dziecka

Dwa krzeselka do karmienia w ogole krzeselka ulatwiaja bardzo icon_wink.gif

Lezaczki, bujaczki jak dla mnie konieczne tak samo jak mata do zabawy icon_wink.gif Baaaardzo pomogly icon_razz.gif

"waski" wozek esli jest mozliwosc to taki jeden za drugim. Do tej pory zaczepiaja mnie ludzie na ulicy nie tylko rodzice blizniat ale np rok po roku pytajac gdzie kupilam i opowiadajac problemy z wejsciem do sklepu, urzedu, na poczte do autobusu apteki itd Ja mialam siedzonka samochodowe wpinane na samym poczatku bardzo sie przydaly choc autem nie jezdzilam. Ale moglam sama isc np do lekarza wozek a raczej rame zostawic w holu czy poczekalni a zabrac tylko dzieciaczki w siedzonkach do gabinetu.

chyba tyle w tym momencie icon_smile.gif mam nadzieje ze inne mamusie sie dolacza. Ja licze na te bardziej doswiadczone niz ja. Wskazowki co dalej bardzo sie przydadza icon_biggrin.gif albo przynajmiej rozwieja watpiliwosci czy robic tak czy inaczej albo czy sie cos przyda icon_wink.gif
A jak mi jeszcze przyjdzie cos do glowy to na pewno dopisze icon_smile.gif

Ten post edytował 000aneczka wto, 19 paź 2010 - 22:53
sunrise


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,145
Dołączył: pon, 16 lis 09 - 14:17
SkÄ…d: uk
Nr użytkownika: 30,168




post wto, 19 paź 2010 - 22:29
Post #2

Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reanimacji bo ja mysle ze to moga byc naprawde cenne porady.
Wiec jesli chodzi o mnie to ja moge powiedziec tak:

Starac sie karmic jednoczesnie oszczedzamy duuuuzo czasu szczegolnie na poczatku gdy karmienia sa dlugie i czeste, jak mi sie dziewczynki "rozjezdrzaly" to mialam wrazenie ze ciagle karmie (siedze z cycem na wierzchu icon_wink.gif )

na poczatku jedno lozeczko w zupelnosci wystarczy jak dla mnie bylo zdecydowanie wygodniej jak spaly w jednym, przenioslam do dwoch osobnych okolo 4-5 miesiaca

uczyc od samego poczatku samodzielnego zasypiania w lozeczku pozniej nie bylo wiekszych problemow, raz po wakacjach mielismy bunt jakes 2 noce i jaka bylam z siebie dumna ze mamy takie wieczory a nie inne!!!!

jak dziecko placze nie koniecznie brac od razu na raczki starac sie zabawic odwrocic uwage no chyba ze cos sie stalo uderzylo sie alo cos w tym stylu. Ja nie mialam / nie mam nikogo do pomocy i zreszta nie zawsze bedzie ktos przy tobie 24h

do kapieli krzeselka w wannie juz oczywiscie icon_smile.gif Takie plastikowe dzieki ktorym mozna dwojke wykapac zupelnie samodzielnie, jednoczesnie i bezpiecznie juz od okola 4-5 miesiaca jak juz prawie siedza icon_wink.gif

zorganizowac sobie plan dnia
w moim przypadku stale pory karmienia, spania, kapania, spacerow i innych stalych rytualow U nas zazwyczaj tylko z 15 minutowa w tyl i przod granica tolerancji. Brzmi jak w wojsku ale u nas nie ma problemu z ... w sumie z niczym z wymienionych rytualow icon_wink.gif Oczywiscie zmieniaja sie one adekwatnie do wieku dziecka

Dwa krzeselka do karmienia w ogole krzeselka ulatwiaja bardzo icon_wink.gif

Lezaczki, bujaczki jak dla mnie konieczne tak samo jak mata do zabawy icon_wink.gif Baaaardzo pomogly icon_razz.gif

"waski" wozek esli jest mozliwosc to taki jeden za drugim. Do tej pory zaczepiaja mnie ludzie na ulicy nie tylko rodzice blizniat ale np rok po roku pytajac gdzie kupilam i opowiadajac problemy z wejsciem do sklepu, urzedu, na poczte do autobusu apteki itd Ja mialam siedzonka samochodowe wpinane na samym poczatku bardzo sie przydaly choc autem nie jezdzilam. Ale moglam sama isc np do lekarza wozek a raczej rame zostawic w holu czy poczekalni a zabrac tylko dzieciaczki w siedzonkach do gabinetu.

chyba tyle w tym momencie icon_smile.gif mam nadzieje ze inne mamusie sie dolacza. Ja licze na te bardziej doswiadczone niz ja. Wskazowki co dalej bardzo sie przydadza icon_biggrin.gif albo przynajmiej rozwieja watpiliwosci czy robic tak czy inaczej albo czy sie cos przyda icon_wink.gif
A jak mi jeszcze przyjdzie cos do glowy to na pewno dopisze icon_smile.gif

--------------------
Dwie coreczki - grudzien 2009
Gundi
pon, 10 paź 2011 - 19:56
CYTAT(000aneczka @ Tue, 19 Oct 2010 - 23:29) *
Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reanimacji bo ja mysle ze to moga byc naprawde cenne porady.
Wiec jesli chodzi o mnie to ja moge powiedziec tak:

Starac sie karmic jednoczesnie oszczedzamy duuuuzo czasu szczegolnie na poczatku gdy karmienia sa dlugie i czeste, jak mi sie dziewczynki "rozjezdrzaly" to mialam wrazenie ze ciagle karmie (siedze z cycem na wierzchu icon_wink.gif )

na poczatku jedno lozeczko w zupelnosci wystarczy jak dla mnie bylo zdecydowanie wygodniej jak spaly w jednym, przenioslam do dwoch osobnych okolo 4-5 miesiaca

uczyc od samego poczatku samodzielnego zasypiania w lozeczku pozniej nie bylo wiekszych problemow, raz po wakacjach mielismy bunt jakes 2 noce i jaka bylam z siebie dumna ze mamy takie wieczory a nie inne!!!!

jak dziecko placze nie koniecznie brac od razu na raczki starac sie zabawic odwrocic uwage no chyba ze cos sie stalo uderzylo sie alo cos w tym stylu. Ja nie mialam / nie mam nikogo do pomocy i zreszta nie zawsze bedzie ktos przy tobie 24h

do kapieli krzeselka w wannie juz oczywiscie icon_smile.gif Takie plastikowe dzieki ktorym mozna dwojke wykapac zupelnie samodzielnie, jednoczesnie i bezpiecznie juz od okola 4-5 miesiaca jak juz prawie siedza icon_wink.gif

zorganizowac sobie plan dnia
w moim przypadku stale pory karmienia, spania, kapania, spacerow i innych stalych rytualow U nas zazwyczaj tylko z 15 minutowa w tyl i przod granica tolerancji. Brzmi jak w wojsku ale u nas nie ma problemu z ... w sumie z niczym z wymienionych rytualow icon_wink.gif Oczywiscie zmieniaja sie one adekwatnie do wieku dziecka

Dwa krzeselka do karmienia w ogole krzeselka ulatwiaja bardzo icon_wink.gif

Lezaczki, bujaczki jak dla mnie konieczne tak samo jak mata do zabawy icon_wink.gif Baaaardzo pomogly icon_razz.gif

"waski" wozek esli jest mozliwosc to taki jeden za drugim. Do tej pory zaczepiaja mnie ludzie na ulicy nie tylko rodzice blizniat ale np rok po roku pytajac gdzie kupilam i opowiadajac problemy z wejsciem do sklepu, urzedu, na poczte do autobusu apteki itd Ja mialam siedzonka samochodowe wpinane na samym poczatku bardzo sie przydaly choc autem nie jezdzilam. Ale moglam sama isc np do lekarza wozek a raczej rame zostawic w holu czy poczekalni a zabrac tylko dzieciaczki w siedzonkach do gabinetu.

chyba tyle w tym momencie icon_smile.gif mam nadzieje ze inne mamusie sie dolacza. Ja licze na te bardziej doswiadczone niz ja. Wskazowki co dalej bardzo sie przydadza icon_biggrin.gif albo przynajmiej rozwieja watpiliwosci czy robic tak czy inaczej albo czy sie cos przyda icon_wink.gif
A jak mi jeszcze przyjdzie cos do glowy to na pewno dopisze icon_smile.gif



ja się zgadzam z większości wózek jeden za drugim miałam ale mi wygodniej było obok drugiego.

Krzesełek do wanny nie potrzebowałam bo plumkałam je w wanience a jak już same b.dobrze siedziały to dopiero w wannie.
ja moje zawsze karmiłam na boczku. jedną rączką dwie na raz jak znajdę foto to wklejęicon_smile.gif

Bardzo przydały się karuzeli na łóżeczkami ale z plastikowymi misiami bo małe je łapały i później do buźki brały.
później przydały się bardzo chodziki. Moje nie leniuchowały przez to bo jak postawiły pierwsze samodzielne kroczki to zabrałam im chodziki:)



Ten post edytował Gundi pon, 10 paź 2011 - 21:04
Gundi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 27
Dołączył: śro, 21 wrz 11 - 14:30
Nr użytkownika: 37,795




post pon, 10 paź 2011 - 19:56
Post #3

CYTAT(000aneczka @ Tue, 19 Oct 2010 - 23:29) *
Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reanimacji bo ja mysle ze to moga byc naprawde cenne porady.
Wiec jesli chodzi o mnie to ja moge powiedziec tak:

Starac sie karmic jednoczesnie oszczedzamy duuuuzo czasu szczegolnie na poczatku gdy karmienia sa dlugie i czeste, jak mi sie dziewczynki "rozjezdrzaly" to mialam wrazenie ze ciagle karmie (siedze z cycem na wierzchu icon_wink.gif )

na poczatku jedno lozeczko w zupelnosci wystarczy jak dla mnie bylo zdecydowanie wygodniej jak spaly w jednym, przenioslam do dwoch osobnych okolo 4-5 miesiaca

uczyc od samego poczatku samodzielnego zasypiania w lozeczku pozniej nie bylo wiekszych problemow, raz po wakacjach mielismy bunt jakes 2 noce i jaka bylam z siebie dumna ze mamy takie wieczory a nie inne!!!!

jak dziecko placze nie koniecznie brac od razu na raczki starac sie zabawic odwrocic uwage no chyba ze cos sie stalo uderzylo sie alo cos w tym stylu. Ja nie mialam / nie mam nikogo do pomocy i zreszta nie zawsze bedzie ktos przy tobie 24h

do kapieli krzeselka w wannie juz oczywiscie icon_smile.gif Takie plastikowe dzieki ktorym mozna dwojke wykapac zupelnie samodzielnie, jednoczesnie i bezpiecznie juz od okola 4-5 miesiaca jak juz prawie siedza icon_wink.gif

zorganizowac sobie plan dnia
w moim przypadku stale pory karmienia, spania, kapania, spacerow i innych stalych rytualow U nas zazwyczaj tylko z 15 minutowa w tyl i przod granica tolerancji. Brzmi jak w wojsku ale u nas nie ma problemu z ... w sumie z niczym z wymienionych rytualow icon_wink.gif Oczywiscie zmieniaja sie one adekwatnie do wieku dziecka

Dwa krzeselka do karmienia w ogole krzeselka ulatwiaja bardzo icon_wink.gif

Lezaczki, bujaczki jak dla mnie konieczne tak samo jak mata do zabawy icon_wink.gif Baaaardzo pomogly icon_razz.gif

"waski" wozek esli jest mozliwosc to taki jeden za drugim. Do tej pory zaczepiaja mnie ludzie na ulicy nie tylko rodzice blizniat ale np rok po roku pytajac gdzie kupilam i opowiadajac problemy z wejsciem do sklepu, urzedu, na poczte do autobusu apteki itd Ja mialam siedzonka samochodowe wpinane na samym poczatku bardzo sie przydaly choc autem nie jezdzilam. Ale moglam sama isc np do lekarza wozek a raczej rame zostawic w holu czy poczekalni a zabrac tylko dzieciaczki w siedzonkach do gabinetu.

chyba tyle w tym momencie icon_smile.gif mam nadzieje ze inne mamusie sie dolacza. Ja licze na te bardziej doswiadczone niz ja. Wskazowki co dalej bardzo sie przydadza icon_biggrin.gif albo przynajmiej rozwieja watpiliwosci czy robic tak czy inaczej albo czy sie cos przyda icon_wink.gif
A jak mi jeszcze przyjdzie cos do glowy to na pewno dopisze icon_smile.gif



ja się zgadzam z większości wózek jeden za drugim miałam ale mi wygodniej było obok drugiego.

Krzesełek do wanny nie potrzebowałam bo plumkałam je w wanience a jak już same b.dobrze siedziały to dopiero w wannie.
ja moje zawsze karmiłam na boczku. jedną rączką dwie na raz jak znajdę foto to wklejęicon_smile.gif

Bardzo przydały się karuzeli na łóżeczkami ale z plastikowymi misiami bo małe je łapały i później do buźki brały.
później przydały się bardzo chodziki. Moje nie leniuchowały przez to bo jak postawiły pierwsze samodzielne kroczki to zabrałam im chodziki:)



--------------------
Karinka zwana czasem żabcią





A tutaj druga córa Angelika zwana rybcią:)



Posty w temacie
Kasienka   Porady rodzicow blizniat-jak ulatwic sobie zycie   wto, 20 kwi 2004 - 19:26
mamusiaa   Jest mnóstwo sposobów,a jeden sprawdzony :D   pon, 15 sty 2007 - 07:01
mama_oliwki   no dobre ale to wiedza wszyscy :wink:   sob, 20 sty 2007 - 13:36
Jasiucha   Ja co prawda nie mam bliźniÄ…t ale kuzynka ma par...   wto, 12 cze 2007 - 07:55
000aneczka   Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reani...   wto, 19 paź 2010 - 22:29
Gundi   Oj widze ze temat nie przezyl. Moze dokanamy reani...   pon, 10 paź 2011 - 19:56
grzaÅ‚ka   zgadzam siÄ™ z każdym punktem poza ostatnim, bo j...   wto, 19 paź 2010 - 23:39
Beciak1   Dla mnie najwiÄ™kszym uÅ‚atwieniem i zbawieniem w ...   wto, 11 paź 2011 - 09:49
asiula25   ja nie potrzebowaÅ‚am kojców ani leżaków wystar...   Å›ro, 30 lis 2011 - 15:55
sunrise   Jak sie jest samemu, w sensie nie ma sie babc, cio...   Å›ro, 30 lis 2011 - 17:57
asiula25   ) A w dodatku odpadlo pranie suszenie i prasowanie...   czw, 01 gru 2011 - 17:54
grzaÅ‚ka   o tak, ten Å›liniaczek plastikowy sprawdzaÅ‚ siÄ™ ...   Å›ro, 30 lis 2011 - 19:04
sunrise   asiula25 Tak prasowalam sliniaki jak i rowniez wie...   czw, 01 gru 2011 - 18:37
netty5   W moim przypadku jesli chodzi o zakupy itd to ulat...   czw, 01 gru 2011 - 23:48
asiula25   WÅ‚aÅ›nie, zapomniaÅ‚am o tym, ja leciaÅ‚am szybko...   piÄ…, 02 gru 2011 - 16:20
Anamora71   Witam :szczerbaty usmiech ! WidzÄ™, że wÄ…tek...   wto, 27 gru 2011 - 11:21
misia.xs   najlepiej chyba zsynchronizować bliźniaków:)   piÄ…, 30 gru 2011 - 17:28
netty5   E no moich sie rozdzielic nie da....jednak.....a c...   sob, 31 gru 2011 - 17:27
AnkaSkakanka   Witajcie, z przyjemnoÅ›ciÄ… przeczytaÅ‚am wÄ…tek. ...   czw, 08 lis 2012 - 13:20
marija82   AnkaSkakanka wÄ…tek faktycznie umarÅ‚, ale ja jest...   pon, 12 lis 2012 - 16:58
AnkaSkakanka   AnkaSkakanka wÄ…tek faktycznie umarÅ‚, ale ja jest...   Å›ro, 23 sty 2013 - 17:51
Ammm   Ja dostaÅ‚am bezcennÄ… radÄ™ od byÅ‚ego szefa moje...   czw, 15 lis 2012 - 12:13
marija82   my stosowaliÅ›my siÄ™ do tej zasady :) i może dzi...   czw, 15 lis 2012 - 13:43
joobler   NaczytaÅ‚am siÄ™ o wadach i zaletach posiadania bl...   nie, 23 gru 2012 - 12:55
sopelek3   Witam. WedÅ‚ug mnie najważniejsze przy bliźniaka...   pon, 31 gru 2012 - 20:53
MAYKA   Hej U mnie dziewczynki Å›piÄ… w jednym lozeczku i ...   sob, 05 sty 2013 - 10:15
grzaÅ‚ka   To nie byÅ‚ problem, ja karmiÅ‚am synchronicznie p...   Å›ro, 23 sty 2013 - 18:01
mama_do_kwadratu   Boszszsz, szczerze- jak sobie przypominam te poczÄ...   Å›ro, 23 sty 2013 - 20:05
grzaÅ‚ka   a to ja jestem zdania, że na luz można liczyć p...   Å›ro, 23 sty 2013 - 21:51
marija82   o rannyy. ja jak widzÄ™ u znajomych noworodki to s...   czw, 24 sty 2013 - 09:40
netty5   eeeeee tam .U mnie luz byl w pierwszym okresie zy...   czw, 24 sty 2013 - 16:24
GabiGabi   Witam, spodziewam siÄ™ bliźniÄ…t i przeszukujÄ…c...   pon, 02 wrz 2013 - 12:52
Ammm   Gratulacje! Kompletuj, kompletuj. KoÅ„cówka z...   wto, 03 wrz 2013 - 22:03
marija82   GabiGabi gratulacje!!!! w 7 m-cu t...   czw, 05 wrz 2013 - 11:51
GabiGabi   DziÄ™ki Dziewczyny :) też już zaczęłam siÄ™ po...   czw, 05 wrz 2013 - 17:39
marija82   heheh ciche to o żadnej powiedzieć nie mogÄ™ :b...   piÄ…, 06 wrz 2013 - 08:44
netty5   Taaa.....jedno coÅ› zacznie , drugie doÅ‚oży swoj...   sob, 07 wrz 2013 - 20:31
marija82   Netty a Kuba mniejszy może też jest?? bo Hanula ...   pon, 09 wrz 2013 - 13:51
netty5   No jest mniejszy :radosnie... ale bardziej cwany ...   pon, 09 wrz 2013 - 20:11
marija82   hehhe no wÅ‚aÅ›nie, te najmnijesze dzieciaki to na...   wto, 10 wrz 2013 - 09:09
klaudia923   Jestem w ciąży i mam dziwne wrażenie, że bÄ™dÄ...   Å›ro, 25 wrz 2013 - 19:22
Naz   Tak, po badaniu usg :szczerbaty usmiech   Å›ro, 25 wrz 2013 - 21:52
mama_do_kwadratu   Tak, po badaniu usg :szczerbaty usmiech :bua ch...   Å›ro, 25 wrz 2013 - 22:35
AnkaSkakanka   :bua cha cha Kocham to forum :wyszczerzony Wit...   pon, 14 paź 2013 - 23:55
netty5   ANKA wreszcie......czekaÅ‚am na wiesci od ciebie. ...   wto, 15 paź 2013 - 00:06
AnkaSkakanka   ANKA wreszcie......czekaÅ‚am na wiesci od ciebie. ...   wto, 15 paź 2013 - 00:27
netty5   Matko i Córko gdzieÅ› to trzymaÅ‚a? :shock: Ja m...   wto, 15 paź 2013 - 10:26
netty5   ANKA bo widzisz .....tak to jest z kobitami .... :...   wto, 15 paź 2013 - 10:20
AnkaSkakanka   ech pozazdroÅ›cić... nie masz wózka pojedynczego...   wto, 15 paź 2013 - 13:36
netty5   ech pozazdroÅ›cić... nie masz wózka pojedynczego...   Å›ro, 16 paź 2013 - 00:18
AnkaSkikanka   Super :-) faktycznie ;-) Nasza Misia jakoÅ› dziwni...   Å›ro, 16 paź 2013 - 16:59
Kotelka   Robot sprzÄ…tajÄ…cy, odkurzacz bezprzewodowy, jedn...   piÄ…, 27 paź 2023 - 13:46
> Porady rodzicow blizniat-jak ulatwic sobie zycie
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 09 maj 2024 - 11:16
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama