Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Opłaty przy kupnie mieszkania

> 
sdw
czw, 10 lip 2003 - 11:21
Dziewczyny, mam prosbe. Otoz, jak pewnie niektore z Was wiedza pojawiła sie przed nami sznsa na własne M. Mamy do wyboru dwie opcje. Jedna - my dajemy facetowi działke, on nam w zamian swoje mieszkanie. Transakcja bezgotowkowa albo z niewielka dopłata. Druga - sprzedajemy działke i kupujemy mieszkanie. I tu mam pytanie - jak wygladałyby w obu przypadkach koszty opłat sadowych, notariusza, wpis do ksiegi wieczystej. Czy w obu przypadkach płacilibysmy tyle samo czy tez moze przy transakcji bezgotówkowej byłoby to korzystniejsze. I czy płacimy cos sprzedajac działke czy tylko kupujac mieszkanie?

Zielona w tym temacie jestem, nie mam sie kiedy dowiedzieca czas mnie goni, wiec jesliby ktoras z Was cokolwiek na temat wiedziała to prosze o pomoc.

Dzieki z gory
sdw


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,326
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 19:04
SkÄ…d: ze wschodu
Nr użytkownika: 188

GG:


post czw, 10 lip 2003 - 11:21
Post #1

Dziewczyny, mam prosbe. Otoz, jak pewnie niektore z Was wiedza pojawiła sie przed nami sznsa na własne M. Mamy do wyboru dwie opcje. Jedna - my dajemy facetowi działke, on nam w zamian swoje mieszkanie. Transakcja bezgotowkowa albo z niewielka dopłata. Druga - sprzedajemy działke i kupujemy mieszkanie. I tu mam pytanie - jak wygladałyby w obu przypadkach koszty opłat sadowych, notariusza, wpis do ksiegi wieczystej. Czy w obu przypadkach płacilibysmy tyle samo czy tez moze przy transakcji bezgotówkowej byłoby to korzystniejsze. I czy płacimy cos sprzedajac działke czy tylko kupujac mieszkanie?

Zielona w tym temacie jestem, nie mam sie kiedy dowiedzieca czas mnie goni, wiec jesliby ktoras z Was cokolwiek na temat wiedziała to prosze o pomoc.

Dzieki z gory

--------------------
K'98 K'01 F'04

- Teraz w lewo, moja hrabino.
- Dlaczegóż, drogi hrabio?
- Kończy mi się gwint w protezie.
cydorka
piÄ…, 11 lip 2003 - 09:48
Odpowiedz jest taka pomoge Ci ile wiem bo wlasnie jestem na etapie zmiany mieszkania.
Jezeli chodzi o sad czyli zakladanie ksiegi wieczystej czy wniosek o wpis do juz istniejacej oni maja swoje oplaty w zaleznosci od rodzaju nnieruchomosci czy spoldzielcze czy hipoteczne, i te oplaty zaleza od wartosci mieszkania wymienionej w akcie notarialnym bo nawet jak sie zamieniasz to wycena musi byc bo jakies sumy chyba w akcie padaja? tego nie wiem bo ja nie zamieniam tylko kupuje.
ale tu rada jest prosta idz do jakiegokolwiek notariusza oni Ci powiedza, ja tak zrobilam poszlam do notariuszki i ona mi powiedziala tzn wyliczyla koszty za rowno swoje jak i sadowe.
Notariusze tez maja swoje stawki ( u notariusza placi sie nie tylko jemu ale takze za: podatek, oplaty sadowe, skarbowe, wypisy, no troche tego jest)dodatkowo placisz w hipotece sam wpis do ksiegi juz zalozonej dla mieszkania okolo 100 tys wartosci byl w Warszawie nie tak dawno ok 600 700 zl, a zalozenie ksiegi jesli trzeba bo np kredyt w banku to duzo wiecej

zaqgmatwalam ale mam przyjaciolke ktora nie tak dawno zamnieniala 2 mniejsze na 1 wieksze to zapytam co u notariusza trzeba i jak to wygladalo przy zamianie. postaram sie jeszcze dzis bo jak mi sie nie uda to dopiero w pon.

aha no i musicie z facetem ustalic kto placi u notariusza bo to nie sa male pienidze- zwyczjowo placi kupujacy


jak tylko czegos wiecej sie dowiem to dam znac jak bedziesz miec konkretne pytania to moze bedzie latwiej odpowiedziec
cydorka
cydorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,410
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 13:09
Nr użytkownika: 343




post piÄ…, 11 lip 2003 - 09:48
Post #2

Odpowiedz jest taka pomoge Ci ile wiem bo wlasnie jestem na etapie zmiany mieszkania.
Jezeli chodzi o sad czyli zakladanie ksiegi wieczystej czy wniosek o wpis do juz istniejacej oni maja swoje oplaty w zaleznosci od rodzaju nnieruchomosci czy spoldzielcze czy hipoteczne, i te oplaty zaleza od wartosci mieszkania wymienionej w akcie notarialnym bo nawet jak sie zamieniasz to wycena musi byc bo jakies sumy chyba w akcie padaja? tego nie wiem bo ja nie zamieniam tylko kupuje.
ale tu rada jest prosta idz do jakiegokolwiek notariusza oni Ci powiedza, ja tak zrobilam poszlam do notariuszki i ona mi powiedziala tzn wyliczyla koszty za rowno swoje jak i sadowe.
Notariusze tez maja swoje stawki ( u notariusza placi sie nie tylko jemu ale takze za: podatek, oplaty sadowe, skarbowe, wypisy, no troche tego jest)dodatkowo placisz w hipotece sam wpis do ksiegi juz zalozonej dla mieszkania okolo 100 tys wartosci byl w Warszawie nie tak dawno ok 600 700 zl, a zalozenie ksiegi jesli trzeba bo np kredyt w banku to duzo wiecej

zaqgmatwalam ale mam przyjaciolke ktora nie tak dawno zamnieniala 2 mniejsze na 1 wieksze to zapytam co u notariusza trzeba i jak to wygladalo przy zamianie. postaram sie jeszcze dzis bo jak mi sie nie uda to dopiero w pon.

aha no i musicie z facetem ustalic kto placi u notariusza bo to nie sa male pienidze- zwyczjowo placi kupujacy


jak tylko czegos wiecej sie dowiem to dam znac jak bedziesz miec konkretne pytania to moze bedzie latwiej odpowiedziec
cydorka
wiesiołek
piÄ…, 11 lip 2003 - 10:48
Poniżej kopia tego, co napisałam w "na każdy temat"



Koszty notarialne oraz podatki są zaależne od kwoty tranzakcji- przy zamianie bezgotówkowej płacisz tylko minimalną stawkę notarialną i to wsio.

Przy sprzedaży co prawda nie płacisz ani podatku ( jeśli w ciągu dwóch lat te pieniądze inwestujesz w mieszkanie) ani za notariusza ( choć często sprzedajacy dzieli się na pół z kupującym kosztami notariusza, a te zwykle wynosza około 2 % wartości tranzakcji.

Za to przy zakupie nowego mieszkania będziesz musiała zapłacić podatek - jeśli mieszkanie spółdzielcze 2% wartości ,jeśli hipoteczne 5% (o ile czegoś nie namieszłam) i tym razem Ty poniesiesz koszty notarialne ( chyba, że podzielisz je na pół ze sprzedajacym). Nie mówiąc o podwójnym czasie potrzebnym do załatwienia formalności. Oby się nie ozakazło , że te koszty pochłoną wasze kwoty przeznaczone na remont. Pamiętaj też , ze remont to nie tylko dodatkowe pieniądze w gotówce, ale dotatkowy czas na kupowanie materiałów budowlanych i jeżdzenie za nimi ( koszty benzyny) , czas na doglądanie robotników, i to czas, który być może można przeznaczyć na zarobienie pieniązków.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o pakowaniu się w podwójną tranzakcję i większy remont dobrze się zastanów.

Być może coś z tymi procentami namieszałam ( sama kupowałam mieszkanie kilka lat temu i tyle pamiętam), jeśli tak proszę o sprostowanie.
wiesiołek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,573
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 16:37
SkÄ…d: Kielce
Nr użytkownika: 151




post piÄ…, 11 lip 2003 - 10:48
Post #3

Poniżej kopia tego, co napisałam w "na każdy temat"



Koszty notarialne oraz podatki są zaależne od kwoty tranzakcji- przy zamianie bezgotówkowej płacisz tylko minimalną stawkę notarialną i to wsio.

Przy sprzedaży co prawda nie płacisz ani podatku ( jeśli w ciągu dwóch lat te pieniądze inwestujesz w mieszkanie) ani za notariusza ( choć często sprzedajacy dzieli się na pół z kupującym kosztami notariusza, a te zwykle wynosza około 2 % wartości tranzakcji.

Za to przy zakupie nowego mieszkania będziesz musiała zapłacić podatek - jeśli mieszkanie spółdzielcze 2% wartości ,jeśli hipoteczne 5% (o ile czegoś nie namieszłam) i tym razem Ty poniesiesz koszty notarialne ( chyba, że podzielisz je na pół ze sprzedajacym). Nie mówiąc o podwójnym czasie potrzebnym do załatwienia formalności. Oby się nie ozakazło , że te koszty pochłoną wasze kwoty przeznaczone na remont. Pamiętaj też , ze remont to nie tylko dodatkowe pieniądze w gotówce, ale dotatkowy czas na kupowanie materiałów budowlanych i jeżdzenie za nimi ( koszty benzyny) , czas na doglądanie robotników, i to czas, który być może można przeznaczyć na zarobienie pieniązków.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o pakowaniu się w podwójną tranzakcję i większy remont dobrze się zastanów.

Być może coś z tymi procentami namieszałam ( sama kupowałam mieszkanie kilka lat temu i tyle pamiętam), jeśli tak proszę o sprostowanie.
aluc

Go??







post piÄ…, 11 lip 2003 - 11:45
Post #4

CYTAT(wiesia)
Poniżej kopia tego, co napisałam w "na każdy temat"



Koszty notarialne oraz podatki są zaależne od kwoty tranzakcji- przy zamianie bezgotówkowej płacisz tylko minimalną stawkę notarialną i to wsio.


wiesiu - otóż muszę się nie zgodzić. Wedle rozporządzenia o taksie notarialnej, podstawą naliczenia taksy przy umowie zamiany jest najwyższa wartość zamienianego przedmiotu umowy - chilli jak się zamienia mieszkanie warte 100.000 na mieszkanie warte 150.00, to taksa jest liczona od 150.000. Kwotą transakcji jest w tym przypadku bowiem wartość przedmiotów podlegających zamianie.

Oszczędność wynika z tego, że przy zamianie taksę płaci się tylko od bardziej wartościowego przedmiotu umowy, a przy dwóch odrębnych umowach sprzedaży - od obydwu wartości

CYTAT
Przy sprzedaży co prawda nie płacisz ani podatku ( jeśli w ciągu dwóch lat te pieniądze inwestujesz w mieszkanie) ani za notariusza ( choć często sprzedajacy dzieli się na pół z kupującym kosztami notariusza, a te zwykle wynosza około 2 % wartości tranzakcji.


nie płacisz podatku dochodowego, ale płacisz podatek od czynności cywilnoprawnych - 2% od ceny, zgodnie z prawem strony są solidarnie tym podatkiem obciążone, ale mogą się umówić, że tylko jedna z nich poniesie jego koszty

podatek ten jest również przy zamianie, z tym, że naliczany jest od różnicy wartości rynkowych zamienianych rzeczy i wynosi 1%

CYTAT
Za to przy zakupie nowego mieszkania bÄ™dziesz musiaÅ‚a zapÅ‚acić podatek - jeÅ›li mieszkanie spółdzielcze 2% wartoÅ›ci ,jeÅ›li hipoteczne 5% (o ile czegoÅ› nie namieszÅ‚am) i tym razem Ty poniesiesz koszty notarialne ( chyba, że podzielisz je na pół ze sprzedajacym). Nie mówiÄ…c o podwójnym czasie potrzebnym do zaÅ‚atwienia formalnoÅ›ci. Oby siÄ™ nie ozakazÅ‚o , że te koszty pochÅ‚onÄ… wasze kwoty przeznaczone na remont. PamiÄ™taj też , ze remont to nie tylko dodatkowe pieniÄ…dze w gotówce, ale dotatkowy czas na kupowanie materiałów budowlanych i jeżdzenie za nimi ( koszty benzyny) , czas na doglÄ…danie robotników, i to czas, który być może można przeznaczyć na zarobienie pieniÄ…zków.  

Dlatego zanim podejmiesz decyzjÄ™ o pakowaniu siÄ™ w podwójnÄ… tranzakcjÄ™ i wiÄ™kszy remont dobrze siÄ™ zastanów.  

Być może coś z tymi procentami namieszałam ( sama kupowałam mieszkanie kilka lat temu i tyle pamiętam), jeśli tak proszę o sprostowanie.


ale konkluzja słuszna - zamiana w sumie tańsza (chociaż nie aż tak tania) i mniej skomplikowana
wiesiołek
piÄ…, 11 lip 2003 - 14:40
No, czułam ,że namieszam.

Dobrze , że chociaż konkluzja słuszna i generalnie nie wyszło ,że to co tańsze jest droższe. Uff...
wiesiołek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,573
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 16:37
SkÄ…d: Kielce
Nr użytkownika: 151




post piÄ…, 11 lip 2003 - 14:40
Post #5

No, czułam ,że namieszam.

Dobrze , że chociaż konkluzja słuszna i generalnie nie wyszło ,że to co tańsze jest droższe. Uff...
cydorka
wto, 15 lip 2003 - 10:05
no aluc zem wiedziala ze na Cie mozna liczyc, co prawo to prawo
loj ja tera jestem na etapie sprzedawania i kupowania i przyznam ze juz sie w tych oplatach pogubilam
cydorka
cydorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,410
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 13:09
Nr użytkownika: 343




post wto, 15 lip 2003 - 10:05
Post #6

no aluc zem wiedziala ze na Cie mozna liczyc, co prawo to prawo
loj ja tera jestem na etapie sprzedawania i kupowania i przyznam ze juz sie w tych oplatach pogubilam
cydorka
sdw
śro, 16 lip 2003 - 07:52
Dzieki dziewczyny za odpowiedzi. Troche mi sie rozjasniło.
sdw


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,326
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 19:04
SkÄ…d: ze wschodu
Nr użytkownika: 188

GG:


post śro, 16 lip 2003 - 07:52
Post #7

Dzieki dziewczyny za odpowiedzi. Troche mi sie rozjasniło.

--------------------
K'98 K'01 F'04

- Teraz w lewo, moja hrabino.
- Dlaczegóż, drogi hrabio?
- Kończy mi się gwint w protezie.
> OpÅ‚aty przy kupnie mieszkania
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sob, 27 kwi 2024 - 10:11
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama