Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

żelazo - w jakich produktach?

> 
Ruda
śro, 11 cze 2003 - 16:23
Napiszcie, prosze, w jakich produktach (poza preparatami z apteki) jest dużo żelaza. Trochę mi go brakuje.
Sciskam,
Ruda.
Ruda


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: śro, 21 maj 03 - 16:53
Nr użytkownika: 750




post śro, 11 cze 2003 - 16:23
Post #1

Napiszcie, prosze, w jakich produktach (poza preparatami z apteki) jest dużo żelaza. Trochę mi go brakuje.
Sciskam,
Ruda.
agutek
śro, 11 cze 2003 - 16:46
Szpinak przez wiele lat funkcjonował jako najbogatsze źródło żelaza... ostatnio czytałam że nie jest aż tak fajnie. Ja w czasie ciąży jadłam szpinak na potęgę, jadłam buraki - mają to do siebie że podczas obróbki termicznej nie tracą wartości, dużo żelaza jest w aronii. Podaję ci listę i zaznaczam że żelazo jest lepiej przyswajane z wit.C

Wołowina, pełnoziarniste kasze, suszony groch i fasola, wątroba, sardynki, natka pietruszki, zielony koperek
Kontroluj poziom żelaza we krwi u mnie niby wszystko było w "normie" a po porodzie miałam taką anemię że... ech Tak więc jeśli wszystko jest ok. to nadrabiaj dietą. A. Jeszcze czerwone wino - lampka dziennie - ja piłam Byczą Krew - haha to nazwa alkoholu icon_lol.gif

Pozdrawiam - agutek
agutek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 577
Dołączył: pią, 04 kwi 03 - 22:10
Nr użytkownika: 404




post śro, 11 cze 2003 - 16:46
Post #2

Szpinak przez wiele lat funkcjonował jako najbogatsze źródło żelaza... ostatnio czytałam że nie jest aż tak fajnie. Ja w czasie ciąży jadłam szpinak na potęgę, jadłam buraki - mają to do siebie że podczas obróbki termicznej nie tracą wartości, dużo żelaza jest w aronii. Podaję ci listę i zaznaczam że żelazo jest lepiej przyswajane z wit.C

Wołowina, pełnoziarniste kasze, suszony groch i fasola, wątroba, sardynki, natka pietruszki, zielony koperek
Kontroluj poziom żelaza we krwi u mnie niby wszystko było w "normie" a po porodzie miałam taką anemię że... ech Tak więc jeśli wszystko jest ok. to nadrabiaj dietą. A. Jeszcze czerwone wino - lampka dziennie - ja piłam Byczą Krew - haha to nazwa alkoholu icon_lol.gif

Pozdrawiam - agutek
Guśka
śro, 11 cze 2003 - 18:15
No to trochÄ™ mam na ten temat icon_smile.gif

źródłem żelaza są między innymi:
Mięso, wątroba, ryby, żółtko jaj, twaróg, orzechy, mleko, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, krewetki.

Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze możemy ogólnie podzielić na produkty o:
niskiej zawartości żelaza (ok. 1 mg/100 g) np. mleko, ziemniaki, owoce;
średniej zawartości żelaza (1 - 4 mg/100 g) - np. drób, mięso, kasze, warzywa;
wysokiej zawartości żelaza (4 mg/100 g) np. podroby, warzywa strączkowe.

żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że wchłanianie żelaza z ryżu i szpinaku wynosi 1%, z kukurydzy 3%, z sałaty 4%, a z pszenicy 5%. Natomiast wchłanianie żelaza z ryb wynosi 11%, z wątroby 12%, a z mięsa cielęcego 22%.

wit.C zwiększa wchłanianie żelaza (nawet 2-3 krotnie) - najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki (pamietaj że jest wrażliwa na temperaturę)

A teraz jeszcze przykładowa zawartość żelaza w różnych produktach Żelazo (mg/100g produktu)

wÄ…troba wieprzowa 18,7
wątroba wołowa 9,4
fasola biała 6,9
płatki owsiane 3,9
wołowina, polędwica 3,1
cielęcina, łopatka 2,9

Ja też mam wieczne problemy z żelazem.
Działaja na mnie tylko tabletki i to nie wszystkie. W ciąży dodatkowo brałam zastrzyki - ale to juz całkowita porażka - nie dość że przebarwienia (niby siniaki) mam do dziś, to jeszcze nic nie pomogło icon_sad.gif
Mam nadzieję że Twój organizm lepiej przyswoi dietkę . Powodzenia
Guśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 816
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 17:39
SkÄ…d: tym razem Atlanta :)
Nr użytkownika: 125

GG:


post śro, 11 cze 2003 - 18:15
Post #3

No to trochÄ™ mam na ten temat icon_smile.gif

źródłem żelaza są między innymi:
Mięso, wątroba, ryby, żółtko jaj, twaróg, orzechy, mleko, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, krewetki.

Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze możemy ogólnie podzielić na produkty o:
niskiej zawartości żelaza (ok. 1 mg/100 g) np. mleko, ziemniaki, owoce;
średniej zawartości żelaza (1 - 4 mg/100 g) - np. drób, mięso, kasze, warzywa;
wysokiej zawartości żelaza (4 mg/100 g) np. podroby, warzywa strączkowe.

żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że wchłanianie żelaza z ryżu i szpinaku wynosi 1%, z kukurydzy 3%, z sałaty 4%, a z pszenicy 5%. Natomiast wchłanianie żelaza z ryb wynosi 11%, z wątroby 12%, a z mięsa cielęcego 22%.

wit.C zwiększa wchłanianie żelaza (nawet 2-3 krotnie) - najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki (pamietaj że jest wrażliwa na temperaturę)

A teraz jeszcze przykładowa zawartość żelaza w różnych produktach Żelazo (mg/100g produktu)

wÄ…troba wieprzowa 18,7
wątroba wołowa 9,4
fasola biała 6,9
płatki owsiane 3,9
wołowina, polędwica 3,1
cielęcina, łopatka 2,9

Ja też mam wieczne problemy z żelazem.
Działaja na mnie tylko tabletki i to nie wszystkie. W ciąży dodatkowo brałam zastrzyki - ale to juz całkowita porażka - nie dość że przebarwienia (niby siniaki) mam do dziś, to jeszcze nic nie pomogło icon_sad.gif
Mam nadzieję że Twój organizm lepiej przyswoi dietkę . Powodzenia

--------------------
Guśka mama Natalii
> Å¼elazo - w jakich produktach?
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sob, 27 kwi 2024 - 10:29
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama