Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Czy mogą cofnąć rentę ?

> 
anonimowy

Go??







post wto, 01 lip 2003 - 13:20
Post #1

Jak w temacie. Jak to jest, jeśli osoba po chorobie nowotworowej (długie leczenie zakończone całkowitym wycięciem narządu) ma przyznaną rentę okresową, czy mogą tę rentę cofnąć ?
Mnie jako laikowi wydaje się , że nie bo osoba ta jest już na trwałe okaleczona ale nie jestem pewna. Proszę o pilną odpowiedź bo to ważne.
ez
czw, 03 lip 2003 - 15:31
Niestety tak, jeżeli to na przykład to była tarczyca to wycięcie i wyleczenie może spowowodować cofnięcie renty. Renta bowiem należy się tylko temu u którego stan zdrowia nie pozwala na pracę
ez


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,133
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 12:49
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 164

GG:


post czw, 03 lip 2003 - 15:31
Post #2

Niestety tak, jeżeli to na przykład to była tarczyca to wycięcie i wyleczenie może spowowodować cofnięcie renty. Renta bowiem należy się tylko temu u którego stan zdrowia nie pozwala na pracę

--------------------
mama Asi (2001-09-21) i Ma?ka (2004-06-20)
Maciu? ro?nie
user posted image
Asia dorasta
user posted image
Paulina

Go??







post czw, 03 lip 2003 - 22:19
Post #3

W tej sytuacji, o której piszesz, wydaje mi się mało prawdopodobne, aby renta przyznana okresowo mogła być cofnięta. Ona jakby w założeniu jest świadczeniem tymczasowym przyznanym "chwilowo" niezdolnemu do pracy. Istnieje natomiast duże prawdopodobienstwo, że przy ponownym ubieganiu się rentę, ZUS wyda decyzję odmowną. Nie jestem lekarzem i nie ocenię, czy warto taką decyzję skarżyć. Powiem jak prawnik - od każdej decyzji, jeżeli jest ona niezgodna z wolą strony, można złożyć odwołanie. Odwołanie składa się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie 30 dni od otrzymania decyzji za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Jak pokazuje praktyka, wiele osób wygrywa z ZUSem.
Paulina
anonimowy

Go??







post czw, 17 lip 2003 - 23:20
Post #4

Ez, własnie o to chodzi, że stan zdrowia na pracę nie pozwala. O czym przekonałam się na własnej skórze, próbując podjąc pracę. Zawsze takie kilkugodzinne siedzenie w biurze i wywołany pracą stres kończyły się wizytą na pogotowiu icon_sad.gif Sama widzisz, mimo szczerych chęci podjęcia pracy i sprzyjających mozliwości, jednak nie udaje mi się pracować.
A teraz właśnie stanęłam przed problemem, bo lekarz orzecznik uznał, że jednak do pracy się nadaję i dalszej renty mi nie przyznano.
Co teraz ??
Czy przysługuje mi jakieś świadczenie?
Na ręcie wylądowałam , podługiej i ciężkiej chorobie, wcześniej dwadzieścia kilka lat pracowałam w dużej firmie.
Co teraz? mam się rejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotna ? icon_cry.gif Jeśli kogoś zwalniają z pracy, to przysługują mu różne odprawy a potem zasiłek dla bezrobotnych (czyli ma jakieś finansowe zabezpieczenie na okres przejściowy póki nie znajdzie nowej pracy), a w moim przypadku?
Na pracę nie mam szans bo, jak pisałam, mimo chęci nie daję rady.
Więc może chociaż na kilka miesięcy przysługuje mi zasiłek?
A co potem. Najgorsze jest to, że jestem jedynym żywicielem rodziny i jeśli nie dostanę nic, to za co mamy żyć icon_sad.gif

Napiszcie proszę, czy mogę się ubiegać o zmianę decyzji w sprawie renty i jak się do tego zabrać?
A jeśli nie , to czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?
anonimowy

Go??







post piÄ…, 18 lip 2003 - 18:03
Post #5

O tym, w jaki sposób zaskarżyć decyzję ZUS, napisałam w moim poprzednim poście. Zechciej uprzjmie tam spojrzeć.

Natomiast, prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia i, co najważniejsze, w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony z wynagrodzeniem odpowiadającemu minimalnej płacy tj. obecnie 800 zł brutto. (art. 23 ust 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdzialaniu bezrobociu Dz. U. z 2003r. Nr 58 poz. 514).

Do tych 365 dni wlicza się nie tylko praca faktycznie wykonywana, ale również okresy przebywania na zwolnieniu lekarskim, gdy podstawa wymiaru tego zwolnienia była liczona od przynajmniej minimalnej płacy, okres przebywania na urlopie wychowawczym, rencie, w wojsku, a także inne okresy za które byla odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Paulina
> Czy mogÄ… cofnąć rentÄ™ ?
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 30 maj 2024 - 20:47
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama