Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
5 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia   

Kupa- sytuacja jest dramatyczna, prosze o radÄ™

> 
użytkownik usunięty

Go??







post wto, 07 wrz 2004 - 14:21
Post #1

[post usunięty]
Agusek
wto, 07 wrz 2004 - 14:49
CYTAT(Rosa*)
System kar (krzycze lub mówię, że jest mi smutno)- zawiódł.


To nie jest kara.
Karą jest dla trzyipółlatka szlaban na ulubioną bajkę (klocki, samochodzik, wyjście lub czytanie...itp) i to konsekwentny szlaban.

Wymyśl coś naprawdę drastycznego (dla malucha, utrata ulubionej zabawki czy czytania)
I za kupę w majty szlaban (albo na wszystkie przyjemności)
Rosa, tak jak Ty myślę, że mały zwieracze kontroluje, ale po prostu lubi zwracać Twoją uwagę na siebie w TEN sposób ( icon_lol.gif ma dziecko wyobraźnię)
Nagrody za kupę w sedesie bym raczej nie stosowała. To się może źle odbić na wychowaniu i uczeniu zasad w ogóle icon_wink.gif
To tak, jakbyś dała mu nagrodę za to, że tym razem nie opluł cioci Asi icon_wink.gif

U nas szlabany działają. ALe konkretnie i KONSEKWENTNIE

Pozdrawiam
Agusek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,303
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 10:33
SkÄ…d: Gliwice
Nr użytkownika: 493

GG:


post wto, 07 wrz 2004 - 14:49
Post #2

CYTAT(Rosa*)
System kar (krzycze lub mówię, że jest mi smutno)- zawiódł.


To nie jest kara.
Karą jest dla trzyipółlatka szlaban na ulubioną bajkę (klocki, samochodzik, wyjście lub czytanie...itp) i to konsekwentny szlaban.

Wymyśl coś naprawdę drastycznego (dla malucha, utrata ulubionej zabawki czy czytania)
I za kupę w majty szlaban (albo na wszystkie przyjemności)
Rosa, tak jak Ty myślę, że mały zwieracze kontroluje, ale po prostu lubi zwracać Twoją uwagę na siebie w TEN sposób ( icon_lol.gif ma dziecko wyobraźnię)
Nagrody za kupę w sedesie bym raczej nie stosowała. To się może źle odbić na wychowaniu i uczeniu zasad w ogóle icon_wink.gif
To tak, jakbyś dała mu nagrodę za to, że tym razem nie opluł cioci Asi icon_wink.gif

U nas szlabany działają. ALe konkretnie i KONSEKWENTNIE

Pozdrawiam

--------------------
Alutek (2001) i Emilutek (2005)
Potwora
wto, 07 wrz 2004 - 15:05
Ja przyznam, że stosowałam nagrodę ( galaretka w czekoladzie albo kinder niespodzianka) za zrobienie kupy do sedesu ( nienawidzę czyścić nocnikaaaaaa!!!!!!!) wraz z okrzykami typu " och Maksiu już jesteś taki duży, robisz kupę zupełnie jak tata, do ubikacji!", "jesteś już taki mądry i duży, ani się obejrzysz jak dostaniesz prawo jazdy!!!" "robisz to jak wszystkie starsze dzieci!!! jestem z ciebie taaaaka dumna, bo nie jesteś już dzidziusiem". On chce być duży jak tata i jeździć samochodem dlatego we wszelkich pochwałach wplatam słowa "duży" i "prawo jazdy" icon_wink.gif
No i teges, skutkuje - robi kupÄ™ do ubikacji.
Potwora


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,934
Dołączył: nie, 13 kwi 03 - 19:47
SkÄ…d: .......
Nr użytkownika: 569




post wto, 07 wrz 2004 - 15:05
Post #3

Ja przyznam, że stosowałam nagrodę ( galaretka w czekoladzie albo kinder niespodzianka) za zrobienie kupy do sedesu ( nienawidzę czyścić nocnikaaaaaa!!!!!!!) wraz z okrzykami typu " och Maksiu już jesteś taki duży, robisz kupę zupełnie jak tata, do ubikacji!", "jesteś już taki mądry i duży, ani się obejrzysz jak dostaniesz prawo jazdy!!!" "robisz to jak wszystkie starsze dzieci!!! jestem z ciebie taaaaka dumna, bo nie jesteś już dzidziusiem". On chce być duży jak tata i jeździć samochodem dlatego we wszelkich pochwałach wplatam słowa "duży" i "prawo jazdy" icon_wink.gif
No i teges, skutkuje - robi kupÄ™ do ubikacji.
Kingus
wto, 07 wrz 2004 - 15:24
eee, Rosa? a te nasze dzieci to z jednego szablonu cięte? icon_wink.gif
Bo ja jeszcze widzę moje ponad trzyletnie dziecię, które z miną zadowolonego z siebie cymbała 2 minuty po wizycie w toalecie oznajmiało: "mamo, kuuuupaaaa...". Jak mi łapy do kolan opadły i wściekłość oczy zalewać zaczęła, koleżanka, co to akurat na kawie była, uprzedziła mnie i powiedziała "idź sie umyj". Zdziwienie było, krzyk był, ta nieszczęsna kupa w gaciach-a my niewzruszone-zrobiłeś, to idź do łazienki, rozbierz się i umyj. Ze szczegółami opisywać nie będę, oczywiście umyłam w końcu ja, bo chłopina nie dałby rady, ale rozebrać się musiał sam, wredna matka wody do miski nalała i nieszczęsne gacie wyprać kazała. Wszystko było opatrzone jedynie komentarzem "kupę robi się do sedesu". Po trzecim dniu młody skapitulował, a ja do dziś się dziwię, że bawiłam się w te wszystkie tłumaczenia, pokazywania, nerwy. Zrobił, matka pogada, ale tyłek umyje-to po co się męczyć? A tu dupa blada, trza se ten własny smrodek samemu sprzatnąć i na dodatek nikogo nie wzrusza, że śmierdzę i mi źle icon_evil.gif Spróbuj może? a nuż podziała? Powodzenia w każdym razie

Kinga
Kingus


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,132
Dołączył: sob, 10 maj 03 - 23:56
SkÄ…d: Berlin
Nr użytkownika: 704




post wto, 07 wrz 2004 - 15:24
Post #4

eee, Rosa? a te nasze dzieci to z jednego szablonu cięte? icon_wink.gif
Bo ja jeszcze widzę moje ponad trzyletnie dziecię, które z miną zadowolonego z siebie cymbała 2 minuty po wizycie w toalecie oznajmiało: "mamo, kuuuupaaaa...". Jak mi łapy do kolan opadły i wściekłość oczy zalewać zaczęła, koleżanka, co to akurat na kawie była, uprzedziła mnie i powiedziała "idź sie umyj". Zdziwienie było, krzyk był, ta nieszczęsna kupa w gaciach-a my niewzruszone-zrobiłeś, to idź do łazienki, rozbierz się i umyj. Ze szczegółami opisywać nie będę, oczywiście umyłam w końcu ja, bo chłopina nie dałby rady, ale rozebrać się musiał sam, wredna matka wody do miski nalała i nieszczęsne gacie wyprać kazała. Wszystko było opatrzone jedynie komentarzem "kupę robi się do sedesu". Po trzecim dniu młody skapitulował, a ja do dziś się dziwię, że bawiłam się w te wszystkie tłumaczenia, pokazywania, nerwy. Zrobił, matka pogada, ale tyłek umyje-to po co się męczyć? A tu dupa blada, trza se ten własny smrodek samemu sprzatnąć i na dodatek nikogo nie wzrusza, że śmierdzę i mi źle icon_evil.gif Spróbuj może? a nuż podziała? Powodzenia w każdym razie

Kinga
Mika
wto, 07 wrz 2004 - 15:49
Mój też strajkuje icon_rolleyes.gif Siku do nocnika zrobi ale kupy za żadne skarby świata.Jak próbowałam "łapać w locie" kiedy zaczynał stękać to efekt był odwrotny-kupy brak przez tydzień icon_confused.gif .Na razie odpuściłam, zakładam pieluchę,bo umie robić tylko na stojąco.Mam nadzieję,że w końcu się nauczy icon_rolleyes.gif
Mika


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18,539
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 20:00
Skąd: łysa góra
Nr użytkownika: 190




post wto, 07 wrz 2004 - 15:49
Post #5

Mój też strajkuje icon_rolleyes.gif Siku do nocnika zrobi ale kupy za żadne skarby świata.Jak próbowałam "łapać w locie" kiedy zaczynał stękać to efekt był odwrotny-kupy brak przez tydzień icon_confused.gif .Na razie odpuściłam, zakładam pieluchę,bo umie robić tylko na stojąco.Mam nadzieję,że w końcu się nauczy icon_rolleyes.gif

--------------------
Mika co jej spacja czasem zanika ;)
1,2,3,Franek
pirania
wto, 07 wrz 2004 - 19:45
Ale czemu nie macie czasu?
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
SkÄ…d: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post wto, 07 wrz 2004 - 19:45
Post #6

Ale czemu nie macie czasu?

--------------------
kiedy?, w ogóle, mia?am przemy?lenia a teraz mam pranie, list? zakupów spo?ywczych
i ubezpieczenie emerytalne ustawione jako sta?y przelew. by <a href="https://"https://zimno.blog.pl/"" rel="nofollow" target="_blank">https://zimno.blog.pl/</a>


<a href="https://"https://opsesyjna.blox.pl/html"" rel="nofollow" target="_blank">https://opsesyjna.blox.pl/html</a>

Obudzi?am w sobie zwierz?, niestety to koala.

malinowa i Malin...
wto, 07 wrz 2004 - 19:50
Bo Kuba zaczÄ…Å‚ adaptacje w przedszkolu a tam musi robic na nocnik. Z pampersem nie przyjmuja.
malinowa i Malin...


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,141
Dołączył: sob, 29 mar 03 - 13:35
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 209




post wto, 07 wrz 2004 - 19:50
Post #7

Bo Kuba zaczÄ…Å‚ adaptacje w przedszkolu a tam musi robic na nocnik. Z pampersem nie przyjmuja.

--------------------
pirania
wto, 07 wrz 2004 - 19:58
To zapas majtek i niech sra w gacie. Moze presja przedszkolakow innych przyniesie skutki.
U oli w grupie tez byl taki. Ale juz nie robi icon_wink.gif
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
SkÄ…d: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post wto, 07 wrz 2004 - 19:58
Post #8

To zapas majtek i niech sra w gacie. Moze presja przedszkolakow innych przyniesie skutki.
U oli w grupie tez byl taki. Ale juz nie robi icon_wink.gif

--------------------
kiedy?, w ogóle, mia?am przemy?lenia a teraz mam pranie, list? zakupów spo?ywczych
i ubezpieczenie emerytalne ustawione jako sta?y przelew. by <a href="https://"https://zimno.blog.pl/"" rel="nofollow" target="_blank">https://zimno.blog.pl/</a>


<a href="https://"https://opsesyjna.blox.pl/html"" rel="nofollow" target="_blank">https://opsesyjna.blox.pl/html</a>

Obudzi?am w sobie zwierz?, niestety to koala.

malinowa i Malin...
wto, 07 wrz 2004 - 20:03
Gosia ale tu nie chodzi o względy estetyczne, ale o wymogi przedszkola. ma kontrolować, bo inaczej nici z przedszkola - taki jest warunek przedszkola.
malinowa i Malin...


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,141
Dołączył: sob, 29 mar 03 - 13:35
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 209




post wto, 07 wrz 2004 - 20:03
Post #9

Gosia ale tu nie chodzi o względy estetyczne, ale o wymogi przedszkola. ma kontrolować, bo inaczej nici z przedszkola - taki jest warunek przedszkola.

--------------------
Adelajda
wto, 07 wrz 2004 - 20:57
Zawsze można powiedzieć, że kontroluje a jak zrobi kupsko w majty to "Ups.Nieeeemożliwe",ewentualnie zwalić na przedszkolny stres. icon_wink.gif
Adelajda


Grupa: Oczekuj?cy
Postów: 669
Dołączył: nie, 18 kwi 04 - 01:35
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 1,669




post wto, 07 wrz 2004 - 20:57
Post #10

Zawsze można powiedzieć, że kontroluje a jak zrobi kupsko w majty to "Ups.Nieeeemożliwe",ewentualnie zwalić na przedszkolny stres. icon_wink.gif
kasiarybka

Go??







post wto, 07 wrz 2004 - 23:00
Post #11

Rosa ja zrobiłam kiedyś dokładnie tak jak Kingus.
Przebrałam "zarobionege" delikwenta i kazałam Mu prać te zafajdane gatki w misce z wodą.

Stał na michą i wrzeszczał, "puść wodę z klanu ! wtdy upiolę", ale nici....pranie w misce - powiedziałam, zobacz jak to fajnie !

Roska.....trzy prania w misce wystarczyły.

Zaczął siadać na sedesie.

Trzymam kciuki za Was.
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 08 wrz 2004 - 01:16
Post #12

[post usunięty]
Agusek
śro, 08 wrz 2004 - 07:31
Mnie się ten pomysł z praniem bardzo podoba, nie omieszkam wykorzystać w przyszłości. icon_lol.gif
Bardzo, Bardzo dziękuję icon_twisted.gif

Roso* życzę powodzenia icon_biggrin.gif
Agusek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,303
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 10:33
SkÄ…d: Gliwice
Nr użytkownika: 493

GG:


post śro, 08 wrz 2004 - 07:31
Post #13

Mnie się ten pomysł z praniem bardzo podoba, nie omieszkam wykorzystać w przyszłości. icon_lol.gif
Bardzo, Bardzo dziękuję icon_twisted.gif

Roso* życzę powodzenia icon_biggrin.gif

--------------------
Alutek (2001) i Emilutek (2005)
kasiarybka

Go??







post śro, 08 wrz 2004 - 08:01
Post #14

CYTAT(Rosa*)
Z tym praniem to nigdy mi to nie przyszlo do gÅ‚owy. Jest to okropnie wredny pomysÅ‚, przyznacie. Przypomina mi nieco wkÅ‚adanie szczeniakowi pyska do odchodów icon_confused.gif  ale ja jestem zdecydowana juz na metody ostateczne. Faktycznie myslÄ™, że Kubie nie przyszÅ‚o do gÅ‚owy sprzÄ™zenie skutku i przyczyny, bo On koncowo ma czysty tyÅ‚ek, wyprane ciuchy i dalej rżnie w majtki. NIe ma zatem powodów, dla których miaÅ‚by zmienić nawyki.



O widzisz Rosa icon_smile.gif sama sobie odpowiedziałaś na pierwsze zdanie swojego postu icon_smile.gif

Dominik rżnął w gatki i nie czuł absolutnie potrzeby robienia tego w nocnik czy w sedes.
Było Mu dobrze, czuł się komfortowe wręcz.

Wysiłku żadnego a nie dość, że kupa zrobiona, brzuch nie boli, to tyłek czysty, majty czyste, po co Mu było uczyć się siadania na kibelek, wołania, na co Mu ten stres icon_wink.gif

Może i faktycznie metoda trochę drastyczna, ale myślę, że potrzebna jak najbardziej, każdemu maluchowi icon_wink.gif
Kingus
śro, 08 wrz 2004 - 10:27
Rosa, mi ta metoda na mniej stresogenną wygląda, niż wrzask na takiego obfajdanego delikwenta. Jak wodę na pół łazienki wylał, to z kolejnego pyskowania niewiele sobie robił-matka sobie dziobem pokłapie, a i tak wytrze. Z tą kupą tak samo-mi tu GWM-owską konsekwencją raczej zalatuje, niż "łamaniem" jakichkolwiek praw.

Pozdrawiam

Kinga, którą następne nocnikowe szaleństwa doganiają wielkimi krokami
Kingus


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,132
Dołączył: sob, 10 maj 03 - 23:56
SkÄ…d: Berlin
Nr użytkownika: 704




post śro, 08 wrz 2004 - 10:27
Post #15

Rosa, mi ta metoda na mniej stresogenną wygląda, niż wrzask na takiego obfajdanego delikwenta. Jak wodę na pół łazienki wylał, to z kolejnego pyskowania niewiele sobie robił-matka sobie dziobem pokłapie, a i tak wytrze. Z tą kupą tak samo-mi tu GWM-owską konsekwencją raczej zalatuje, niż "łamaniem" jakichkolwiek praw.

Pozdrawiam

Kinga, którą następne nocnikowe szaleństwa doganiają wielkimi krokami
zilka
śro, 08 wrz 2004 - 11:24
Rosa, mnie się pranie gaci bardzo podoba, muszę to zapamiętać, aczkolwiek nam narazie jedyne co wychodzi z nocnikiem to własnie co wieczorna kupa... icon_lol.gif
Wcale nie wsadzanie nosa szczeniakowi w gównie, można to nazwać "naturalną konsekwencją" wink.gif Florka jak rozleje to ściera, jak rozsypie to zmiata, jak porozrzuca to zbiera, więc jak w przyszłości "zasra" to będzie prała icon_lol.gif
zilka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,549
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 10:20
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 160




post śro, 08 wrz 2004 - 11:24
Post #16

Rosa, mnie się pranie gaci bardzo podoba, muszę to zapamiętać, aczkolwiek nam narazie jedyne co wychodzi z nocnikiem to własnie co wieczorna kupa... icon_lol.gif
Wcale nie wsadzanie nosa szczeniakowi w gównie, można to nazwać "naturalną konsekwencją" wink.gif Florka jak rozleje to ściera, jak rozsypie to zmiata, jak porozrzuca to zbiera, więc jak w przyszłości "zasra" to będzie prała icon_lol.gif

--------------------
córki dwie, 2002 i 2007
addera
śro, 08 wrz 2004 - 12:08
A co z miom delikwentem ? icon_rolleyes.gif
Michał woła siku, zrobi na nocnik, zrobi do ubikacji, pod drzewko też zrobi, ale za to z kupą jest cyrk.
Kupę robi tylko w pieluchę. Świetnie kontroluje moment, kiedy chce kupę, sam biegnie po pieluchę, każe sobie założyć, robi kupe i natychmiast zdejmujemy pieluchę i myjemy pupę. Próby wysadzenia go na nocnik lub na sedes kończą się wrzaskiem, prężeniem i nie ma mowy o żadnej kupie. W majtki też jeszcze nie zrobił. Tylko pielucha icon_confused.gif Raz nie chciałam mu założyć pieluchy, to poszedł do sypialni i "założył" sobie sam icon_eek.gif Nie pozapinał tylko trzymał rączkami pomiędzy nogami i tak zrobił kupę icon_eek.gif
I co z takim delikwentem, co w majtki nie robi ale na nocnik też nie ? icon_rolleyes.gif
Przecież nie będę mu kazała prać pampersa icon_wink.gif
addera


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,191
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 14:04
Nr użytkownika: 171




post śro, 08 wrz 2004 - 12:08
Post #17

A co z miom delikwentem ? icon_rolleyes.gif
Michał woła siku, zrobi na nocnik, zrobi do ubikacji, pod drzewko też zrobi, ale za to z kupą jest cyrk.
Kupę robi tylko w pieluchę. Świetnie kontroluje moment, kiedy chce kupę, sam biegnie po pieluchę, każe sobie założyć, robi kupe i natychmiast zdejmujemy pieluchę i myjemy pupę. Próby wysadzenia go na nocnik lub na sedes kończą się wrzaskiem, prężeniem i nie ma mowy o żadnej kupie. W majtki też jeszcze nie zrobił. Tylko pielucha icon_confused.gif Raz nie chciałam mu założyć pieluchy, to poszedł do sypialni i "założył" sobie sam icon_eek.gif Nie pozapinał tylko trzymał rączkami pomiędzy nogami i tak zrobił kupę icon_eek.gif
I co z takim delikwentem, co w majtki nie robi ale na nocnik też nie ? icon_rolleyes.gif
Przecież nie będę mu kazała prać pampersa icon_wink.gif

--------------------



Kingus
śro, 08 wrz 2004 - 13:06
o, kurcze, to ja chyba wszystkie numery kupowe z Konradem przerobiłam, bo robienie w gacie było po etapie pierwszym, czyli samodzielnym zakładaniu pieluchy. Tu też pomysł był nie mój, tylko kogośtam po przejściach. Wmówiłam młodemu, że jest już na pieluchę za duży, już się w nią po prostu nie mięści i nie ma w sklepie pampersów na takich wielkich facetów. Jak się paczka skończyła, to następnej nie kupiłam...Z tym, że byłam w 100% pewna, że młody wie, o co chodzi, bo sam sobie zakładał (potrafił ze spaceru w tym celu do domu pędzić), mało tego-brudnego pampersa wrzucał do nocnika icon_twisted.gif
W brak pampersów uwierzył, następny był etap "Rosowy"...

Pozdrawiam wszystkie walczÄ…ce

Kinga
Kingus


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,132
Dołączył: sob, 10 maj 03 - 23:56
SkÄ…d: Berlin
Nr użytkownika: 704




post śro, 08 wrz 2004 - 13:06
Post #18

o, kurcze, to ja chyba wszystkie numery kupowe z Konradem przerobiłam, bo robienie w gacie było po etapie pierwszym, czyli samodzielnym zakładaniu pieluchy. Tu też pomysł był nie mój, tylko kogośtam po przejściach. Wmówiłam młodemu, że jest już na pieluchę za duży, już się w nią po prostu nie mięści i nie ma w sklepie pampersów na takich wielkich facetów. Jak się paczka skończyła, to następnej nie kupiłam...Z tym, że byłam w 100% pewna, że młody wie, o co chodzi, bo sam sobie zakładał (potrafił ze spaceru w tym celu do domu pędzić), mało tego-brudnego pampersa wrzucał do nocnika icon_twisted.gif
W brak pampersów uwierzył, następny był etap "Rosowy"...

Pozdrawiam wszystkie walczÄ…ce

Kinga
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 08 wrz 2004 - 13:50
Post #19

[post usunięty]
mama_do_kwadratu
śro, 08 wrz 2004 - 14:11
Skoro Kuba uwielbia przedszkole, będzie musiał się postarać- ale Rosa musisz być nieugięta: nie ma kupy= nie ma przedszkola.
mama_do_kwadratu


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,090
Dołączył: sob, 14 cze 03 - 17:06
Nr użytkownika: 826




post śro, 08 wrz 2004 - 14:11
Post #20

Skoro Kuba uwielbia przedszkole, będzie musiał się postarać- ale Rosa musisz być nieugięta: nie ma kupy= nie ma przedszkola.

--------------------
Mama Dwóch Takich od Czerwca 2000
Fridge pickers wear bigger knickers
> Kupa- sytuacja jest dramatyczna, prosze o radÄ™
Start new topic
Reply to this topic
5 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 26 kwi 2024 - 05:06
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama