Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Czarnogóra - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Czarnogóra. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Większość mieszkańców Czarnogóry (według różnych danych 69-74%; Czarnogórcy i Serbowie) należy do Kościoła prawosławnego. Bośniacy i większość Albańczyków to muzułmanie (17,6%). Pozostali Albańczycy, a także Chorwaci są katolikami. Cerkwie stoją w każdej większej miejscowości kraju. W rejonie Boki Kotorskiej towarzyszą im świątynie katolickie, a na południu, szczególnie w okolicach Ulcinja - meczety. Kościoły prawosławne i katolickie zwiedza się na ogół bez przeszkód, ale wejście do meczetów (np. w Ulcinju) może być trudne.

Wybrzeże Czarnogóry ma klimat śródziemnomorski, a za przybrzeżnymi górami panuje klimat kontynentalny. Nad morzem przeciętna temperatura w lipcu waha się od 23,4 do 25,6C. Lata są zwykle długie i suche, a zimy krótkie i łagodne. Słonecznych dni jest średnio 240 w roku, deszcze występują prawie wyłącznie w zimnych porach roku, szczególnie późną jesienią. Na nadmorskich zboczach gór wokół Boki Kotorskiej notowane są wówczas największe w Europie opady - ok. 5 tys. mm rocznie. Śnieg stanowi wielką rzadkość.

Przez tydzień turysta zwiedzi znaczną część czarnogórskiego wybrzeża: zabytkowe miasta Herceg Novi, Kotor, Budvę, miejscowości wzdłuż Boki Kotorskiej oraz Sveti Stefan. Z Budvy warto pojechać do dawnej stolicy, położonej w górach Cetynii i wybrać się na wycieczkę w góry Lovćen. Z Cetynii do Kotoru wiedzie wspaniała widokowa trasa przez przełęcz Krstac. Mając do dyspozycji dwa tygodnie, warto zobaczyć także Stary Bar i Ulcinj oraz odpocząć na piaszczystej Velikiej Plaży. Z tego drugiego miasta wypada wybrać się nad Jezioro Szkoderskie i przejechać samochodem wzdłuż brzegów - niemal od granicy z Albanią do Virpazaru. Droga jest wąska i kręta, biegnie wysoko na skarpie nad jeziorem, ale widoki zapierają dech w piersi. Alternatywę stanowi wycieczka nad zalew Jeziora Szkoderskiego - do miejscowości Rijeka Crnojevica oraz wycieczki do monastyrów Moraca, w kanionie rzeki o tej samej nazwie, i Ostrog, wbudowanego w skalną ścianę doliny rzeki Zety. Wspaniałe krajobrazy czekają w górach Komovi, Prokletje oraz przede wszystkim Durmitor, obok którego przepływa jednym z najgłębszych kanionów w Europie rzeka Tara.

Rafting to prawdopodobnie najbardziej emocjonująca forma aktywnego wypoczynku, którą można uprawiać w Czarnogórze. Kanion najbardziej znanej rzeki Tary w górach Durmitor jest najgłębszy w Europie (ponad 1,2 tys. m), a Tara - wartka, o dużym spadku, urozmaicona licznymi wirami i kataraktami.
Zorganizowane spływy, jedno-, dwu i trzydniowe oferuje wiele biur podróży.

Większość restauracji podaje różne rodzaje potraw mięsnych: z baraniny (jagnje), wołowiny (govedina), kurcząt (piletina) czy z wieprzowiny (svinjetina). Przygotowuje się je często na ruszcie, np. jako szaszłyki (raznjići), cevapcići - pieczone pikantne wałeczki z mięsa wołowego lub wieprzowego, czy pleskavicę - mielone mięso uformowane w okrągły kotlet.

W podobny sposób przyrządza się ryby. W okolicach Jeziora Szkoderskiego są to ryby słodkowodne, np. smażony lub wędzony karp (saran), okoń (grgeč) czy łosoś (losos). Na wybrzeżu przeważają ryby morskie (m.in. brancin - okoń morski, bakalar - dorsz). Do woli można się zajadać owocami morza, np. kalmarami (lignji), kałamarnicami (sipa) i ośmiornicami (hobotnice).

Warto skosztować serów, szczególnie kozich. Najbardziej znany jest njegussky sir. Najczęściej spotykana sałatka to szopska (sopska - pomidory, ogórek, ser typu feta, cebula).

Informacje
Powierzchnia13 812 km2
Liczba mieszkańców620/673 tys.
Językczarnogórski
WalutaEuro
StolicaPodgorica
Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Turyści boją się tu przyjeżdżać, bo myślą, że strzelamy do ludzi - mówili jeszcze niedawno rozżaleni miejscowi. Negatywne opinie o Czarnogórcach to pozostałość po ostatniej wojnie, kiedy armia dokonała barbarzyńskiego oblężenia i ostrzału Dubrownika. Tymczasem kraj jest bezpieczny, a ludzie niezwykle gościnni i pozytywnie nastawieni do przyjezdnych. Dlatego widać tu coraz więcej samochodów z obcymi rejestracjami i autobusów z grupami wycieczkowymi, organizowanymi również przez chorwackie biura podróży. Nie zaleca się postojów nocą na niestrzeżonych parkingach przy drogach.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Czarnogóra Pascal