Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Grecja - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Grecja. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Grecja, położona na końcu półwyspu Bałkańskiego, graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Otaczają ją cztery morza: Morze Egejskie, Kreteńskie, Jońskie oraz Morze Śródziemne.
Jak na tak mały kraj, Grecja odegrała ogromną rolę w naszej wspólnej historii. Wprowadzenie formy rządów demokratycznych oraz nadzwyczajne osiągnięcia intelektualne i kulturowe okresu klasycznego miały znaczny wpływ na dalsze dzieje Europy. W tym wspaniale różnorodnym kraju można również zobaczyć nawarstwiające się pozostałości późniejszych epok historycznych ? rzymskiej, bizantyjskiej, okresu wypraw krzyżowych i ery rządów osmańskich. Współczesna Grecja bardzo zaskakuje odwiedzających, którym paradoksalnie bliższa wydaje się kultura Grecji starożytnej.

Współczesna Grecja to nowoczesny, doskonale prosperujący kraj, posiadający różnorodną i szybko rozwijającą się gospodarkę. Represyjna dyktatura pułkowników z lat 1967-74 dawno już minęła. Wsparcie finansowe Unii Europejskiej wykorzystano na poprawienie infrastruktury w kraju, co widać szczególnie w sieci dróg. Co więcej, członkowstwo w Unii dało Grekom poczucie bezpieczeństwa, którego w czasach nowożytnych ten kraj nigdy nie miał ze względu na swoje położenie, a przede wszystkim granicę z Turcją. Greków uspokaja również fakt, iż granice ich kraju są także granicami Unii Europejskiej.
Ustrój współczesnej Grecji to demokracja parlamentarna. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany przez parlament na 5 lat. Ponad 90% mieszkańców Grecji należy do Prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady. Funkcję tę pełni obecnie arcybiskup Hieronim.

Choć Grecy to niekwestionowani członkowie wspólnoty narodów Europy, przede wszystkim są oni mieszkańcami wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Może to być dość zaskakujące dla tych, którzy sądzą, że Europa jest jednolita, lub też myślą o Grecji w kategoriach jej klasycznej przeszłości. Niezbyt często mówi się o indywidualistycznej naturze współczesnych Greków. Ciesząc się ich ciepłą i życzliwą gościnnością, turyści mogą dzisiaj zbadać wczesną historię osiadłych Europejczyków, która często pozostawiła swe ślady w przepięknych miejscach, poznać meandry średniowiecznych i nowożytnych dziejów Grecji, podziwiać uroki dzikiej przyrody lub też oddać się przyjemnościom związanym z morzem, piaskiem i górami.

Ze względu na typowy dla Grecji klimat śródziemnomorski, na obszarach nizinnych lata są gorące i suche. Ulgę w upale przynoszą morskie bryzy. Pogoda zazwyczaj jest łaskawa. Napływają jednak także fale gorąca, w wyniku których temperatura może wzrosnąć nawet powyżej 40°C. W regionach górskich jest dużo chłodniej i często pada deszcz. Zimy na nizinach są łagodne, rzadko mroźne, ze sporadycznymi opadami śniegu. Natomiast góry zwykle są pokryte śniegiem. Opady deszczu na terenach nizinnych przypadają głównie na okres między wrześniem a marcem.

Cel wyprawy zależy wyłącznie od naszych osobistych upodobań, ponieważ możliwości jest naprawdę wiele. Grecja kontynentalna i Peloponez oferują ciekawe miejsca, które były świadkami wszystkich okresów greckiej historii, oraz wiele nad wyraz pięknych widoków. Transport publiczny jest tu bardzo wygodnym środkiem podróży.
Jeśli zamierzamy przywieźć z Grecji przede wszystkim piękną opaleniznę, powinniśmy jednak udać się na wyspy.

Sercem Grecji kontynentalnej jest oczywiście stolica państwa ? Ateny. Miasto leży na opadającej łagodnie do morza równinie. Ten spokojny krajobraz urozmaicają trzy wzgórza, z których najmniejszym, ale najlepiej znanym jest Akropol. Wzgórze to, będące niegdyś ośrodkiem życia religijnego, wieńczy monumentalna brama ? Propyleje. Warto odwiedzić wzniesione na Akropolu świątynie Ateny i Artemidy oraz arcydzieło Fidiasza ? Parteon. Nieco niżej znajduje się kolejne słynne wzgórze ? Areopag. Szczyt ten był w starożytności siedzibą sądu, zwanego Zgromadzeniem Areopagu, który rozstrzygał w sprawie poważniejszych zbrodni. Celom publicznym służyła natomiast najlepiej zachowana starogrecka świątynia na świecie ? dorycka Agora poświęcona Hefajstosowi i Afrodycie.

W Grecji Środkowej warto zwiedzić przede wszystkim zachwycający kompleks klasztorny w Meteorach, położony na północ od miasta Kalambaka. Nie wolno pominąć także najwyższego greckiego szczytu - góry Olimp (2918 m n.p.m.), uznawanej niegdyś za siedzibę starożytnych bogów. Warto zobaczyć górę Pelion, zamieszkałą według dawnych wierzeń przez centaury, a na północy ? rezerwat przyrody Prespa. Nie wolno zapomnieć także o starożytnych obiektach w Delfach, Mykenach, Knossos, Epidauros i Olimpii.

Jeśli znuży nas zwiedzanie, wybierzmy się na urokliwe greckie wyspy. Tamtejsze plaże i ciepłe, lazurowe wody morza pozwolą wypocząć i nabrać sił na kolejne wycieczki.

Poza licznymi wykopaliskami archeologicznymi, Grecja szczyci się także wspaniałą linią brzegową i przepięknymi górami oraz wieloma innymi miejscami, które warto odwiedzić. Jeśli wybierzemy plażę, przekonamy się, że te łatwo dostępne, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i różnymi udogodnieniami, w szczycie sezonu bywają bardzo zatłoczone. Zawsze jednak można poszukać dzikiej plaży. W Grecji są jeszcze takie miejsca!
Dla większości wakacyjnych turystów morze stanowi główny punkt programu. Dużą popularnością cieszy się nurkowanie z aparatem tlenowym. Na wyspach znajduje się wiele sklepów, w których znajdziemy niezbędny sprzęt, a nawet ośrodki, w których możemy nauczyć się nurkować. Na większych i bardziej zagospodarowanych plażach istnieje także możliwość korzystania z nart wodnych oraz paralotni, nie mówiąc już o atrakcjach takich jak windsufring czy żeglowanie. Amatorzy wspinaczki górskiej i skałkowej również nie będą się w Grecji nudzić. Najlepsze tereny do wspinaczki znajdują się na terenie Meteory, niedaleko miejscowości Kalambaka. Jeśli wolimy tradycyjne (to znaczy spokojniejsze) wędrówki po górach, powinniśmy wybrać się do wąwozu Samaria na Krecie oraz wąwozu Wikos w Epirze. Piękne szlaki o różnym stopniu trudności znajdziemy w całej Grecji. Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu i wodzie do picia!
Sport to jednak nie wszystko. Grecja słynie ze swego folkloru. Warto wybrać się do teatru greckiego tańca narodowego Dory Stratou w Atenach ? na jego deskach przez całe lato odbywają się przedstawienia i prezentowane są autentyczne tańce.

Greckie jedzenie jest wyśmienite, zawsze świeże i dobrze przyrządzone. Tutejsze przystawki, nazywane mezedes to głównie oliwki, jogurt tatziki, pasta z rybiej ikry zmieszanej z tartą bułką, sałatka z bakłażanów, bób w sosie pomidorowym oraz dolmades (liście winogron nadziewane ryżem i przyprawami). Typowa grecka sałatka, popularna również w Polsce, składa się z pomidorów, oliwek i sera feta. Dużą popularnością cieszy się także sałatka z ośmiornicy i sałatka z tuńczyka. Najbardziej znane greckie danie główne to tzw. moussaka ? mielone mięso, bakłażany i pomidory z sosem beszamelowym i polewą serową. Potrawę tę sprowadzili do Grecji uchodźcy z Azji Mniejszej. Warto spróbować także pastisio - makaronu z mielonym mięsem i z sosem beszamelowym. Kolejny przysmak to kleftiko- duszona jagnięcina z pomidorami. Do najbardziej znanych greckich deserów należy jogurt z miodem, często z orzechami włoskimi, oraz dwa rodzaje halva. Halva tis Rinas to ciastka z kaszy manny, a halva tou bakali to tradycyjna chałwa przygotowana z mąki, pasty sezamowej z masłem, oliwy, miodu i orzechów laskowych. Amatorzy potraw z ryb z pewnością wybiorą się w Grecji do jednej z rybnych restauracji. Lokale tego typu są niestety dość drogie, ale wrażenia kulinarne w pełni rekompensują wydatek!

Pomijając kilka większych sieci sklepów, Grecja to raczej naród kramarzy oraz lokalnych producentów, co oznacza, że po całym kraju rozsiane są rozmaite drobne sklepiki. Różne są też specjalności poszczególnych regionów. Na przykład Pilos na Peloponezie słynie z pasteli, słodkiego przysmaku z miodu i sezamu, specjalnością Messolongi jest suszona ikra kiełbi, a w Arahovie takim produktem są ręcznie tkane koce i pledy. W Kastorii nabyć można futra, a w Mestovie ? ręcznie tkane obrusy, artykuły hafciarskie oraz wyroby snycerskie. Na Skiros dostaniemy przepiękną ceramikę oraz wyroby rzeźbione w drewnie.

Wełnianą odzież dobrej jakości, wyroby hafciarskie oraz dywany znajdziemy w centrach handlowych większych miast, ale również w małych wioskach, w których są wytwarzane. Biżuteria to raczej wyrób lokalnych rzemieślników. Ozdoby, często unikatowe i bardzo dobrej jakości, dostępne są w sklepach na terenie całego kraju. Z Grecji przywieść można również wyroby garncarskie ? ta gałąź przemysłu ma tu długą i bogatą tradycję.

Uwaga ? jeśli interesują nas antyki, ikony lub ich reprodukcje, kupujmy je tylko w dużych i uznanych sklepach. Zapłacimy tam niemało, ale będziemy mieć gwarancję jakości zakupu. Będąc w Grecji, trzeba wybrać się na lokalny stary bazar, na którym sprzedaje się typowe artykuły spożywcze oraz miejscowe wyroby ? od miodu po tradycyjne naczynia z dmuchanego szkła. Na wyspach bazar można znaleźć zwykle w centrach miast portowych.

Informacje
Powierzchnia131 949 km2
Liczba mieszkańców10,6 milionów
Języknowogrecki
Walutaeuro (?)
StolicaAteny
Polecamy

Grecja. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

W Grecji zjawisko przestępczości praktycznie nie istnieje. Po większości okolic można
poruszać się bezpiecznie nawet późno w nocy. Należy jednak uważać na kieszonkowców, którzy działają głównie w zatłoczonych autobusach, w metrze oraz w gwarnych obszarach miast.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Grecja Berlitz