Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Irlandia - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Irlandia. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Irlandia kojarzy się z piwem, bezkresnymi łąkami i... miejscem pracy. Ta wyspa to jeden z najbardziej magicznych, a jednocześnie nieodległych, zakątków świata. W Irlandii trawa naprawdę jest bardziej zielona - nie na próżno wyspa nosi przydomek "szmaragdowej", choć prócz zlanych deszczem bujnych łąk są tam jeszcze pola zbóż, nagie i poszarpane wzgórza , góry i mokradła. Zmienna pogoda podkreśla jeszcze bardziej dramatyzm miejsca, gdzie ziemia spotyka się z oceanem. Nigdy nie uda nam się znaleźć dalej niż 115 km od malowniczego, mierzącego 4800 km wybrzeża Irlandii. Daleko na zachód leży Ameryka - cel podróży niezliczonych rzeszy emigrantów w XIX wieku, na wschód - Wielka Brytania, której stosunki z najbliższym sąsiadem są od 800 lat jednymi z najbardziej skomplikowanych w całej geopolityce europejskiej. Istnieją oczywiście dwie Irlandie - Republika Irlandii, licząca 26 hrabstw oraz 6 hrabstw Irlandii Północnej. W związku z tym na wyspie są dwie stolice - Dublin i Belfast. W Dublinie, barwnym mieście szerokich alei, zielonych parków i równych, harmonijnych, łagodnie opadających ulic, więcej jest muzeów, galerii i tym podobnych obiektów niż w wielu innych miastach tej skali. Belfast zaś jest jedynym centrum przemysłowym Irlandii i jego atmosfera wydaje się o wiele bardziej przyziemna i szorstka. Większość oszałamiających widoków Irlandii znajduje się jednak poza dużymi miastami. Gospodarka tego państwa nadal opiera się na rolnictwie - podróżując z miasta do miasta samochodem lub autokarem mija się olbrzymie połacie pól i łąk, na których pasą się stada bydła i owiec. Jeżeli chodzi o mieszkańców tego kraju, trudno mówić o typowo 'irlandzkim' charakterze. Protestantów z Ulsteru uważa się za mniej pomysłowych i poważniejszych od katolików, którzy z kolei są postrzegani jako bardziej introwertyczni i mniej impulsywni od swych pobratymców z Republiki. Irlandczycy jeszcze bardziej podkreślają te rozróżnienia, przydając poczuciu przynależności do miejsca wagę rzadko spotykaną w innych częściach świata.
Ponad półtora miliona ludzi, czyli 40% populacji Irlandii mieszka w Dublinie, największym mieście republiki. Belfast z 500 tysiącami mieszkańców stanowi centrum Irlandii Północnej, która przy podziale wyspy po I wojnie światowej pozostała częścią Wielkiej Brytanii. Irlandia jest członkiem Unii Europejskiej. Głową państwa jest tu prezydent, wybierany w wyborach bezpośrednich na 7-letnią kadencję.

Bliskość Golfstromu powoduje, że zimy są tu łagodne. Śnieg jest na nizinach rzadkością, w przeciwieństwie do deszczu. Trzy z czterech dni na zachodnim wybrzeżu i co drugi dzień na wybrzeżu zachodnim niosą ze sobą opady deszczu - od szalejących ulew po mżawki tak drobne, że nie zostawiają śladu na chodnikach. Mimo to słońce jest po deszczu częstym gościem. Najbardziej słoneczny miesiąc w Irlandii to maj. Najgorsza pogoda jest tu w grudniu. Zimą w górach Wicklow nieopodal Dublina obserwuje się obfite opady śniegu, co czyni te tereny niebezpiecznymi nawet dla doświadczonych turystów górskich i alpinistów.

Najlepiej jest zwiedzać Irlandię samochodem, choć dobrą alternatywą są również oferty biur podróży i wycieczki autobusowe. Można zobaczyć większą część kraju, korzystając z transportu publicznego, choć poza głównymi trasami rozkłady jazdy są planowane raczej z myślą o mieszkańcach niż turystach. Gdziekolwiek nie pojedziemy, warto zwiedzać Irlandię w 'irlandzkim', niespiesznym tempie. Dublin, jako stolica państwa, jest naturalnym początkiem trasy zwiedzania. W mieście tym, założonym przez królowa Elżbietę I, warto zobaczyć monumentalny uniwersytet Trinity College - fascynującą enklawę spokoju, której największe skarby kryje Stara Biblioteka. Tu właśnie znajduje się słynna księga z Kells - 340-stronnicowy pergamin zawierający łacińską wersję Nowego Testamentu wraz z oryginalnymi ilustracjami mnichów z IX wieku. Wspaniałe zabytki architektury gregoriańskiej można podziwiać na placu Merrion Square. Tam właśnie mieści się siedziba parlamentu - Leinster House oraz Galeria Narodowa, w której wystawiono około 2 tysięcy dzieł sztuki. Zwiedzając Dublin, nie wolno pominąć katedry świętego Patryka, patrona wyspy. Warto odwiedzić również kompleks kulturalno-rozrywkowy Temple Bar i położone w północnej części miasta Muzeum Pisarzy Dublińskich, w którym przechowuje się fotografie, popiersia, rękopisy i pierwsze wydania dzieł autorów takich jak Shaw, Joyce i Beckett.
Irlandia to także fascynująca, dzika natura. Nie wolno odmówić sobie przejażdżki liczącą 180 km długości trasą Ring of Kerry - okrążającą półwysep drogą wiodącą wśród stromych i okrągłych jak wulkany wzgórz i klifów. Trzeba zobaczyć także Klify Moheru - monumentalną ścianę o wysokości 215 metrów, górującą nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Niesamowite wrażenie robi także Grobla Giganta, czyli kilkadziesiąt tysięcy bazaltowych kolumienek powstałych na skutek spotkania gorącej lawy z wodami zimnego morza.

Irlandczycy uprawiają taką mnogość sportów, że amatorzy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą się na Zielonej Wyspie nudzić. Irlandia posiada ponad 600 pól golfowych, z których kilka to obiekty o statusie mistrzowskim. Pomiędzy kolejnymi rozgrywkami można dbać o formę, grając w "pitch and putt" - tradycyjną irlandzką wersję gry, plasującą się gdzieś pomiędzy minigolfem a grą na serio, gdzie gra się za pomocą puttera i jeszcze jednego kija. Niezwykle popularną formą rozrywki są tu także wyścigi psów. Sport ten ściąga hazardzistów do Dublina aż sześć razy w tygodniu. Podobnie rzecz się ma z wyścigami konnymi. Sezon trwa tu od marca do listopada, zaś wyścigi przełajowe organizowane są przez okrągły rok. W Irlandii nie brakuje także stajni, w których można znaleźć doskonałe irlandzkie wierzchowce, piękne kuce, a także trasy do jazdy przełajowej. Amatorzy tenisa również się nie zawiodą - wiele hoteli dysponuje własną infrastrukturą, podobnie jak niektóre parki miejskie w Dublinie. Wśród sportów wodnych szczególną popularnością cieszą się żeglarstwo, wędkarstwo morskie, pływanie, surfing i wędkarstwo słodkowodne. Jeśli chcemy odpocząć od sportu, powinniśmy skorzystać z bogatej irlandzkiej oferty kulturalnej. W kalendarzu imprez widać, jak ważna i wciąż żywa dla Irlandczyków jest tradycja teatralna: w Dublinie, Belfaście i Corku odbywają się regularnie festiwale teatralne. Kilka razy w roku organizowane są także festiwale filmowe, koncerty muzyki klasycznej i imprezy poświęcone regionalnym tańcom, z których słynie Irlandia. W marcu w całym kraju obchodzi się nie dzień, ale cały tydzień św. Patryka.

Na dobry początek dnia Irlandczycy jedzą obfite śniadanie. Tradycyjny poranny posiłek składa się z produktów takich jak sok, owsianka lub płatki na mleku, jajka sadzone z bekonem i parówkami, tosty lub sodowy chleb domowego wypieku, masło, marmolada i kawa lub herbata. Obiad to gęsta i pożywna zupa (kartoflanka lub warzywna) oraz danie główne: ryba (świeży łosoś, sola, pstrąg lub łosoś wędzony), krewetki, ostrygi lub mięso (głównie wołowina) serwowane z warzywami (ziemniaki są podstawą irlandzkiego jadłospisu). Na deser podaje się zwykle pudding. Ulubionym daniem wielu dublińczyków jest zapiekanka Dublin coddle, składająca się z kiełbasek, bekonu, cebuli, ziemniaków i pietruszki. Piwosze wiedzą doskonale, że Irlandia to ojczyzna ciemnego, gęstego piwa Guiness, które nie smakuje nigdzie indziej tak, jak w tradycyjnym pubie. Zielona Wyspa słynie także z doskonałej whiskey - najstarsza gorzelnia na świecie, dziś otwarta dla zwiedzających, mieści się w Bushmills.

Dzięki przyjemnej obsłudze zakupy w Irlandii to prawdziwa przyjemność. Kuszące towary wyprodukowane przez irlandzkich rzemieślników wytwarzane są w tradycyjnym i nowoczesnym stylu - do wyboru, do koloru. Z Irlandii warto przywieźć ręcznie robiony sweter rybacki z Aran i inne oryginalne przedmioty jak emaliowane talerze, tabliczki czy wisiorki. Wśród mniej praktycznych pamiątek mogą znaleźć się Leprikony (irlandzkie skrzaty) we wszystkich rozmiarach, "kamienie pocieszenia", czyli kawałki marmuru, eleganckie szklanki do kawy po irlandzku i charakterystyczne shillleagh (krótkie drewniane laski). Dobrym pomysłem jest również zakup tweedu - doskonałej jakości ręcznie wytwarzanych tkanin, które doskonale nadają się na płaszcze, kurtki i lekkie szale.

Informacje
Powierzchnia70 282 km2 (Irlandia Północna: 14 139 km2)
Liczba mieszkańców4,04 miliona (Irlandia Północna: 1,6 miliona)
Językirlandzki, angielski
WalutaRepublika Irlandii: euro (Irlandia Północna: brytyjski funt szterling)
StolicaDublin (Irlandia Północna: Belfast)
Polecamy

Irlandia. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Biuro Zapobiegania Przestępczości Garda Siochana (czyli policja) ostrzega, by goście w Irlandii nosili przy sobie minimum gotówki i biżuterii. W sklepach i miejscach publicznych nierzadko grasują kieszonkowcy. Turyści pozostawiający swoje rzeczy bez opieki ryzykują ich utratę. Auta należy parkować w dobrze oświetlonych, ruchliwych miejscach i nie pozostawiać na widoku rzeczy cennych. Kradzieże w pokojach hotelowych należą na szczęście do rzadkości.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Irlandia Berlitz