Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Serbia - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Serbia. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Zdecydowana większość mieszkańców Serbii (osoby narodowości serbskiej) należy do serbskiej Cerkwi prawosławnej. Wciąż liczna ? nawet po odłączeniu Kosowa ? pozostaje grupa muzułmanów, do których zalicza się nie tylko niewielką mniejszość albańską, ale także wielu Bośniaków w okolicy Nowego Pazaru i Prijepolja. Wśród wyznawców religii rzymskokatolickiej są przede wszystkim Chorwaci i Węgrzy.

Większość obszaru pozostaje pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego, przy czym południowa część ma klimat kontynentalny suchy, a Wojwodina - przejściowy między kontynentalnym a morskim. Lato jest na ogół ciepłe i suche - w lipcu i sierpniu na północy kraju tem peratura sięga 26-28C, a na południu nawet 30-33C. W chłodne letnie dni na północy może być 15-17C, a na południu 20-21°C.
Zimy są dość łagodne, ale śnieżne. W styczniu na północy kraju temperatura wynosi 2-3C, ale występują też mrozy -5C (czasami nawet poniżej -20C). O wiele cieplej jest zimą na południu - od 9-10C do 5-6C (zdarzają się mrozy do -5C). Najwięcej deszczy notuje się od kwietnia do sierpnia oraz jesienią - w październiku i w listopadzie, przy czym roczna suma opadów jest podobna jak w Polsce (500-600 mm).

Kuchnia serbska obfituje w potrawy mięsne, więc wegetarianie nie mają zbyt dużego wyboru. Zależnie od regionu podawane potrawy nieco się różnią, np. w Wojwodinie zauważa się wpływy kuchni węgierskiej, ale także włoskiej. Nawet w małych miasteczkach działają pizzerie, choć restauracje podające dania kuchni innych narodów istnieją właściwie wyłącznie w Belgradzie, Nowym Sadzie i w innych dużych miastach.
Osoby nieznające cyrylicy mogą mieć jedynie sporadycznie trudności ze zrozumieniem menu ? wtedy trzeba poprosić o pomoc kelnerów. Niektórzy z nich nawet zaprowadzą gościa do kuchni, aby umożliwić wybranie potrawy. Najczęściej jednak spis dań napisany jest również alfabetem łacińskim, a w wielu lokalach, nawet na prowincji, pojawiają się jadłospisy po angielsku.

Informacje
Powierzchnia77 453 km2
Liczba mieszkańców10 mln
Językserbski
Walutadinar
StolicaBelgrad
Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

W Serbii zagrożenie przestępczością pospolitą pozostaje na podobnym poziomie jak w innych państwach. Nie zaleca się zostawiania cennych przedmiotów w hotelach czy w samochodach, spacerowania wieczorami w odludnych miejscach itp.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Serbia Pascal