Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

alergia wziewna

Alicja Wierzbińska

-
   

Alergię wziewną, powodują substancje białkowe znajdujące się w otaczającym nas powietrzu, które weszły w kontakt z naszym organizmem poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Wywołują one wówczas atak astmatyczny lub katar alergiczny (sienny). Klasycznymi alergenami uczulającymi są tutaj wszelkie pyłki roślinne (traw, zbóż, drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin), kurz domowy, który zawiera m. in. roztocze, włókna różnych materiałów, włosy, komórki naskórka ludzi i zwierząt domowych, cząstki owadów, pleśń, resztki pokarmów, a także cały arsenał bakterii i produkty ich rozpadu. Do wziewnych zaliczamy także substancje uczulające znajdujące się w grzybach pleśniowych i u zwierząt (mocz, ślina, ropa, surowica). Ze wszystkich białek, które występują w substancjach znajdujących się w naszym otoczeniu te, które nas uczulają odznaczają się tzw. immunogennością. Oznacza to, że mają taką budowę czy pełnią taką funkcję, która sprzyja ich przedostawaniu się przez bariery śluzówkowe, albo stymuluje nasz układ immunologiczny.

Obecnie w Warszawie prawie co trzecie badane dziecko ma objawy alergii, najczęściej jest to właśnie uczulenie na alergeny wziewne, które wywołują reakcję skórną, do których zalicza się roztocza, pyłki traw i sierść kota. W klimacie jaki panuje w Polsce alergeny wziewne są najbardziej aktywne wczesną wiosną, zanikają natomiast dopiero jesienią. Najskutecznejszym i jedynym sposobem ochrony przed alergią wziewną są szczepionki i leki przeciwalergiczne, którymi są preparaty przeciwhistaminowe. Łagodzą one większość objawów, lecz niektóre mogą powodować skutki uboczne, m. in. senność i zaburzenia myślenia, co uniemożliwia wykonywanie wielu czynności codziennego życia. Jeżeli nasze dziecko cierpi na ten typ alergii, to najskuteczniejszym sposobem walki z jej następstwami jest utrzymywanie czystości w otoczeniu dziecka, co pozwala eliminować nieprzyjazne alergeny tj. roztocza czy pleśnie. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, aby dowiedzieć się kiedy i jakie ich stężenie jest w atmosferze o określonej porze roku. Najpierw na przełomie lutego i marca kwitną drzewa (olcha, brzoza), potem w kwietniu krzewy (leszczyna), a w maju pojawiają się już pierwsze pyłki traw i zbóż. Pod koniec lipca rozpoczyna pylenie bylica pospolita, które to pylenie trwa do początku września. Pamiętajmy, że apogeum pylenia jest w miesiącach wiosenno-letnich, a stężenie alergenów podawane jest na bieżąco w mass mediach.


alergia wziewna - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.