Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Gdy dopada Cię bezsenność

Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

Nina Jakubik
-
   

Gdy dopada Cię bezsenność
Gdy gaśnie światło i zaczyna się noc, organizm ma czas na regenerację i nabranie sił do kolejnego dnia. Przychodzi pora na sen.
Jednak w czasach, w których przyszło nam żyć, kiedy często jesteśmy zestresowani i sfrustrowani, coraz częściej pojawiają się problemy
z zaśnięciem, albo przespaniem całej nocy- bezsenność. Brak możliwości zaśnięcia doprowadza do dodatkowej frustracji wynikającej z perspektywy działania w warunkach zwiększonego zmęczenia, a także pojawiających się nieraz „czarnych myśli”. Dla wielu osób lekarstwem na bezsenność zdają się być tabletki uspokajające lub nasenne. Środki te często mają jednak działanie uzależniające, a ich działanie w miarę zażywania staje się coraz słabsze. W efekcie po ich odstawieniu bezsenność może jeszcze nasilić.

Warto zatem przestrzegać pewnych zasad związanych z higieną życia i snu, by radzić sobie z bezsennością.

Problemy z usypianiem zdecydowanie można zmniejszyć poprzez aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia fizyczne i spacery na świeżym powietrzu mogą zmniejszyć objawy bezsenności nawet o 50.%
Warto też stosować ćwiczenia rozluźniające, słuchać relaksującej muzyki.


dieta na bezsenność

Najważniejszą zasadą jest nie jedzenie bezpośrednio przed snem.
Duży posiłek spożyty tuż przed udaniem się do łóżka może spowodować bezsenność związany z niestrawnością lub zaleganiem posiłku w żołądku. Uczucie głodu także utrudnia zaśnięcie. Dlatego zaleca się spożycie ostatniego posiłku w ciągu dnia maksymalnie 3 godziny przed zaśnięciem. Powinien to być posiłek o średniej objętości, składający się
z węglowodanów złożonych i niewielkiej ilości białek. Węglowodany złożone mają wpływ na wytwarzanie serotoniny - hormonu szczęścia i przez to działają uspokajająco. Zaśnięcie ułatwia też tryptofan - aminokwas budujący białka.

Idealnym rozwiązaniem przed snem jest wypicie kubka mleka. Mleko zawiera laktozę, a więc cukier, tryptofan, a także wapń, który uważany jest za najlepszy naturalny środek uspokajający.

Niektóre produkty spożywcze mogą nasilać objawy bezsenności.
Są to: używki (kawa, herbata, napoje typu cola), alkohol, posiłki zawierające dużą zawartość tłuszczu i białka a małą węglowodanów (potrawy smażone, mięsa, sery itp.). Niektóre posiłki mogą powodować występowanie złych snów. Do produktów takich należą sery i czerwone mięso.

Jeżeli stosowanie wyżej wymienionych sposobów nie przynosi pożądanych rezultatów, można stosować napary z ziół, które mają działanie uspokajające i rozluźniające. Zioła takie to: rumianek, chmiel, męczennica, melisa, waleriana, balsam cytrynowy.

Bezsenność jest dolegliwością psychosomatyczną spowodowaną stresem, depresją. Dlatego przy przedłużających się problemach
z zasypianiem warto zwrócić się o pomoc do psychologa.

Gdy dopada Cię bezsenność - dodano: 2007-01-29

                                

więcej artykułów tego autora:
  Dieta w ciąży
  Alergia pokarmowa u dzieci
  Nadciśnienie tętnicze
  Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  dieta Montignaca


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.