Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Nadciśnienie tętnicze

Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

Nina Jakubik
-
   

Nadciśnienie tętnicze to choroba groźna i podstępna, która przez osoby związane ze służbą zdrowia często nazywana jest skrytobójcą. Osoby chore często nie wiedzą o tym przez wiele lat, gdyż choroba nie daje długo żadnych objawów. Nie leczona prowadzi do groźnych powikłań: miażdżycy tętnic, zawału serca, chorób nerek, udaru mózgu.

Przyczyną nadciśnienia tętniczego jest zła dieta i brak aktywności fizycznej. Terapia opiera się na unormowaniu wagi ciała, zmianie nawyków żywieniowych, wzmożeniu aktywności fizycznej (pod kontrolą prowadzącego lekarza) i leczeniu farmakologicznym. Konieczne jest też zaprzestanie palenia papierosów i zrezygnowanie lub duże ograniczenie picia alkoholu.

Nadciśnienie tętnicze można stwierdzić prostym badaniem polegającym na pomiarze ciśnienia krwi. Pomiar ciśnienia powinien mieć miejsce przy każdej wizycie w gabinecie lekarza.

Każdy z nas znając wartość swojego ciśnienia tętniczego jest w stanie stwierdzić, czy jest ono za wysokie, czy znajduje się w normie. Ułatwi to poniższa tabelka:

KATEGORIA
CIŚNIENIE SKURCZOWE
(w mm Hg)
CIŚNIENIE ROZKURCZOWE
(w mm Hg)

OPTYMALNE <120
<80

PRAWIDŁOWE
<130
<85

WYSOKIE PRAWIDŁOWE
130-139
85-89

NADCIŚNIENIE STADIUM I
140-159
90-99

NADCIŚNIENIE STADIUM II
160-179
100-109

NADCIŚNIENIE STADIUM III
180
110Jeżeli stwierdzisz u siebie za wysokie ciśnienie, pamiętaj by udać się do lekarza i dietetyka, w celu zapobieżenia ewentualnym powikłaniom choroby.

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Leczenie żywieniowe nadciśnienia tętniczego opiera się na:
* redukcji masy ciała (każdy zgubiony kilogram przyczyni się do obniżenia wartości ciśnienia)
* ograniczeniu spożycia tłuszczu ogółem (obniżenie spożycia mięsa tłustego, słodyczy, rezygnacja z niektórych technik kulinarnych, jak smażenie)
* zwiększeniu udziału tłuszczy roślinnych w diecie (jako składnik sałatek, surówek, w postaci olejów roślinnych)

Nadciśnienie tętnicze - dodano: 2007-01-29

                                

więcej artykułów tego autora:
  Dieta w ciąży
  Alergia pokarmowa u dzieci
  Gdy dopada Cię bezsenność
  Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  dieta Montignaca


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.