Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

Nina Jakubik
-
   

Kiedy zbliża się miesiączka większość kobiet odczuwa dyskomfort z tym związany. Dolegliwości rozpoczynają się na ogół 4-10 dni przed krwawieniem i znikają pierwszego lub drugiego dnia cyklu. Objawy to rozdrażnienie, zmęczenie, uczucie depresji, wzmożony apetyt (często niemożliwy do przezwyciężenia), przyrost masy ciała. Wszystkie te dolegliwości powodowane są zmianami hormonalnymi (estrogenu i progesteronu).

Z punktu widzenia medycznego nie są to przypadłości groźne, ale dla wielu kobiet bardzo uciążliwe. Dobrze zatem wiedzieć, że odpowiednia dieta może złagodzić ich odczuwanie:
1. dla spokoju wewnętrznego warto dostarczać organizmowi wapnia, który ma silne działanie uspokajające oraz tryptofanu (aminokwas) o podobnym działaniu.
Oba te związki występują w mleku, dlatego w okresach depresji, rozdrażnienia, obniżenia samopoczucia dobrze jest je pić.
Dodatkowo zwiększyć można spożycie tych produktów, które zwiększają produkcję serotoniny - hormonu szczęścia. Należą do nich żółty ser, banany i czekolada (ze względu na wysoką kaloryczność i wysoką zawartość tłuszczu, polecana w umiarkowanych ilościach, nie wskazana dla osób otyłych).
Stres łagodzić też można dostarczając zwiększoną ilość witamin z grupy, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W zespole napięcia przedmiesiączkowego szczególnie ważne jest dostarczanie witaminy B6, zawartej głównie w pełnoziarnistych produktach zbożowych, tłustych rybach, bananach i drobiu.

2. jeżeli kłopot sprawiają Ci obrzęki i bóle piersi, to powinnaś zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. W okresie przedmiesiączkowym zatrzymywanie płynów w organizmie jest zjawiskiem fizjologicznym, stąd też przykre dolegliwości. Z tego powodu powinnaś zdecydowanie ograniczyć spożycie soli kuchennej i rafinowanych cukrów prostych, które to zjawisko dodatkowo wzmagają. Sól zatem mniej niż zwykle, nie dosalaj potraw, unikaj gotowych produktów zawierających glutaminian sodu. Unikaj też także białego pieczywa, ciastek itp. Bóle i obrzęki piersi (mastalgię) można też łagodzić poprzez zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne, orzechy, ziarna zbóż). Nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają wrażliwość organizmu na podwyższone stężenie estrogenu, które odpowiada za obrzęki piersi.

3. jeżeli odczuwasz zwiększony apetyt, którego pohamowanie sprawia Ci kłopot, dostarczaj swojemu organizmowi węglowodanów złożonych i błonnika. Błonnik zaspokaja uczucie głodu. Działa jak swoisty wypełniacz, dodatkowo pozytywnie oddziałując na pracę układu pokarmowego. Zalecane więc są wszelkie warzywa i nieprzetworzone pełnoziarniste produkty. Dodatkowo zrezygnuj w tym czasie ze spożywania alkoholu, który obniża stężenie glukozy we krwi i wzmaga apetyt.


Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - dodano: 2007-01-29

                                

więcej artykułów tego autora:
  Dieta w ciąży
  Alergia pokarmowa u dzieci
  Gdy dopada Cię bezsenność
  Nadciśnienie tętnicze
  dieta Montignaca


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.