Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Alergia pokarmowa u dzieci

Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

Nina Jakubik
-
   

Alergia pokarmowa to często pierwsza występująca w życiu człowieka postać choroby alergicznej. Spowodowana jest kontaktem z silnymi alergenami, jakimi są białka mleka krowiego. Sposobem na uchronienie dziecka przed uczuleniem na pokarm może być długotrwałe karmienie piersią (co najmniej przez 6 miesięcy), które opóźnia moment zetknięcia się z alergenami mleka krowiego. Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy unikanie mleka i produktów mlecznych w czasie ciąży nie jest wskazane, gdyż nie udowodniono istnienia związku między spożywaniem mleka przez matkę a wystąpieniem choroby u dziecka.

Alergie cały czas stanowią przedmiot badań naukowych i wciąż są grupą chorób o których wiemy bardzo mało. Dlatego też przyczyna występowania alergii nie jest do końca poznana. Wiadomo jednak, że wszystkie choroby alergiczne częściej występują u tych osób, w których rodzinach są alergicy.

Diagnozowanie alergii opiera się na testach skórnych prowadzonych w poradniach alergologicznych. W przypadku małych dzieci (do 3 roku życia) testy nie wykazują jednak uczulenia, albo dają wyniki fałszywe.

W związku z tym ważnym kryterium w rozpoznaniu alergii pozostaje wywiad lekarski oraz obserwowane objawy.

Alergie pokarmowe dotyczą zarówno dzieci (najczęściej na mleko krowie, jaja kurze, orzeszki ziemne, kakao i cytrusy), jak i dorosłych (najczęściej na jaja kurze, orzeszki ziemne, cytrusy, ryby).
Spotyka się też występowanie objawów alergii pokarmowej u osób uczulonych na pyłki roślin, co spowodowane jest wystąpieniem tzw. reakcji krzyżowych. Oznacza to, że niektóre alergeny pokarmowe mogą wywoływać reakcję podobną do tej występującej po kontakcie z alergenem pyłków.

Objawy alergii pokarmowych:

W przypadku alergii pokarmowych najczęstszymi objawami są te dotyczące skóry. U dzieci i dorosłych pojawia się wysypka (na wyprostnych odcinkach kończyn: pod kolanami i na łydkach, na łokciach i przedramionach, na twarzy). Choroba może także dawać objawy ze strony układu oddechowego ( ataki duszności, katar, astma) oraz oczu (alergiczne zapalenie spojówek).
W przypadku reakcji krzyżowych najczęściej występującym objawem jest tzw. Zespół Alergii Ustnej (Oral Allergy Syndrom). Skóra wokół ust łuszczy się i pęka tworząc bolesne rany.

Skuteczna metoda leczenia farmakologicznego alergii pokarmowych nie istnieje. Leczenie odbywa się poprzez stosowanie tzw. diety eliminacyjnej, czyli takiej, w której nie występuje substancja wywołująca uczulenie. Ułożenie takiej diety wymaga kontaktu z dietetykiem, gdyż wykluczenie z jadłospisu ważnego składnika diety, jakim jest np. mleko, powoduje niedobór ważnych składników odżywczych (pełnowartościowe białko), mineralnych (wapnia) i witamin (D). Dlatego dieta musi być tak ułożona, by rekompensować te niedobory innymi produktami spożywczymi.
W przypadku niemowląt i małych dzieci, u których mleko jest podstawowym składnikiem diety, eliminacja opiera się na podawaniu im hydrolizatów mleka, czyli takich preparatów, w których duże cząsteczki białek zostały rozbite na mniejsze, dzięki czemu straciły one swoje działanie alergizujące.
Dodatkowym problemem jest często występująca alergia wieloważna, czyli taka, w której reakcja uczuleniowa pojawia się po zjedzeniu pokarmów z różnych grup produktów spożywczych. W przypadku tego typu alergii ułożenie optymalnej, pełnowartościowej diety jest niezmiernie trudne.
Efekty terapeutyczne diety są widoczne bardzo szybko po jej rozpoczęciu. W połączeniu z objawowym leczeniem farmakologicznym przynosi ulgę choremu i powoduje cofanie się zmian alergicznych.

____________________________________________________________________
Centrum Dietetyczne ProLinea jest firmą świadczącą usługi z zakresu szeroko rozumianego poradnictwa i leczenia żywieniowego. Swoim klientom oferuje porady indywidualne, warsztaty, szkolenia oraz pojedyncze wykłady dotyczące odżywiania. Usługi te kieruje zarówno do klientów indywidualnych jak i do firm.


Alergia pokarmowa u dzieci - dodano: 2006-10-05

                                

więcej artykułów tego autora:
  Dieta w ciąży
  Gdy dopada Cię bezsenność
  Nadciśnienie tętnicze
  Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  dieta Montignaca


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.