W zabiegach tych wykorzystuje się działanie substancji złuszczających, które w zależności od użytej substancji, jej stężenia, biologicznej dostępności w preparacie, wartości czynnika pH i czasu pozostawania na skórze działają na różnym poziomie skóry i dają różne efekty pielęgnacyjne i lecznicze.
Peelingi powierzchowne działają w obrębie zewnętrznych warstw naskórka. Zwykle do ich wykonywania wykorzystuje się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, migdałowy i inne, kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) głównie kwas salicylowy w stężeniu 1-30%, kwas trójchlorooctowy (TCA) w stężeniu do 25%, tretinoinę, płyn Jessnera, rezorcynę.
Peelingi Å›redniogłębokie docierajÄ… do górnej warstwy siateczkowatej skóry wÅ‚aÅ›ciwej – niszczÄ… wiÄ™c połączenia miÄ™dzykomórkowe wszystkich warstw naskórka, jak również górnych warstw skóry wÅ‚aÅ›ciwej. SÄ… to np.: TCA w stężeniu 50%, tzw. peelingi skojarzone (np. pÅ‚yn Jessnera lub kwas glikolowy z TCA), Yellow Peel.
Peelingi głębokie uzyskuje się głównie przy użyciu fenolu i są one bardzo uciążliwe dla osoby poddanej zabiegowi (substancja złuszczająca dociera aż do środkowej części warstwy siateczkowatej) i mogą być stosowane w ściśle określonych warunkach pod kontrolą lekarską (zwykle przez lekarzy medycyny estetycznej lub chirurgów plastyków).
Wskazania do wykonania peelingów chemicznych są bardzo szerokie. Obejmują takie problemy skórne jak trądzik (rozszerzone pory, zaskórniki, prosaki, nadmierny łojotok), różnego rodzaju przebarwienia, zmarszczki, rozstępy czy blizny.
Niższe stężenia kwasów dziaÅ‚ajÄ… przede wszystkim nawilżajÄ…co, powodujÄ… zwykle niewidoczne goÅ‚ym okiem zÅ‚uszczenia, wspomagajÄ… odnowÄ™ skóry poprzez delikatnÄ… stymulacjÄ™ komórek zwanych fibroblastami (komórki te produkujÄ… kolagen i elastynÄ™ – czyli główne włókna podporowe skóry odpowiadajÄ…ce za jej elastyczność i jÄ™drność). Zwykle sÄ… to stężenia wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, a także – w tych najniższych stężeniach (6-12%) - w preparatach do użytku domowego. Im wyższe stężenie kwasu tym silniejszy efekt zÅ‚uszczenia (a co za tym idzie także oczyszczania skóry), pobudzenia procesów regeneracyjnych i usuwania różnych defektów skórnych. Należy pamiÄ™tać, że aby usunąć zmianÄ™ znajdujÄ…cÄ… siÄ™ na danej głębokoÅ›ci naskórka, czy skóry wÅ‚aÅ›ciwej, trzeba zadziaÅ‚ać substancjÄ… zÅ‚uszczajÄ…cÄ… na tym wÅ‚aÅ›nie wybranym poziomie.
Im głębszy peeling, tym skuteczniejsza naprawa uszkodzonych włókien elastycznych i odbudowa kolagenu w skórze, a także pogrubienie żywych warstw naskórka. Peelingi chemiczne regulują proces rogowacenia naskórka, co ma znaczenie zarówno w przypadku suchej skóry (zmniejsza się szorstkość naskórka), jak tez łojotokowej/trądzikowej (zmniejsza się skłonność do powstawania zamkniętych zaskórników). Zwiększają nawilżenie naskórka jak również regulują wydzielanie łoju (np. kwas migdałowy zmniejsza wydzielanie łoju o około 30%).
O ile inne metody oczyszczania skóry najlepiej łączyć z dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o tyle seria zabiegów złuszczania naskórka sama w sobie daje bardzo dobre i dosyć długotrwałe rezultaty pielęgnacyjne. Rodzaj peelingu dobiera zawsze osoba przeprowadzająca zabieg i jest to zawsze uzależnione od: problemu skórnego, rodzaju skóry, aktywności zawodowej osoby poddanej zabiegowi itd.
IstniejÄ… oczywiÅ›cie przeciwwskazania do wykonywania peelingów chemicznych – sÄ… to: sÅ‚oÅ„ce (ponieważ promieniowanie ultrafioletowe sprzyja m.in. powstawaniu przebarwieÅ„, wiÄ™kszość peelingów powinno siÄ™ robić w okresach zmniejszonego nasÅ‚onecznienia – tj. wiosnÄ… i jesieniÄ…), bardzo wrażliwa, alergiczna, pÅ‚ytko unaczyniona skóra, choroby skóry wirusowe, bakteryjne, grzybicze, trÄ…dzik w fazie ropnej.
__________________________________________________________________________________

Peelingi chemiczne - dodano: 2007-03-18