
- Demakijaż i tonizacja (na tym etapie dokonywana jest ocena kondycji skóry, kosmetyczka przeprowadza także wywiad dotyczący stanu zdrowia, trybu życia, stosowanej pielęgnacji skóry) i wybór odpowiedniego zabiegu
- Peeling dostosowany do potrzeb skóry (czasami z tego etapu rezygnujemy), czasami kosmetyczka przy mocno zrogowaciaÅ‚ym naskórku pomaga sobie specjalnÄ… obracajÄ…cÄ… siÄ™ szczoteczkÄ… (z ang. brushing). Wybór peelingów jest bardzo duży – od mocniejszych gruboziarnistych po delikatne enzymatyczne, lub z maÅ‚ymi stężeniami kwasów owocowych. Niektóre piÄ™knie pachnÄ… i sÄ… bardzo przyjemne w odczuciu. Wykonuje siÄ™ tez naturalne caÅ‚kowicie peelingi, np. z ziół, otrÄ™bów.
- Peeling kawitacyjny, który przygotuje skórę na lepsze przyjęcie składników zawartych w kosmetykach (czasami z tego etapu rezygnujemy; większość zabiegów firmowych nie przewiduje wykonywania peelingu kawitacyjnego należy to więc traktować jako usługę dodatkową). Jest to peeling wykonywany przy użyciu ultradźwięków który bezboleśnie oczyszcza skórę i delikatnie ją pobudza.
- Nawilżanie/Odżywianie – na tym etapie nakÅ‚adane sÄ… aktywne preparaty - mogÄ… to być rozmaite koncentraty, ampuÅ‚ki. Niektóre z nich „wtÅ‚acza” siÄ™ w skórÄ™ za pomocÄ… aparatury – może być to np. sonoforeza (czyli wykorzystanie ultradźwiÄ™ków do głębszego wprowadzenia preparatów), bÄ…dź jonoforeza (wykorzystanie prÄ…du niskiej czÄ™stotliwoÅ›ci) lub połączenie obu tych metod. SÄ… one niebolesne a bardzo skuteczne – przenikalność substancji chemicznych przy tych metodach jest nieporównanie wiÄ™ksza niż przy tradycyjnej aplikacji kosmetyku. Ma to też swoje minusy – trzeba bardzo uważnie dobierać kosmetyki do takiego zabiegu – nie powinny one zawierać konserwantów, drażniÄ…cych substancji itp.
- Same przyjemnoÅ›ci – czyli masaż! Masaż wykonujemy jeÅ›li pozwala na to stan skóry – czyli nie jest ona nadmiernie podrażniona, nie ma stanów zapalnych, nie jesteÅ›my w trakcie menstruacji czy np. po ekstrakcji zÄ™ba lub w czasie infekcji. Rodzaj masażu i preparaty na jakich jest on wykonywany kosmetyczka dobiera do rodzaju skóry. Przy skórze tÅ‚ustej najlepiej sprawdzajÄ… siÄ™ preparaty żelowe lub z niewielkÄ… domieszkÄ… olei zawierajÄ…cych NNKT. W przypadku skóry suchej można masaż wykonać na specjalnym kremie lub na olejach roÅ›linnych. Jest to najprzyjemniejsza część zabiegu – szczególnie jeÅ›li w pomieszczeniu jest miÅ‚a, intymna atmosfera, jeÅ›li czuć olejki eteryczne i sÅ‚uchamy piÄ™knej, relaksujÄ…cej muzyki... Taki masaż to totalne odprężenie – nie tylko dla naszej, skóry ale też dla ducha i caÅ‚ego ciaÅ‚a. Najczęściej wykonywany jest klasyczny masaż twarzy który doskonale wpÅ‚ywa na kondycjÄ™ skóry (przyspiesza krążenie krwi, limfy, pobudza metabolizm komórkowy), wzmacnia mięśnie i tkankÄ™ łącznÄ…. Nieco rzadziej drenaż limfatyczny (stosowany np. przy obrzÄ™kach) lub japoÅ„ski masaż shiatsu (który polega na uciskaniu odpowiednich punktów energetycznych na twarzy, czasem tez na gÅ‚owie). Coraz częściej można spotkać odrobinÄ™ egzotyki – masaż pÄ™dzelkowy, masaż muszlami czy kamieniami takimi jak np. riolity. Niezwykle przyjemnie odbierane sÄ… masaże ciepÅ‚ymi kamieniami np. bazaltowymi lub bursztynami.
- A na koniec – maseczka, czyli kolejne 20-30 minut bÅ‚ogiego lenistwa. Maseczka dobierana jest do potrzeb skóry – najpopularniejsze sÄ… maski algowe – które dobrze nawilżajÄ…, napinajÄ… lekko skórÄ™, wyciszajÄ…. Zwykle sÄ… to specjalne maski, które po naÅ‚ożeniu na skórÄ™ zastygajÄ… tak by można je byÅ‚o zdjąć jednym ruchem lub mikronizowane algi (w postaci papki) o wiÄ™kszym dziaÅ‚aniu odżywczym. Stosuje siÄ™ także maseczki zioÅ‚owe, kremowe, z rozmaitymi wyciÄ…gami roÅ›linnymi i witaminami. CzÄ™sto – zwÅ‚aszcza w przypadku cer tÅ‚ustszych stosuje siÄ™ glinki, bÅ‚oto z Morza Martwego, borowinÄ™. Popularna i niezwykle lubiana jest czekolada – zwÅ‚aszcza w smutne jesienne i zimowe dni. Apetycznie pachnÄ…ce i niezwykle odżywcze sÄ… maseczki z mleka, miodu. Wspaniale dziaÅ‚ajÄ… także ciepÅ‚e kompresy z olejami roÅ›linnymi i olejkami aromaterapeutycznymi. Czasami w przypadku bardzo suchych, maÅ‚o elastycznych skór stosuje siÄ™ tzw. maseczki gipsowe. NakÅ‚ada siÄ™ je na inne, uprzednio naÅ‚ożone preparaty. W trakcie zastygania wydzielajÄ… ciepÅ‚o intensyfikujÄ…c tym samym wchÅ‚anianie skÅ‚adników odżywczych i nawilżajÄ…cych.
- JeÅ›li trzeba nakÅ‚adamy krem. Po usuniÄ™ciu maseczki – szczególnie masek algowych - czasami trzeba dodatkowo naÅ‚ożyć krem nawilżajÄ…cy który przedÅ‚uży dziaÅ‚anie zabiegu i dodatkowo nawilży skórÄ™.
- Dla zdesperowanych makijaż – to oczywiÅ›cie dla osób, które źle siÄ™ czujÄ… bez make-up’u. Zwykle lepiej jest pozwolić skórze po zabiegu funkcjonować naturalnie bez kosmetyków kolorowych ale czasem przytrafia siÄ™, że klientka ma ważne spotkanie i musi wyglÄ…dać profesjonalnie. MiÅ‚o jeÅ›li salon do którego idziemy oferuje takÄ… usÅ‚ugÄ™ gratisowo.
- Wskazówki i porady. Kosmetyczka powinna powiedzieć, jak pielęgnować skórę, jak nie dopuszczać do jej przesuszania, jak często korzystać z tego typu zabiegów w salonie.
Zabiegi nawilżajÄ…ce sÄ… bardzo przyjemne i bardzo lubiane przez klientki. JeÅ›li nie mamy czasu na peÅ‚ny zabieg warto skorzystać z półzabiegu – np. z naÅ‚ożenia maseczki lub z masażu, który jeÅ›li jest wykonany na odpowiednim preparacie to Å›wietnie potrafi wpÅ‚ynąć na kondycje skóry. Czasami konieczne jest wykonanie serii zabiegów – nie należy siÄ™ zrażać, jeÅ›li rezultat po jednym zabiegu nie jest doskonaÅ‚y – bywa że nie jest możliwe zregenerowanie skóry w tak krótkim czasie i trzeba kilku tygodni by nasza skóra „stanęła na nogi”.
PamiÄ™tajmy że jak zawsze najważniejsza jest codzienna pielÄ™gnacja skóry – Å‚agodna i systematyczna. PamiÄ™tajmy o odpoczynku, odpowiednio dÅ‚ugim Å›nie, zdrowym odżywianiu, o wysiÅ‚ku fizycznym i spacerach. Koniecznie o filtrach przeciwsÅ‚onecznych, nakÅ‚adanych hojnÄ… rÄ™kÄ… – zwÅ‚aszcza w okolice oczu. O niepaleniu papierosów! ZimÄ… nawilżajmy pomieszczenia w których przebywamy, czÄ™sto je wietrzmy. ChroÅ„my skórÄ™ kosmetykami o bardziej treÅ›ciwej konsystencji tak by stanowiÅ‚y barierÄ™ mechanicznÄ… przed wiatrem i mrozem. Przy suchej skórze także odpowiedni podkÅ‚ad i puder stanowiÄ… dodatkowÄ… ochronÄ™. Również latem, gdy sÅ‚oÅ„ce mocno operuje, stosujmy podkÅ‚ady oprócz dobrych kremów z filtrami. Szczególnie jeÅ›li mamy wÄ…tpliwe szczęście posiadać rozszerzone narzynka na twarzy.
Ponieważ zabiegi nawilżające są szczególnie przyjemne i relaksujące warto z nich skorzystać choćby właśnie dla odprężenia i oderwania się od codzienności. Świetny relaks to także nawilżanie i odżywianie skóry całego ciała o czym wkrótce Wam opowiem... Polecam!
Nawilżanie skóry w gabinecie - dodano: 2007-10-19