
MÄ…dra kobieta wie, że dobrze jest dbać o ciaÅ‚o caÅ‚y rok – z pewnoÅ›ciÄ… nam siÄ™ za to odwdziÄ™czy :) Co jednak jeÅ›li zapomniaÅ‚yÅ›my siÄ™ nieco?
JeÅ›li chodzi o ciepÅ‚e, sÅ‚oneczne dni najważniejsze jest regularne zÅ‚uszczanie naskórka – szczególnie po 35 roku życia. Zapewni ono gÅ‚adkość naskórka, poprawia krążenie, pobudza funkcje metaboliczne i uÅ‚atwia wchÅ‚anianie preparatów odzywczych.
Na rynku jest wiele preparatów peelingujÄ…cych – polecaÅ‚abym te delikatne, oparte na naturalnych skÅ‚adnikach. W pielÄ™gnacji zawsze obowiÄ…zywać powinna zasada – „mniej znaczy wiÄ™cej” – nie traktujmy wiÄ™c naszego ciaÅ‚a jak pole doÅ›wiadczalne. Skóra lubi być „odnowiona” i odÅ›wieżona ale nie starta do bólu – to pozbawia jÄ… warstwy ochronnej i paradoksalnie wzmacnia procesy rogowacenia.
Peelingi można podzielić na:
- mechaniczne – zawierajÄ…ce naturalne skÅ‚adniki takie jak cukier, sól, piasek, rozdrobnione pestki roÅ›lin etc. oraz zawierajÄ…ce sztucznie wytworzone granulki różnej wielkoÅ›ci, o różnym stopniu Å›cieralnoÅ›ci.
Z doÅ›wiadczenia zawodowego wiem, że te naturalne sÄ… delikatniejsze, lepiej pracujÄ… ze skórÄ… i sÄ… ekonomiczne/ekologiczne, co popieram. - enzymatyczne – tu do dziaÅ‚ania wchodzÄ… enzymy roÅ›linne – np z ananasa, papai i inne a także kwasowe – zawierajÄ… one organiczne kwasy pochodzÄ…ce z roÅ›lin – kwas mlekowy, jabÅ‚kowy w niewielkich stężeniach – otrzymywane z surowca roÅ›linnego lub laboratoryjnie. Peelingi enzymatyczne i kwasowe wybieraj jesli Twoja skóra nie lubi zÅ‚uszczania mechanicznego, uważaj jednak jeÅ›li masz skÅ‚onnoÅ›ci do alergii, gdyż sÄ… to dość aktywne preparaty.
Przy bardzo delikatnej, wrażliwej skórze polecam peeling z pÅ‚atków owsianych wczeÅ›niej namoczonych – nie tylko delikatnie zÅ‚uszczy naskórek ale też dobrze go odżywi i nawilży, nadaje siÄ™ do każdego typu skóry, także dzieciÄ™cej (np skóry gÅ‚owy przy ciemieniszczce)
Peelinguj swojÄ… skórÄ™ nie częściej niż raz w tygodniu. Zawsze po peelingu zrób automasaż, najlepiej ekologicznym olejkiem – może być migdaÅ‚owy, kokosowy czy jeÅ›li masz bardzo suchÄ… skórÄ™, poszukaj w skÅ‚adzie olejku/balsamu masÅ‚o karite. Szczególnie polecam do pielÄ™gnacji ciaÅ‚a preparaty naturalne bogate w oleje i masÅ‚a roÅ›linne gdyż zawierajÄ… one minimum dodatków konserwujÄ…cych a dostarczajÄ… mnóstwa witamin, kwasów nienasyconych, steroli i innych zwiÄ…zków. DziÄ™ki temu wzmacniajÄ… struktury skóry, chroniÄ… jÄ… przed przedwczesnym starzeniem. DostarczajÄ…c regularnie witamin – tych w pożywieniu i w postaci kosmetyków przygotujesz swojÄ… skórÄ™ odpowiednio na trudnÄ… dla niej wakacyjnÄ… aurÄ™. Należy pamiÄ™tać, że sÅ‚oÅ„ce to nie tylko opalenizna – pod niÄ… najczęściej kryje siÄ™ wiele uszkodzeÅ„ takich jak zniszczenie kolagenu, elastyny, osÅ‚abienie naczyÅ„ krwionoÅ›nych, wysuszenie naskórka a tym samym osÅ‚abienie jego funkcji ochronnych.
Zatem by przygotować skórę na nadejście lata dużo ją nawilżamy i traktujemy troskliwie.
Dieta
WiosnÄ… Twoje ciaÅ‚o prosi siÄ™ o oczyszczanie. Zrób to z gÅ‚owÄ… – unikaj jednoskÅ‚adnikowych diet i wszystkich bardzo modnych – każdy dietetyk powie, że dieta to zmiana poglÄ…dów na jedzenie przede wszystkim. CiepÅ‚e miesiÄ…ce sprawiajÄ…, że możemy ograniczyć spożywanie produktów zwierzÄ™cych – a to bÄ™dzie dla ciaÅ‚a najlepszy wybór. JeÅ›li chcesz mieć promiennÄ… skórÄ™ i wiele energii, przejdź na jakiÅ› czas (a najlepiej na staÅ‚e) na dietÄ™ roÅ›linnÄ…, jak najmniej przetworzonÄ…. Polecam gorÄ…co książkÄ™ „Widelec zamiast noża” – tam poczytasz o wielu mitach, które funkcjonujÄ… na temat diet roÅ›linnych a także dowiesz siÄ™, co jesz spożywajÄ…c miÄ™so i mleko. OczywiÅ›cie dieta roÅ›linna wymaga zbilansowania – poszukaj gotowych diet, a najlepiej skorzystaj z wizyty u dietetyka (promujÄ…cego takÄ… dietÄ™) Unikaj gotowych suplementów – nic dobrego nie wnoszÄ…, a może nawet szkodzÄ…. JeÅ›li już, korzystaj z preparatów roÅ›linnych – alg, skrzypu, aloesu. Polub zioÅ‚a rosnÄ…ce wolno na polach i łąkach – pokrzywa czy np. czerwona koniczyna nic nie kosztuje, a Å›wietnie wzmocni CiÄ™. Dieta połączona z piciem soków rÄ™cznie robionych z warzyw, owoców i ziół plus mÄ…dra suplementacja poprawi funkcjonowanie ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego, usprawni pracÄ™ nerek, wÄ…troby, skóry, zrównoważy hormony, poprawi pracÄ™ serca i ukÅ‚adu krwionoÅ›nego. Możesz liczyć na Å›wietne efekty, które zadziwiajÄ… niejednego lekarza! A Twoja skóra z radoÅ›ciÄ… przyjmie takie zmiany poprawiajÄ…c elastyczność, jÄ™drność. Å»egnaj cellulicie ;)
O cellulicie słów kilka
Jak już wspomniaÅ‚am cellulit bardzo nie lubi roÅ›lin – zawartych w nich enzymów, bÅ‚onnika, witamin. Co jeszcze można zrobić? OczywiÅ›cie regularna gimnastyka jest czymÅ› czego nie da siÄ™ zastÄ…pić w pielÄ™gnacji i ochronie zdrowia. Dobierz takÄ…, jakÄ… lubisz – nigdy nie zamÄ™czaj swego ciaÅ‚a – przesada we wszystkim jest niezdrowa. Prócz gimnastyki polecam szczotkowanie ciaÅ‚a naturalnym wÅ‚osiem – na sucho lub mokro. Zabiegi/okÅ‚ady bÅ‚otne, algowe na przykÅ‚ad w połączeniu z masażem manualnym lub baÅ„kÄ… chiÅ„skÄ….
Czego nie bÄ™dÄ™ polecać? Tony kosmetyków antycellulitowych na półce – szkoda Twoich pieniÄ™dzy. Uważaj też na zabiegi maszynowe w salonach – tak naprawdÄ™ dziaÅ‚anie dÅ‚ugotrwaÅ‚e maszyn jest nam nieznane. Skóra i tkanki pod niÄ… bywajÄ… po takich zabiegach przestymulowane, miejscami wyglÄ…dajÄ… jakby byÅ‚y bez życia. DziaÅ‚anie z cellulitem i kilogramami zawsze powinno zaczynać siÄ™ od Å›rodka, a to co robimy na zewnÄ…trz niech bÄ™dzie wspomaganiem, a nie głównym dziaÅ‚aniem. Może to bardziej uciążliwe, ale efekty sÄ… dÅ‚ugotrwaÅ‚e, a przede wszystkim – w ten sposób pozostaniesz zdrowa.
Włosy
Ochrona przed sÅ‚oÅ„cem to przede wszystkim tzw. olejowanie wÅ‚osów. Tak robiÄ… wszystkie kobiety żyjÄ…ce w gorÄ…cych krajach. NamaszczajÄ… swoje wÅ‚osy – na noc (ale można krócej) olejami pielÄ™gnujÄ…cymi – takimi jak olej kokosowy, arganowy – a nastÄ™pnie kilkukrotnie zmywajÄ… je. To sprawia, że wÅ‚osy sÄ… dobrze odżywione, gÅ‚adkie i chronione przed dziaÅ‚aniem wysokich temperatur i promieni sÅ‚onecznych. Staraj siÄ™ kupować oleje certyfikowane w sklepach ekologicznych/zielarskich. Po zabiegu olejowania, jesli jest taka potrzeba, możesz wÅ‚osy delikatnie w trakcie ostatniego mycia zakwasić. JeÅ›li zdecydujesz siÄ™ na olejowanie wÅ‚osów, odstaw kosmetyki z silikonami – nie ma potrzeby ich stosowania, a niepotrzebnie obciążajÄ… wÅ‚osy. Olejować możesz także paznokcie stóp i dÅ‚oni – w tym celu na jakiÅ› czas możesz na dÅ‚onie w które wmasujesz wczeÅ›niej olej naÅ‚ożyć rÄ™kawiczki a stopy owiÅ„ foliÄ… spożywczÄ…. W ten sposób Twoje paznokcie wzmocniÄ… siÄ™ i bÄ™dÄ… dobrze nawilżone. Olej doceni także skóra stóp i dÅ‚oni. Najlepiej nakÅ‚adaj go po peelingu/zabiegu pedicure.
Filtry UV
O filtrach zapewne czytaÅ‚aÅ› już wiele artykułów – to co najważniejsze zawrÄ™ w kilku punktach:
- stosuj wysokie filtry – ( te z nr 5 nic nie chroniÄ… ;) – i tak siÄ™ opalisz
- wybieraj kosmetyki ekologiczne, chyba że z jakiś względów preferujesz filtry chemiczne
- pamiętaj o wysokiej ochronie uvb i uva
- by dobrze ochronić twarz potrzebujesz na nią nałożyć kosmetyku w ilości około łyżeczki od herbaty (tak!)
- jeśli nie stosujesz filtrów wodoopornych korzystając z kąpieli regularnie smaruj swoje ciało
- pamiÄ™taj by posmarować siÄ™ na pół godziny przed wyjÅ›ciem z domu – daj filtrowi czas by zaczÄ…Å‚ dziaÅ‚ać
- Twojej twarzy nie wystarczy stosowanie podkłady z filtrem
- pokochaj kapelusze i okulary przeciwsłoneczne
- unikaj solarium
Przygotowanie ciała na lato - dodano: 2013-06-20