Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Pasterka - magiczna msza w środku nocy

redakcja

-
   

Pasterka - magiczna msza w środku nocy
Po uroczystej kolacji wigilijnej tłumy Polaków wraz z całymi rodzinami udają się w nocy do kościoła, na pasterkę. W ten sposób uroczyście świętują przyjście na świat bożego dzieciątka. Jest to element tradycji, który na trwałe wpisał się w historię Świąt Bożego Narodzenia i to nie tylko tych obchodzonych w Polsce. Pasterka jest magiczną nocną mszą niezwykle popularną w całym katolickim świecie. Poznajcie jej historię…

Pasterka jest wspomnieniem oczekiwania i modlitwy pasterzy zmierzających do Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Odprawia się ją w kościele od IV wieku. Wcześniej, przez pierwsze trzysta lat po narodzeniu Chrystusa, obchodzono jedynie datę jego zmartwychwstania, w IV wieku zaczęto też świętować narodziny. Przyświecające im wyjątkowe uroczystości składały się z trzech mszy, z czego pierwsza - zwana pasterką - rozpoczynała się o północy z 24 na 25 grudnia niezwykłym obrzędem liturgicznym związanym z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego natury ludzkiej i Jego przyjścia na świat.

Dziś jest podobnie – uroczystości świętowania narodzin Jezusa otwiera uroczysta pasterka, którą ze względu na liczbę chętnych odwiedzających tej nocy kościoły odprawia się nie tylko o północy, ale też nieco wcześniej o godz.
22.00. W wielu dużych parafiach, aby pomieścić tego dnia wszystkich chętnych, którzy przychodzą uczcić tradycję, organizowane są zwyczajowo dwie pasterki ta wcześniejsza i ta tradycyjna o północy. Obie odprawiane są w ten sam sposób i niczym poza czasem rozpoczęcia się od siebie nie różną.

Pasterka jest radosną mszą pełną muzyki i wypełnioną śpiewem pięknych kolęd, które w nocy brzmią zdecydowanie inaczej niż rano czy za dnia. Fakt, że odbywa się w nocy dodaje jej magii i niezwykłości i dlatego tak chętnie przychodzą na nią tłumnie i dorośli, i małe dzieci, które z zachwytem oglądają przygotowaną w kościołach szopkę ku pamięci tego, co wydarzyło się w Betlejem i śpiewają kolędy.


Pasterka - magiczna msza w środku nocy - dodano: 2011-12-14

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.