Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jak karać dziecko, gdy jest niegrzeczne?

Dorota Topczewska Dorota Topczewska - psycholog
Gabinet Psychologiczno-Pedagogiczny METHANOIA, Wrocław

-
   

Kiedy chcemy ukarać nasze dziecko musimy pamiętać o tym, że możliwość zapamiętania zasad jest zależna od wieku dziecka oraz o tym, że nasz maluch nie zawsze potrafi zastosować zasadę pomimo tego, że nam ją słownie powtórzy. Możemy karać dziecko wtedy, kiedy wiemy, że daną zasadę udało mu się z powodzeniem kilka razy zastosować. Jeżeli dziecko stosuje daną zasadę i nagle zapomina o niej możemy je ukarać tylko wtedy, gdy taką karę wcześniej zapowiemy. Zwykle powinno to być najpierw powtórzenie zasady z zapowiedzią, że gdy ją przekroczy to będzie ukarane. Następnym razem, gdy sytuacja się powtarza jeszcze raz upominamy dziecko pokazując mu nasze niezadowolenie. Dopiero za trzecim lub czwartym razem możemy zastosować karę. Kara ta powinna być adekwatna do czynu dziecka. Zwykle najlepszą karą jest zabronienie mu aktywności, które sprawiają mu dużą przyjemność. Może być to np. zakaz oglądania dobranocki lub innego programu telewizyjnego, nie przeczytanie mu na dobranoc bajki lub zakaz jedzenia łakoci.

Nie powinniśmy karać naszego malucha deprecjonując (poniżając) np. jesteś niegrzeczny, nie kocham cię, jesteś brzydki, ty zawsze…, lub odrzucając go np. nie tul się do mnie, nie chcę cię widzieć, idź sobie. Upominamy dziecko zawsze wskazując na to, co zrobiło źle, np. nie podoba mi się, że znów postawiłeś kubek na brzegu stołu, nie wolno ciągnąć kota za ogon, bo go to boli, itd.


 
 
 
Dorota Topczewska
Gabinet Psychologiczno-Pedagogiczny METHANOIA, Wrocław

więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ

zobacz inne porady autora:
Jak postępować ze zbuntowanym dwulatkiem?
Jak poskromić złośnika?

  więcej artykułów tego autora:
  Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci

 

Jak karać dziecko, gdy jest niegrzeczne? - dodano: 2002-11-24


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.