Bon turystyczny - dla kogo, jak otrzymać, jak wykorzystać « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Bon turystyczny - dla kogo, jak otrzymać, jak wykorzystać

-
Bon turystyczny - dla kogo, jak otrzymać, jak wykorzystać
Pandemia koronawirusa odbiła się niestety negatywnie na większości branż i co za tym idzie na portfelach Polaków. W ramach działań pomocowych w życie weszły przepisy ustawy wprowadzającej bon turystyczny, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin w organizacji wakacyjnych wyjazdów oraz pośrednio pomoc krajowej branży turystycznej. Kto może skorzystać z bonu turystycznego i na jakich zasadach można go otrzymać?

Bon turystyczny jest to najnowszy rządowy program socjalny, który ma także wspomóc polską branżę turystyczną po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Branża turystyczna znalazła się w czołówce dotkniętych przez zamrożenie gospodarki.

Co to jest bon turystyczny?


Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Jest to jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł, który przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Jak działa bon turystyczny?


Bon turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Bon będzie mógł być wykorzystany do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon będzie można wykorzystać w ramach wyjazdów wypoczynkowych w Polsce. Polska Organizacja Turystyczna koordynuje prace nad powstaniem katalogu bazy turystycznej.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?


Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło 18 lat oraz rodzin z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością. Podobnie jak w przypadku programu Rodzina 500 Plus, bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów.

Ministerstwo rozwoju podało, że dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?


Bon można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Bon turystyczny będzie wypłacany automatycznie, nie trzeba będzie wnioskować ponownie o bon, jeśli korzysta się z programu 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu w danym miejscu wypoczynku.

W momencie uruchomienia programu Polskiego Bonu Turystycznego zacznie działać specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon turystyczny

Bon turystyczny - dla kogo, jak otrzymać, jak wykorzystać - dodano: 2020-07-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.