Koncesje
Nowa ustawa ograniczyła koncesjonowanie działalności gospodarczej tylko do sześciu szczególnych dziedzin aktywności gospodarczej, które wymagają reglamentacji państwa ze względu na swoje znaczenie. Następujące dziedziny działalności gospodarczej podlegają koncesjonowaniu:
- poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze;
- wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
- wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią
- ochrona osób i mienia
- rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych
- przewozy lotnicze
Przepisy ustawy o swobodzie działalności wydłużyły minimalny okres , na jaki jest udzielana koncesja z 2 do 5 lat. Ustawodawca przyznaje wnioskodawcy prawo skrócenia tego okresu. Wprowadzono nowy tryb postępowania o udzielenie koncesji przez wprowadzenie instytucji przetargu w przypadku ubiegania się wielu przedsiębiorców o ograniczoną liczbę koncesji.
Ustawa utrzymała część obowiązujących zezwoleń w celu sprawowania nadzoru w szczególnie wrażliwych sferach działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami ustaw szczególnych, wskazanych w art.75 ustawy o swobodzie działalności, w tym m.in.:
- o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- o grach i zakładach wzajemnych
- o specjalnych strefach ekonomicznych
- o ruchu drogowym (w zakresie produkcji tablic rejestracyjnych)
Regulowana działalność gospodarcza.
Ograniczenie ingerencji organów administracji publicznej w procesie podejmowania działalności gospodarczej możliwe jest dzięki zastąpieniu zezwoleń wpisem do Rejestru Działalności Regulowanej, dokonywanym na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy o spełnieniu wymogów przewidzianych przez prawo dla wykonywania wskazanego rodzaju działalności. Złożenie wniosku o wpis do rejestru działalności regulowanej oraz złożenie stosownego oświadczenia jest wystarczające dla rozpoczęcia takiej działalności.
Przykładem działalności podlegającej wpisowi w Rejestrze Działalności Regulowanej są usługi turystyczne. Zgodnie z art. 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenie na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.
koncesje oraz Rejestr Działalności Regulowanej - dodano: 2006-04-12