ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Świerzb

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Świerzb
Świerzb jest chorobą zakaźną wywoływaną przez rodzaj roztoczy. Czynnikiem powodującym tę chorobę jest świerzbowiec ludzki, którego zapłodniona samiczka przenika do naskórka i drąży w nim tzw. norkę świerzbowcową. Dziennie składa ona około 2-3 jaj i ginie po kilku tygodniach. Z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu ok. 3 tygodni przekształcają się w dojrzałe świerzbowce. Okres wylęgania zależny jest od masywności zakażenia i wynosi od 3 dni do około 3 tygodni.

  1. Świerzb - jak dochodzi do zakażenia?
  2. Świerzb - objawy
  3. Świerzb - rozpoznanie choroby
  4. Świerzb - leczenieŚwierzb - jak dochodzi do zakażenia?


Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu – człowiek od człowieka lub za pośrednictwem przedmiotów codziennego użytku - najczęściej pościeli. Rozgrzanie ciała sprzyja przedostawaniu się zapłodnionych samic do naskórka.


Świerzb - objawy


Cechą charakterystyczną tej choroby jest świąd nasilający się szczególnie w nocy. Świąd nasila się w porze nocnej pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli - dlatego można zaobserwować u dzieci jak i dorosłych niespokojny sen, częste drapanie się.

Najczęstszym umiejscowieniem się świerzbu są palce rąk, zgięcia i fałdy skóry, okolice pępka i brodawek sutkowych u kobiet i okolice narządów płciowych u mężczyzn oraz pośladki.

U dzieci charakterystyczne jest zajęcie dłoni i podeszw stóp - najczęściej obserwuje się pojedyncze czerwonawe grudki. W w/wym. miejscach dochodzi do powstania wysypki grudkowo - pęcherzykowej.

W wyniku drapania powstają linijne przeczosy oraz może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego miejsc zajętych przez świerzba.
U osób dbających o higienę objawy chorobowe mogą być trudno uchwytne.


Świerzb - rozpoznanie choroby


Rozpoznanie ustala się na podstawie powyższych objawów tj. nor świerzbowcowych, wysypki grudkowo - pęcherzykowej i świądu nasilającego się przede wszystkim w nocy, bardzo pomocny jest wywiad dotyczący świądu u członków najbliższej rodziny.

Dość dużym problemem jest rozpoznanie choroby u małych dzieci - bardzo często dzieci trafiają do lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie najczęściej rozpoznawana jest jakaś postać alergii. Niewłaściwy dobór leków powoduje rozwój choroby, najczęściej dochodzi do powikłań bakteryjnych. W przypadku stwierdzenia podobnych objawów najlepiej od razu zgłosić się do poradni dermatologicznej.


Świerzb - leczenie


Samo leczenie polega na stosowaniu zewnętrznie maści lub płynów.

Należy pamiętać przy tym, żeby po zakończonym leczeniu nie używać w ciągu 14 dni bielizny osobistej i ubrań uprzednio noszonych. Ubrania powinny być wyprane i uprasowane, tak samo powinno się postąpić z pościelą. W związku z tym, że choroba cechuje się dużą zakaźnością, powinno się profilaktycznie przeleczyć wszystkich członków rodziny lub osoby z najbliższego otoczenia

Świerzb na ręce


Opr. 2003-10-17

Świerzb - dodano: 2020-01-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.