Małe dziecko - porady « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Małe dziecko

Gdy maluch obgryza paznokcie

Przede wszystkim zadbaj o paznokcie swojego dziecka, aby były one równo i gładko przycięte. Maluch nie będzie miał wtedy co obgryzać. Możesz także zaopatrzyć się w specjalny płyn przeciw obgryzaniu paznokci (ma gorzki smak). Preparat nie uszkadza paznokci i nie drażni błony śluzowej jamy ustnej. Dostępny jest w drogeriach i aptekach.

Czytaj więcej »

Jak dobrać buty dla dziecka, czyli zdrowe stópki

Wybierając buty dla malucha pamiętajmy, że między czubkiem buta, a końcami palców powinno zostać ok 1,5 cm. Dlatego przed zakupami warto zmierzyć podeszwę stopy dziecka i dodać do wyniku 1,5 cm. Wygodny but powinien być dopasowany w okoliczach podudzia, ale luźny w okolicach palców. Niski obcas z kolei wspomaga równomierne rozłożenie...

Czytaj więcej »

Jak obcinać dziecku paznokcie?

Możesz użyć do tego nożyczek o zaokrąglonych końcach. Dobrze jest obcinać paznokcie zaraz po kąpieli, wtedy są one miękkie i czyste. Pomyśl o tym, aby zająć czymś malucha np. podaj mu do rączki jakąś zabawkę lub włącz ulubioną bajkę.

Czytaj więcej »

Nierówność źrenic

Nierówność źrenic jest dość często spotykana u dzieci. Jeśli różnica pomiędzy nimi jest taka sama niezależnie od natężenia oświetlenia, to mamy do czynienia z fizjologią. Jeśli różnice w wielkości nasilają się wraz ze zmianą oświetlenia, wizyta u okulisty jest konieczna.

Czytaj więcej »

Owsiki

Samce owsików mają ok. 6–8 mm długości, samiczki nawet 15 mm. Składanie jaj powoduje: • uciążliwy świąd w okolicy odbytu, • niepokój, • zgrzytanie zębami. Owsiki widoczne są w kale. W chorobie często dochodzi do samozakażenia, gdyż dzieci podczas snu drapią okolice odbytu i przenoszą jaja do ust....

Czytaj więcej »