ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Sucha skóra u noworodka - co stosować?

-
Sucha skóra u noworodka - co stosować?
Sucha skóra u noworodka może być przejściowym stanem fizjologicznym, wynikającym z niedojrzałości gruczołów łojowych i potowych, tak dzieje się często u wcześniaków, choć nie tylko. Sucha skóra u niemowlaka bywa także skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji i objawem chorób, takich jak atopia czy łuszczyca. Bez względu na przyczynę powstawania, sucha skóra wywołuje dyskomfort i zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień czy odparzeń.

Maluszki z suchą skórą często są rozdrażnione i płaczliwe. Aby im pomóc, należy zastosować odpowiednie kosmetyki, które przywrócą odpowiednie nawilżenie, a przy tym złagodzą świąd oraz inne nieprzyjemne dolegliwości.

Sucha skóra u noworodka to zmartwienie wielu rodziców


Sucha skóra u niemowlaka to zmartwienie wielu rodziców. Choć skórę niemowlęcia zwykło się postrzegać, jako tę idealną, czyli zdrową, gładką i pięknie zarumienioną, rzadko zdarza się, aby świeżo upieczony bobas nie miał problemów skórnych. W dniu narodzin skóra, ten największy ludzki narząd, nie jest w pełni wykształcony. Niewiele w nim gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za nawilżenie, i potowych, regulujących ciepłotę ciała. W pierwszych tygodniach życia skóra dojrzewa i staje się coraz bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, jednak na początku jest cienka, delikatna i bardzo wrażliwa. Płaszcz hydrolipidowy, który ma ją chronić, można łatwo uszkodzić, wywołując wysuszenie, podrażnienie czy łuszczenie. Dzieje się tak w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, gdy kąpie się dziecko w zbyt ciepłej wodzie z dodatkiem zbyt silnych detergentów. Sucha skóra u noworodka bywa także skutkiem braku ochrony przed czynnikami atmosferycznymi (słońcem, wiatrem, mrozem) lub oznaką toczącej się choroby, w tym coraz częściej występującego atopowego zapalenia skóry.

Sucha skóra u noworodka wymaga kompleksowego działania


Sucha i łuszcząca się skóra u noworodka nie dość, że nie wygląda dobrze, to także wywołuje u dziecka rozdrażnienie i płaczliwość. Sucha skóra może piec i swędzieć. Takie objawy mogą być bardzo uciążliwe, dlatego należy je jak najszybciej złagodzić. Aby to zrobić, należy wybrać kosmetyki, odpowiadające potrzebom suchej, wrażliwej skóry noworodka, jak na przykład te, pochodzące z linii Atoperal Baby Plus.

Przygotowując kąpiel dla niemowlaka, warto dodać do niej emulsję do kąpieli z naturalnymi olejami lub krochmal do kąpieli. Te kosmetyki zawierające składniki pochodzenia naturalnego, pomagają przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie, chronią przed przesuszeniem. Po kąpieli warto sięgnąć po emulsję do ciała Atoperal Baby Plus, z olejem macadamia, alantoiną i d-panthenolem, która nawilża, odżywia i nadaje skórze uczucie miękkości. Suchą skórę u noworodka należy nawilżać kilka razy dziennie. To przynosi ulgę i pozwala na szybszą regenerację. Nawilżona skóra lepiej funkcjonuje i jest w mniejszym stopniu narażona na powstawanie bolesnych podrażnień.

Na suchą skórę noworodka silnie wpływają wszelkie czynniki zewnętrzne, a więc długie, ciepłe kąpiele, suche powietrze w mieszkaniu, niekorzystne warunki atmosferyczne. Kąpiąc maluszka, który zmaga się z suchością skóry, trzeba pamiętać, że temperatura wody w wanience nie może być za wysoka (optymalna to 35-37 stopni C.), a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Warto zadbać o utrzymanie przyjaznej maluszkowi odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, która jednak nie powinna być zbyt wysoka. W wielu domach po narodzinach dziecka, specjalnie dogrzewa się sypialnie, w trosce o dobro maluszka. A trzeba wiedzieć, że noworodki, które nie mają uregulowanej termoregulacji organizmu, nie lubią, gdy jest za ciepło. Sucha skóra u noworodka to jeden z objawów przegrzania dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby temperatura w pokoju dzidziusia wynosiła około 20-22 stopni Celsjusza, nie więcej, a wilgotność powietrza oscylowała pomiędzy 40% a 60%.

Reasumując, pielęgnacja suchej skóry u noworodka powinna obejmować:
  • stosowanie odpowiednich kosmetyków o działaniu ochronno-regeneracyjnym, przeznaczonych dla suchej, wrażliwej skóry, począwszy od produktów do kąpieli po produkty do nawilżania, natłuszczania,
  • kilkukrotne w ciągu dnia nawilżanie skóry dziecka emulsją do ciała przeznaczoną specjalnie dla niemowląt,
  • utrzymywanie temperatury pokojowej na poziomie 20-22 stopni C.,
  • nawilżanie suchego powietrza w mieszkaniu,
  • otaczanie maleństwa troską i miłością, pamiętając, że stres jest szkodliwy również dla skóry.

OTC/06786/09/20

Sucha skóra u noworodka - co stosować? - dodano: 2020-12-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.