Jak wyleczyć katar u niemowlaka? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wyleczyć katar u niemowlaka?

-
Jak wyleczyć katar u niemowlaka?
Dla osób dorosłych przeziębienie jest tylko nieprzyjemne, ale także męczące. Podczas gdy my - dorośli - automatycznie przestawiamy się na oddychanie ustami, gdy nos jest niedrożny, dzieci nie umieją tego robić przez pierwsze sześć miesięcy życia. To dlatego katar dla niemowląt jest tak niepożądany. Nie brakuje porad, jak wyleczyć katar u dzieci za pomocą domowych sposobów, który z nich naprawdę pomaga?


Katar czy przeziębienie - jak to rozróżnić?


Nie każde kichnięcie dziecka oznacza przeziębienie, a katar lub zatkany nos nie musi być objawem infekcji. Częściej za kichanie, sapanie i odrobinę śluzu odpowiada anatomia małego nosa. Kanały nosowe u niemowlęcia są bardzo wąskie i dlatego szybko się zatykają. Nawet drobinki kurzu, suche lub zimne powietrze oraz nieznany zapach mogą sprawić, że Twoje dziecko kicha i ma katar. Taki katar niemowlęcia jest zwykle nieszkodliwy.

W przeciwieństwie do kataru spowodowanego anatomią nosa, przeziębieniu towarzyszą dodatkowe objawy. Należą do nich:
  • niespokojny sen,
  • żółty lub zielony śluz z nosa,
  • wzmożona płaczliwość w ciągu dnia,
  • większa potrzeba bliskości,
  • kaszel,
  • niepokój w ciągu dnia,
  • odmowa picia.

Katar - najlepsze domowe środki zaradcze


Lekarstw dla dorosłych nie podaje się niemowlętom, ponieważ mogą one być dla nich szkodliwe. To dlatego delikatne domowe sposoby na katar są najlepszym wyborem na zatkany nosek dziecka. Podstawowym sposobem jest użycie mleka matki. Kroplę mleka należy zaaplikować do każdego nozdrza co sprawi, że błona śluzowa nosa pozostanie wilgotna i niewysuszona. Mleko matki zawiera również przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka, a jeśli dostaną się do nosa, działają przeciw przeziębieniu. Innym prostym sposobem, skutecznym szczególnie w nocy, kiedy maluch z katarem naprawdę cierpi, jest użycie cebuli. Olejków eterycznych należy unikać, ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale opary posiekanej cebuli, unoszące się z woreczka umieszczonego w pobliżu łóżeczka delikatnie i skutecznie usuwają śluz z nosa.

W przypadku zatkanego nosa u niemowląt pomaga również częste wietrzenie oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Najprostszym domowym nawilżaczem jest umieszczenie w pokoju wilgotnych ręczników. W celu udrożnienia dróg oddechowych można unosić górną część ciała dziecka i do snu ułożyć malucha z lekko uniesionym tułowiem. Do zadań rodziców należy ponadto mechaniczne oczyszczanie noska odsysaniem wydzieliny.

Kiedy należy udać się do lekarza?


Do pediatry należy wybrać się zawsze w przypadku wątpliwości. Dzieci są szczególnie zagrożone w pierwszych kilku tygodniach życia, kiedy nawet przeziębienie może szybko doprowadzić do poważniejszej choroby, takiej jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli. Z drobnymi dolegliwości dziecka można z łatwością poradzić sobie w domu - są jednak objawy będące wskazaniem do wizyty lekarskiej. Jeśli do kataru dołącza gorączka, senność, odmowa picia, ból ucha (można go rozpoznać po częstym dotykaniu ucha lub zwiększonym ruchu głowy do przodu i do tyłu) oraz silny kaszel, malucha musi zobaczyć lekarz.

Jak wyleczyć katar u niemowlaka? - dodano: 2021-05-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.