Wariant Delta koronwawirusa SARS-CoV-2 - objawy, zakażenia, powikłania, szczepienia « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wariant Delta koronwawirusa SARS-CoV-2 - objawy, zakażenia, powikłania, szczepienia

-
Wariant Delta koronwawirusa SARS-CoV-2 - objawy, zakażenia, powikłania, szczepienia
Koronawirus nadal wzbudza strach i paraliżuje życie ludzi na całym świecie, dodatkowo pojawiają się kolejne mutacje wirusa. Indyjski wariant koronawirusa, zwany wariantem Delta rozprzestrzenia się szybciej niż jego poprzednicy, jeden chory zaraża nawet 8 osób. W Wielkiej Brytanii szerzy się przede wszystkim wśród dzieci, ta niezaszczepiona grupa jest szczególnie podatna na zachorowania


  1. Wariant Delta - objawy
  2. Czy szczepionka chroni przed wariantem Delta?
  3. Czarny grzyb, czyli mukormykoza u chorych zakażonych wariantem Delta


Wariant Delta - objawy


Jak twierdzi dr Paweł Grzesiowski wariant ten jest 2 razy bardziej zakaźny niż typ jesienny, wywołuje 4 razy częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu.
Nowa mutacja wirusa powoduje m.in. ból brzucha, mdłości, wymioty, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z koronawirusem w wariancie Delta są ból głowy, gardła oraz katar.
Wariant Delta powoduje ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne i zakrzepy krwi, które mogą prowadzić nawet do obumierania tkanek i powstania gangreny. W niektórych przypadkach dochodzi do amputacji palców i stóp.


Czy szczepionka chroni przed wariantem Delta?


Z badań Public Health England wynika, że dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa.
Ochrona w przypadku szczepionki Pfizera to ok 96 proc., a AstraZeneki – 92 proc. Jest to więc ten sam poziom zabezpieczenia jak w przypadku wariantu brytyjskiego.


Czarny grzyb, czyli mukormykoza u chorych zakażonych wariantem Delta


Mukormykoza ("czarny grzyb"), to rzadka choroba wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku z rzędu Mucorales. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności. Według ekspertów połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.
Grupa grzybów związanych z mukormykozą jest spotykana w glebie i gnijącym materiale organicznym

Wariant delta sars-cov-2


Wariant Delta koronwawirusa SARS-CoV-2 - objawy, zakażenia, powikłania, szczepienia - dodano: 2021-06-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.