ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rany u dzieci

-
Rany u dzieci
Wrodzona ciekawość świata oraz duża aktywność powodują, że w grupie najmłodszych często występuje duża urazowość. Wiąże się to z częstym występowaniem różnego rodzaju ran u dzieci. Każdy rodzić powinien być świadomy, w jakich przypadkach należy udać się do lekarza z dzieckiem, a kiedy ranę można opatrzyć w domu. Wiedza, jak postępować z raną u dziecka pozwoli na szybkie załagodzenie każdej nieprzyjemnej sytuacji.

Rana u dziecka – kiedy należy iść do lekarza?


Każdy uraz niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała dziecka. Jego stopień i nasilenie niekorzystnych zmian zależą od wielu czynników. Przede wszystkim ważny jest nie tylko czynnik sprawczy, ale także jego siła oddziaływania na ciało malucha. Z uwagi na bardzo dużą ruchliwość dzieci, prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju otarć czy głębszych ran jest bardzo duże. Należy pamiętać, że urazy powierzchowne, zwykle prowadzące do niewielkich ubytków w naskórku, nie wymagają pilnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Jeśli jednak rana u dziecka jest bardzo rozległa, towarzyszy jej silne krwawienie, znaczny (widoczny gołym okiem) ubytek tkanek lub w ranie utknęło ciało obce, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może wówczas zaistnieć potrzeba zaopatrzenia powstałej rany w sposób chirurgiczny (poprzez założenie szwów). Podobnie, gdy przyczyną urazu jest kontakt ze zwierzęciem – rany kąsane wymagają właściwego zaopatrzenia i ewentualnego wdrożenia działania przeciw wściekliźnie. W takich przypadkach lekarz szybko i trawnie oceni szanse na prawidłowy proces gojenia się rany, zadecyduje również o ewentualnej konieczności podania szczepionki przeciw tężcowi.

Jak prawidłowo zaopatrzyć ranę u dziecka?


Należy pamiętać, że rana u dziecka często wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Rodzi to niebezpieczeństwo wystąpienia zakażenia. Z tego powodu, jak najszybciej po urazie należy wdrożyć właściwe postępowanie przy ranie u malucha. Przede wszystkim trzeba szybko ocenić stopień i rozległość urazu, właściwie oczyścić ranę, skutecznie zatamować ewentualne krwawienie i prawidłowo ustabilizować ciało obce (jeśli takie utknęło w ranie). Miejsce urazu należy przemyć bieżącą wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli występuje krwawienie, do zatamowania należy użyć jałowe gaziki i zamocować je przylepcem lub bandażem. Jeśli krwotok jest silny, trzeba ucisnąć ranę opatrunkiem uciskowym (np.: z użyciem kilku warstw jałowych kompresów oraz opaski elastycznej). Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie usuwać dużych ciał obcych tkwiących w ciele. W takim przypadku potrzebna jest wizyta w gabinecie lekarskim.

Czym dezynfekować rany u dzieci?


Aby skutecznie oczyścić ranę i chronić ją przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, należy unikać stosowania środków zawierających alkohol. Ich zastosowanie wywołuje silny ból i dyskomfort u dziecka. Nie ma potrzeby wywoływania większego stresu niż samo uszkodzenie ciała. Podobnie traumatyczny efekt u dziecka wywoła polanie rany wodą utlenioną. Bardzo skuteczne w odkażaniu nawet najdrobniejszego zadrapania będzie zastosowanie preparatu na rany zawierającego oktenidynę. Pozwoli to w sposób bezbolesny i wygodny (np. aplikacja w sprayu) zabezpieczyć ranę przed patogenami.

Co najlepiej sprawdzi się na ranę u dziecka?


Nawet lekkie otarcia naskórka, choć pozornie wyglądają na błahe, mogą stanowić źródło dyskomfortu. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do gojenia i uchronić przed dalszym podrażnianiem, warto zastosować hipoalergiczne plastry z opatrunkiem na otarcia dla dzieci. Ich oddychająca formuła przyśpiesza etap gojenia i skutecznie zabezpiecza podrażnione miejsce.

Dobrym rozwiązaniem jest też zabezpieczenie rany plastrem z opatrunkiem tkaninowym, który jest elastyczny i zapewnia komfort, dzięki możliwości docięcia i dopasowania do rozmiaru rany.

Świetnym sposobem na zaopatrzenie rany u dzieci są również wodoodporne plastry z opatrunkiem z formułą, która zabezpiecza przed kontaktem z drobnoustrojami, ale jednocześnie także przed wodą podczas kąpieli.

Mniejsze rany, otarcia i skaleczenia u najmłodszych można ochronić poprzez przyklejenie plastra z opatrunkiem dla dzieci, z barwnymi nadrukami (np. ulubionych bajkowych bohaterów). Niekiedy, poza aspektem medycznym, pozwolą one szybko uspokoić i oderwać uwagę dziecka od samego urazu.

Artykuł sponsorowany

Rany u dzieci - dodano: 2021-07-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.