ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak walczyć z ciemieniuchą u niemowląt?

-
Jak walczyć z ciemieniuchą u niemowląt?
Ciemieniucha to charakterystyczne dla większości niemowląt schorzenie, charakteryzujące się żółtawymi i łuszczącymi się płatkami skóry. Wielu rodziców, widząc tego typu zmiany skórne popada w panikę, warto jednak wiedzieć o tym, że choć ciemieniucha wygląda nieestetycznie, to nie sprawia bólu i nie swędzi. Co nie zmienia faktu, że trzeba walczyć z tym schorzeniem. Jak wygrać z tym problemem i zapobiegać nawrotom?Ciemieniucha u niemowlaka - krótka charakterystyka


Ciemieniucha to zmiany na skórze dziecka, które występują podczas łagodnego łojotokowego zapalenia skóry. Najczęściej pojawiają się w okolicy ciemiączka - stąd też nazwa schorzenia, ale można spotkać je także na brwiach. Ta często pojawiająca się przypadłość u maluchów, wygląda niemal identycznie jak łupież, jednak łuski, które pojawiają się na skórze, charakteryzują się lekko miodowym kolorem. Blaszki o brązowym odcieniu to wynik zaczopowania ujścia gruczołów łojowych. Oczywiście ciemieniucha nie występuje u wszystkich niemowlaków. Zazwyczaj jednak pojawia się ona między 2. a 10. tygodniem życia i dość szybko ustępuje. Warto wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach ciemieniucha trwa nawet do 1. roku życia.

Co na ciemieniuchę?Ciemieniucha sposoby


Jedno jest pewne - walka z ciemieniuchą wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności. Łuski można próbować usuwać na różne sposoby. Jednym z nich są domiejscowe preparaty na ciemieniuchę w postaci szamponów, kremów i płynów. W sklepach dostępne są specjalne oliwki i olejki przeznaczone do nawilżania zmienionych chorobowo miejsc. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie ze specjalistycznych produktów. Jednym z nich jest Mustela szampon na ciemieniuchę, czyli preparat idealny do codziennej pielęgnacji. Co więcej, składa się on z 99% składników pochodzenia naturalnego i można stosować go od pierwszych dni życia. Jest to szampon w piance, który świetnie oczyszcza skórę głowy maluszka i pomaga usunąć ciemieniuchę.

Oczywiście jak to bywa z wszelkiego rodzaju kosmetykami do pielęgnacji, przed zastosowaniem konkretnego preparatu warto przeprowadzić najpierw próbę skórną. Wystarczy nałożyć na skórę głowy odrobinę szamponu i obserwować reakcję skóry. Jeśli na główce maluszka nie pojawiają się żadne zmiany, można korzystać z kosmetyku.

Drugim rozwiązaniem są praktyczne sposoby, do których zaliczamy m.in. natłuszczanie główki dziecka oliwką przed kąpielą. Aby zwalczyć ciemieniuchę, należy wykonywać to codziennie, a dodatkowo niezbędne jest także wyczesywanie łusek miękką szczoteczką.

Nie można zapominać o tym, że skóra głowy niemowląt jest bardzo delikatna i z uwagi na to pod żadnym pozorem łusek nie można zdrapywać lub intensywnie szorować. Niestety takie działanie może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Szczoteczka z włosiem naturalnym czy sztucznym?


Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, która szczoteczka będzie lepsza - ta z naturalnym włosiem, czy może ze sztucznym. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi - każde z powyższych rozwiązań jest dobre. Na uwagę zasługuje fakt, że modele z naturalnym włosiem zużywają się nieco szybciej. W obu przypadkach nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć szczoteczkę np. za pomocą szamponu dla dzieci. Mamy wtedy gwarancję, że wszystkie bakterie zostaną usunięte.

Kiedy umówić się do specjalisty?


Jak już wcześniej wspomniano, istnieją sytuacje, w których zmiany łuskowate utrzymują się nieco dłużej. Jeśli więc kwestia ciemieniuchy dotyczy dzieci powyżej 3. miesiąca życia, warto skonsultować się ze specjalistą. W takiej sytuacji istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluch cierpi na łojotokowe zapalenie skóry. Niestety istnieje także ryzyko, że zmiany mogą rozszerzać się na inne części ciała, co z pewnością utrudni leczenie.

Lekarz w związku z przedłużającą się ciemieniuchą na pewno weźmie również pod uwagę atopowe zapalenie skóry. Jednak temu schorzeniu zawsze towarzyszy świąd i zaczerwienienie skory. Tutaj bardzo ważny jest wywiad rodzinny i informacja czy ktoś z rodziców choruje na AZS.

Ciemieniucha to powszechna przypadłość u maluchów. Aby złagodzić jej przebieg niezbędne są podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Dzięki temu łuski znikną z główki dziecka w krótkim czasie.

Jak walczyć z ciemieniuchą u niemowląt? - dodano: 2021-12-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.