Advertisement
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Koklusz (krztusiec)

-
Koklusz (krztusiec) fotolia.com
Czynnikiem wywołującym krztusiec jest bakteria - pałeczka krztuśca. Wytwarza ona różne toksyny odpowiedzialne za uszkodzenie tkanek w tej chorobie. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wynosi od 7 do 14 (20) dni.

Przebieg kokluszu można podzielić na 3 okresy:
I okres to kilkunastodniowy okres nieżytu górnych dróg oddechowych z nasilającym się kaszlem, bez gorączki.

II okres to czas nasilonego, typowego kaszlu (jest on napadowy, z dużym wdechem i następowymi wydechami doprowadzającymi często do zsinienia dziecka i ponownego piejącego wdechu). Napadowy kaszel może kończyć się wymiotami. Kaszel jest tak silny, że mogą pojawiać się wybroczyny na twarzy i spojówkach. Dziecko jest zmęczone kaszlem, ma obrzękniętą twarz, często z wybroczynami.

III okres to stopniowe wyciszanie kaszlu, z możliwością nawrotu kaszlu przy dodatkowej infekcji, zmianie temperatury otoczenia itp. Łącznie koklusz trwa od 6 do 10 tygodni.

W II okresie choroby mogą pojawić się zmiany osłuchowe nad płucami oraz zmiany w rtg klatki piersiowej. W morfologii krwi stwierdza się leukocytozę (podwyższoną liczbę krwinek białych) a we wzorze krwinek białych (rozmazie) przewagę limfocytów.
Rozpoznanie pomaga potwierdzić badanie we krwi miana przeciwciał przeciwko krztuścowi.
Koklusz leczy się antybiotykami przez okres 14 dni, dodatkowo podaje się leki objawowe (przeciwkaszlowe, przeciwwymiotne, uspokajające).

Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepienie. Szczepionka przeciwko krztuścowi wchodzi w skład szczepionki skojarzonej (błonica, tężec, krztusiec). Aktualnie na rynku mamy klasyczną szczepionkę przeciwko krztuścowi komórkową i nowoczesną bezkomórkową (acelularną). Ta ostania jest bezpieczniejsza, daje mniej odczynów poszczepiennych.

Koklusz (krztusiec) - dodano: 2004-04-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.