ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Koklusz (krztusiec)

-
Koklusz (krztusiec) fotolia.com
Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Czynnikiem wywołującym krztusiec jest bakteria - pałeczka krztuśca, która wytwarza różne toksyny odpowiedzialne za uszkodzenie tkanek w czasie choroby. Zakażenie przenoszone jest drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt, a okres wylęgania wynosi od 7 do 14 (20) dni.

  1. Krztusiec - objawy i przebieg choroby
  2. Krzusiec - leczenie
  3. Jak zapobiegać krztuścowi?Krztusiec - objawy i przebieg choroby


Głównym objawem klinicznym krztuśca są nawracające napady kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.

Przebieg krztuśca można podzielić na 3 okresy:
  • I okres - nieżytowy - to kilkunastodniowy okres nieżytu górnych dróg oddechowych z nasilającym się kaszlem, bez gorączki. Kaszel jest suchy, występuje w ciągu dnia i w nocy. Pojawia się stan podgorączkowy.
  • II okres - kaszlu napadowego - to czas nasilonego, typowego kaszlu (kaszel jest napadowy, występuje głównie w nocy, z dużym wdechem i następowymi wydechami doprowadzającymi często do zasinienia twarzy dziecka i ponownego piejącego wdechu). Napadowy kaszel może kończyć się wymiotami. Kaszel jest tak silny, że mogą pojawiać się wybroczyny na twarzy i spojówkach. Dziecko jest zmęczone kaszlem, ma obrzękniętą twarz, często z wybroczynami.
    Krztusiec u niemowląt i małych dzieci przebiega ciężej niż u dzieci starszych. U dzieci najmłodszych kaszel może nie występować. Zamiast kaszlu może się pojawić: kichanie, łzawienie, napady utrudnionego oddechu (duszności), bezdechy.
  • III okres - rekonwalescencji - to stopniowe wyciszanie kaszlu, z możliwością nawrotu kaszlu przy dodatkowej infekcji, zmianie temperatury otoczenia itp. Łącznie koklusz trwa od 6 do 10 tygodni.

W II okresie choroby mogą pojawić się zmiany osłuchowe nad płucami oraz zmiany w rtg klatki piersiowej. W morfologii krwi stwierdza się leukocytozę (podwyższoną liczbę krwinek białych) a we wzorze krwinek białych (rozmazie) przewagę limfocytów.
Rozpoznanie pomaga potwierdzić badanie we krwi miana przeciwciał przeciwko krztuścowi.
Koklusz leczy się antybiotykami przez okres 14 dni, dodatkowo podaje się leki objawowe (przeciwkaszlowe, przeciwwymiotne, uspokajające).


Krzusiec - leczenie


W początkowym okresie krztuśca stosuje się antybiotyk, w późniejszym leczenie objawowe. Hospitalizacji wymagają powikłania krztuśca. Natomiast przypadki krztuśca o lżejszym przebiegu można leczyć w domu, zawsze stosując się ściśle do zaleceń lekarza.
Niemowlęta i małe dzieci z ciężkimi napadami kaszlu krztuścowego z uwagi na zagrożenie bezdechami powinny być leczone w szpitalu.

Najczęściej obserwowane powikłania to zapalenie płuc, oskrzeli, uszu środkowych, drgawki, bezdechy, zapalenie mózgu, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego.


Jak zapobiegać krztuścowi?


Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepienie. Szczepionka przeciwko krztuścowi wchodzi w skład szczepionki skojarzonej (błonica, tężec, krztusiec). Aktualnie na rynku mamy klasyczną szczepionkę przeciwko krztuścowi komórkową i nowoczesną bezkomórkową (acelularną). Ta ostania jest bezpieczniejsza, daje mniej odczynów poszczepiennych.


Opr. 2004-04-28

Koklusz (krztusiec) - dodano: 2019-11-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.